Większość kierowców dobrze wie, co musi posiadać w swoim aucie. Ci, którzy o tym zapominają, mogą mieć przykrą niespodziankę podczas kontroli drogowej lub okresowych badań technicznych pojazdu. Sprawdź, jakie obowiązkowe wyposażenie samochodu musisz mieć, aby jeździć zgodnie z przepisami.
Jedni kierowcy mają go za mało, inni trochę przesadzają w drugą stronę. Większość na szczęście wie, co musi znaleźć się w samochodzie, aby nie napytać sobie biedy podczas kontroli drogowej lub okresowych badań technicznych pojazdu. Przepisy są w tym zakresie jasne i precyzyjne. Sprawdźmy, co dokładnie mówią.
Podstawa prawna
To, co bezwzględnie musi znaleźć się w samochodzie, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Dla niektórych może być to niespodzianką, ale cały ten wykaz zawiera jedynie trzy pozycje. Jest w tym wszystkim jednak pewien haczyk. Jeśli podróżujemy samochodem poza granice kraju, najpewniej będziemy musieli zakupić do niego kilka innych rzeczy. Przepisy bowiem nie są w tym zakresie jednolite w każdym państwie.
Co obowiązkowo musimy mieć w samochodzie?
W naszym aucie musimy posiadać przede wszystkim dobrze widoczne i oświetlone tablice rejestracyjne. Kontrolujmy więc stan żarówek, które znajdują się nad lub pod nimi. Jeśli tego nie zrobimy, Stacja Kontroli Pojazdów może nas cofnąć. Nie ma sensu narażać się na niepotrzebny stres. Przed wizytą na SKP warto sprawdzić, czy innych żarówek też nie trzeba przypadkiem wymienić. Na jaki mandat możemy się narazić, jeśli do naszych tablic rejestracyjnych nie przyłożymy należytej uwagi? Według nowego taryfikatora, za nieczytelne, brudne lub oklejone jakimiś ozdobami tablice zapłacimy od 100 do 500 PLN kary. Wszystko zależy od tego, czy kontrolujący zinterpretuje nasze działanie jako celowe, mające na celu ich ukrycie numeru rejestracyjnego. Jeśli poruszamy się po ulicach w ogóle bez tablic, to możemy spodziewać się grzywny w wysokości nawet 1500 PLN.
Potrzebujemy także trójkąta ostrzegawczego, który jest niezbędny w razie holowania, awarii lub wypadku. Dzięki niemu oznaczymy miejsce zdarzenia lub postoju naszego auta, dając innym kierowcom czas na reakcję. Choć wiele osób do tego elementu wyposażenia pojazdu podchodzi z przymrużeniem oka, to zdecydowanie warto go mieć. Dobrze ulokowany trójkąt ostrzegawczy ma bowiem spore znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Za jego brak możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 PLN.
Podobnie jest w przypadku gaśnicy AB lub ABC o pojemności przynajmniej 1 kg. To trzeci i ostatni wymagany prawem element obowiązkowego wyposażenia samochodu. Pamiętajmy oczywiście o tym, aby była ona sprawna i posiadała homologację. Nie chodzi tutaj bowiem o kwestie mandatów, ale o nasze bezpieczeństwo. Niektórzy specjaliści twierdzą, że warto mieć w bagażniku nawet więcej niż jedną, ponieważ jednokilogramowa gaśnica nie poradzi sobie w przypadku pożaru. Na całe szczęście, rzadko jesteśmy na drodze sami, a w razie wypadku możemy liczyć na pomoc ze strony innych kierowców. O ile ich wyposażenie pojazdu jest bez zarzutu.
Wyposażenie opcjonalne
To takie, które nie jest obowiązkowe, ale może okazać się bardzo przydatne. Niektórzy kierowcy są wręcz przekonani o tym, że zgodnie z prawem muszą je posiadać. Mowa głównie o apteczce samochodowej oraz odblaskowej kamizelce. O ile pierwszy przypadek nie wymaga szerszego komentarza, to inni mogą zastanawiać się, po co nam w aucie ten drugi przedmiot. Chodzi o naszą widoczność w przypadku awarii lub wypadku, a więc o kwestie bezpieczeństwa. My polecamy doposażyć swój pojazd także w przewody rozruchowe, lewarek i odpowiedni klucz do kół.
Choć wielu kierowców może to zdziwić, na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu, określonej przez przepisy prawa, nie ma ani kamizelki odblaskowej, ani apteczki. Nie oznacza to jednak, że nie warto tych rzeczy mieć w swoim pojeździe. Za ich brak nie spotka nas mandat, ale mogą przydać się podczas wypadku. Warto rozważyć także uzupełnienie wyposażenia swojego auta o dodatkowe elementy. Na drodze bowiem może zdarzyć się wiele, a od tego, co mamy w swoim bagażniku, może zależeć nawet życie nasze i innych ludzi.