Kupno lub sprzedaż samochodu to poważne przedsięwzięcie finansowe. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by wyjść na niej jak najlepiej. Kupno lub sprzedaż nowego albo używanego auta wiąże się z różnymi obowiązkami, jakie trzeba dopełnić. Ponadto wybór konkretnej oferty sprzedaży lub znalezienie chętnego na używany pojazd wymaga odpowiedniego przygotowania do takiego przedsięwzięcia. O czym zatem należy pamiętać zanim dojdzie do sfinalizowania zawartej umowy?
O czym pamiętać – kupno lub sprzedaż samochodu?
Na co zwrócić uwagę przed zakupem nowego samochodu?
1. Budżet, który można przeznaczyć na zakup
Zanim podejmie się decyzję o tym, jaki pojazd kupić, trzeba określić przedział finansowy, w jakim taka transakcja dla danej osoby jest możliwa do zrealizowania. Nie warto inwestować w samochód, który kosztuje więcej, niż jest się w stanie zapłacić. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wraz z zakupem auta dochodzą jeszcze dodatkowe wydatki, takie jak polisa OC, paliwo, przeglądy techniczne, naprawa czy konserwacja, a także wymiana opon i oleju. Jeśli kupuje się nowy samochód, taki model bardzo szybko i mocno traci na wartości z każdym kolejnym rokiem.
2. Wybór samochodu ustalony według swoich indywidualnych kryteriów
Zanim kupi się auto, warto wyobrazić sobie swoją codzienność, gdy jego posiadanie stanie się faktem. Czy będzie służyć głównie do jazdy do pracy i z powrotem? Będzie niezbędnym środkiem transportu podczas rodzinnych wycieczek? Czy jego utrzymanie nie będzie zbyt dużym wyzwaniem? Czy nowoczesna technologia w formie gadżetów jest naprawdę potrzebna, by cieszyć się komfortową jazdą?
Odpowiadając sobie m.in. na te pytania, można dojść do konkretnych wniosków, co wymarzony model samochodu powinien mieć i jak wyglądać. Kupując samochód właśnie w ten sposób istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kilku miesiącach jazda tym autem wciąż będzie sprawiać przyjemność.
3. Stan techniczny samochodu, który można zaakceptować
Jeśli zamierza się kupić samochód używany, trzeba liczyć się z tym, że sprzedawcy potrafią „zdziałać cuda”, by auto przed zawarciem umowy wyglądało naprawdę dobrze. Gdy nie jest się ekspertem od spraw technicznych, warto skorzystać z pomocy fachowca. W ten sposób można dowiedzieć się, czy dany model w takim stanie, w jakim jest, opłaca się kupić.
Warto również przed zakupem spróbować „poczuć” samochód, zapoznając się z całym jego wyposażeniem, zwracając uwagę na pojemność bagażnika, na przestronność wnętrza, na tapicerkę, szyby, stan lakieru i przebieg. Należy także pamiętać o tym, by te oględziny nie były „na sucho”. Zwykle udaje się poznać, czy samochód jest w dobrym stanie po tym, jak działa silnik i czy od razu się uruchamia.
4. Obowiązkowa jazda testowa przed zakupem
Niezależnie od tego, czy kupuje się nowe, czy używane auto, nie warto bagatelizować jazdy testowej i sobie jej „odpuszczać”. To właśnie wtedy, gdy wyjeżdża się na drogę, można sprawdzić, czy samochód jest wygodny, czy jazda jest komfortowa, itp. Bez jazdy próbnej zakup przypomina kupowanie przysłowiowego „kota w worku”.
5. Co sprawdzić, zanim kupi się używany samochód?
Wygląda na to, że samochód zdał wszystkie dotychczasowe testy i jego cena też jest przystępna. Nie można jednak tracić czujności – warto upewnić się, że pojazd nie jest kradziony. Oprócz tego warto wziąć pod lupę historię pojazdu – ilu miał właścicieli, czy ma aktualne ubezpieczenie, a także dlaczego obecny właściciel chce go sprzedać.
O czym pamiętać przed sprzedaniem swojego samochodu?
1. Dbałość o czystość pojazdu
Chcąc sprzedać swój samochód, należy pamiętać, że pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne. Dlatego warto zadbać o dobrą prezencję swojego auta podczas oględzin zainteresowanego. Pojazd powinien być zatem czysty. Niemniej podczas sprzątania samochodu, warto pamiętać, by zachować ostrożność. Dotyczy to na przykład czyszczenia przestrzeni wokół silnika – używając myjki ciśnieniowej, można narobić więcej szkód niż pożytku (aluminiowe elementy mogą ulec korozji).
Nie powinno być też większych zastrzeżeń do auta pod względem technicznym. Zwykle sprawdza się zasada, żeby wymieniać i naprawiać tylko to, co rzuca się w oczy. Warto np. pomyśleć o wymianie tych elementów, które często się zużywają, jak dywaniki, uszkodzona tapicerka, czy wysłużone nakładki na pedały. Jednak nie można wymienić ich na ostatnią chwilę, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że potencjalny kupiec zauważy tę różnicę.
2. Traktowanie przebiegu jako zalety
Często zdarza się, że sprzedający, który zauważy przed wycenieniem swojego samochodu, że auto ma wysoki przebieg, próbuje jakoś zatuszować ten fakt. W efekcie potencjalny nabywca dowiaduje się, że licznik nie pokazuje prawidłowej wartości i sprzedaż takiego pojazdu może przeciągać się w nieskończoność. Lepiej więc nie próbować „wybielić” samochodu pod względem przejechanych kilometrów i mówić o wysokim przebiegu, jak o zalecie.
3. Czujność aż do momentu podpisania umowy
Samochód nie jest nabytkiem za „parę groszy”, dlatego trzeba mieć świadomość, że różnego rodzaju próby oszustwa się zdarzają. Chcąc się zabezpieczyć, warto sprawdzać wiarygodność potencjalnego nabywcy, szczególnie jeśli sprzedaje się auto online.