Leasing sprzętu i samochodów. Zewsząd słyszysz o tym, jakie ma zalety. Samochody w leasing biorą Twoi znajomi. Leasingowanym sprzętem coraz więcej osób wyposaża biura. Bo leasing stał się mody. Czy jest to jednak chwilowy trend, czy rozwiązanie, z którego naprawdę warto skorzystać? Dla kogo leasing jest najbardziej odpowiedni? Jakie są jego rodzaje? Pozostań z nami przez chwilę, a dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o leasingu. I może nawet sam będziesz chciał z niego skorzystać?
Na czym polega leasing? Rodzaje leasingu
Przypomnijmy czym w ogóle jest leasing sprzętu i samochodów. To procedura łącząca w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Samochód czy jakikolwiek inny sprzęt wzięty w leasing możesz użytkować przez określony czas na warunkach wskazanych w umowie. A kiedy ta ostatnia dobiegnie końca, masz prawo wykupić auto lub urządzenia po niższej cenie niż rynkowa. Pierwszą najważniejszą kwestią, o której musisz wiedzieć, są rodzaje leasingu. Do wyboru masz leasing operacyjny, finansowy i konsumencki. Z dwóch pierwszych możesz skorzystać wyłącznie wtedy, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą. Leasing konsumencki jest przeznaczony dla osób fizycznych, więc możesz z niego korzystać również wtedy, kiedy nie jesteś przedsiębiorcą.
Leasing operacyjny – jakie ma zalety?
Operacyjny leasing jest ciekawą formą wsparcia dla osób, które rozpoczynają własny biznes. To zrozumiałe, że na starcie nie dysponujesz nadwyżkami finansowymi, więc musisz liczyć każdą złotówkę w wydatkach. Dzięki leasingowi możesz wyposażyć firmę w sprzęt albo samochód. Będziesz oczywiście zobowiązany spłacać miesięczne raty, ale nie staniesz przed koniecznością wyłożenia całej gotówki naraz. Powiedzmy sobie szczerze – to drugie rozwiązanie rzadko jest możliwe. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na leasing operacyjny. Dlaczego? Jego zdecydowaną korzyścią jest to, że zarówno raty leasingu, jak i wszelkie koszty związane z eksploatacją sprzętu czy pojazdu możesz wrzucić w koszty firmy. Dla przykładu weźmy leasing auta: do wydatków firmy możesz zaliczyć koszty paliwa, zakup paliwa, przeglądy techniczne, naprawy i szereg innych wydatków generowanych przez samochód. Ale uwaga! Nie możesz w tym przypadku dokonać odpisu amortyzacyjnego pojazdu, ponieważ jego właścicielem jest leasingodawca i to w jego ewidencji widnieje on jako środek trwały.
Alternatywa dla przedsiębiorców – leasing finansowy
Przywilej odpisu amortyzacyjnego przysługuje Ci wyłącznie wtedy, kiedy posiadasz leasing finansowy, ponieważ w tym przypadku auto widnieje w Twojej ewidencji środków trwałych. Pamiętaj jednak, że w koszty firmy możesz wówczas wrzucić wyłącznie odsetki od raty leasingowej, a nie wartość całej raty. Zaletą leasingu finansowego jest krótszy czas trwania umowy niż w przypadku leasingu operacyjnego, kiedy jest ona zawierana na okres minimum 40% czasu amortyzacji samochodu. W praktyce jest to około 5 lat. Leasing finansowy jest dla Ciebie dobrą opcją również wtedy, kiedy przedmiot leasingu jest opatrzony inną wartością podatku VAT niż 23%. Sprawdzi się na przykład wtedy, kiedy chcesz wziąć leasing na samochód używany. Nie zapominaj także o tym, że w leasingu finansowym odliczysz całość stawki VAT od razu. W leasingu operacyjnym natomiast VAT jest odliczany stopniowo i uzależniony od wysokości miesięcznej raty.
Nie masz własnej firmy? Skorzystaj z leasingu konsumenckiego!
Nie prowadzisz działalności, więc myślisz, że nie możesz skorzystać z leasingu? Nic bardziej mylnego! W ostatnich latach coraz częściej firmy oferują leasing konsumencki dedykowany osobom prywatnym. Cała procedura wygląda niemal identycznie, jak w przypadku leasingu dla firm. Leasingodawca nabywa więc dla Ciebie określony przedmiot i oddaje go w Twoje użytkowanie w zamian za regularne opłacanie rat. Nie kupujesz więc sprzętu czy samochodu, a jedynie go użytkujesz. Zdecydowaną zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że możesz cieszyć się wymarzonym pojazdem nawet wtedy, kiedy nie masz odłożonej gotówki. Albo gdy nie przysługuje Ci kredyt, ponieważ nie spełniasz określonych kryteriów dochodowych. Nie oznacza to, że w leasingu nie musisz wykazać źródła zarobkowania. Progi dochodowe są jednak niższe niż przy kredytach bankowych, dlatego łatwiej nabędziesz określony przedmiot. Do minimum ograniczysz także formalności. Przy zawieraniu umowy leasingowej przedstawiasz jedynie wniosek leasingowy i dwa dokumenty tożsamości. Może zdarzyć się, że leasingodawca poprosi o Twoje zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wyciąg z konta. Co ciekawe, leasing konsumencki nie wiąże się z żadnymi skutkami podatkowymi i tak, jak leasing operacyjny czy finansowy nie zmniejsza Twojej zdolności kredytowej.
Leasing sprzętu i samochodów – największe wady
Zarówno leasing operacyjny, jak i konsumencki niosą szereg zalet. Ale w beczce miodu, jak to zwykle bywa, musi jednak pojawić się łyżka dziegciu. Co nią jest? Przede wszystkim to, że leasingowany przedmiot przez cały okres trwania umowy nie jest Twoją własnością. Dopiero po jej upływie możesz wykupić go na preferencyjnych warunkach lub skorzystać z wynagrodzenia, które wypłaci leasingodawca. Wiąże się to zatem bezpośrednio z koniecznością wykupienia ubezpieczeń. W przypadku samochodu, poza OC, konieczna jest też polisa AC oraz NNW. Gdy natomiast dojdzie do całkowitego zniszczenia przedmiotu lub jego kradzieży, leasingodawca ma prawo zażądać natychmiastowego spłacenia wszystkich pozostałych rat leasingu.
Leasing z pewnością jest ciekawą możliwością finansowania środków trwałych. Czy jest dla Ciebie dobrym wyborem? Na to pytanie sam musisz udzielić sobie odpowiedzi. Przeanalizuj swoje dochody, zastanów się, na jakie wydatki możesz sobie pozwolić i jak wygląda Twoja sytuacja podatkowa. Wtedy o wiele łatwiej podejmiesz rozsądną decyzję. I pamiętaj o tym, że umowę leasingową można, a nawet trzeba negocjować, porównując oferty kilku firm!