Rezerwacje zrobione, bagaże spakowane, a trasa podróży dokładnie przeanalizowana. Wystarczy wsiąść do auta i ruszyć w drogę na zasłużony wypoczynek. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu i odpowiednio przygotuj samochód na wakacje.
Planowanie wakacji skupia się najczęściej wokół wyboru odpowiedniego miejsca wypoczynku, zrobienia rezerwacji w hotelu czy listy atrakcji turystycznych do sprawdzenia. Nie możemy jednak zapominać o naszym pojeździe, który musi być w dobrej kondycji, aby zapewnić nam bezpieczeństwo w trasie. Oto co musisz sprawdzić, aby cieszyć się później niezakłóconym urlopem.
Zadbajmy o auto z wyprzedzeniem
Jeśli weźmiemy się za serwis zbyt późno, możemy nie znaleźć warsztatu, który podejmie się zadania w tak krótkim czasie. W okresie wakacyjnym mechanicy nie narzekają bowiem na brak zajęć i trzeba liczyć się ze sporymi kolejkami. Naprawa przedłuży się jeszcze bardziej w sytuacji, w której wymaganych do naszego auta części nie będzie na stanie w hurtowni. Koniecznie więc zaplanujmy załatwienie tej sprawy ze sporym zapasem czasowym. Oczywiście niektórzy powiedzą, że przecież warsztat może dać nam auto zastępcze. To prawda, ale nie wiemy, czy będzie ono tak samo komfortowe i ładowne jak nasze.
Badania techniczne i ubezpieczenie
Bez nich w zasadzie nie możemy poruszać się samochodem po drogach publicznych. Sprawdźmy więc kiedy kończy się nasze ubezpieczenie OC, aby w razie konieczności wykupić nową polisę. Zajmie nam to tylko chwilę. Zweryfikujmy też datę ważności okresowych badań technicznych pojazdu. Wizyta w SKP nie potrwa długo, ale skończyć się może koniecznością naprawy auta i powtórnymi badaniami na stacji. A znalezienie szybkiego terminu w warsztacie w okresie wakacji może być problematyczne. Natomiast jazda w trasę bez badań i ubezpieczenia może nas drogo kosztować. Oprócz mandatu, grozi nam podczas kontroli drogowej nawet brak możliwości kontynuowania dalszej podróży. Nie warto więc ryzykować popsutych wakacji.
Poziom płynów eksploatacyjnych
Sprawdźmy poziom oleju, płynu chłodniczego i hamulcowego. Tych najczęściej ubywa, ale zazwyczaj w nieznacznych ilościach, które wystarczy po prostu uzupełnić. Większe braki świadczyć mogą natomiast o poważnych usterkach i warto zdiagnozować je przed wakacyjnym wyjazdem. Poziomu płynu wspomagania układu kierowniczego nie musimy weryfikować. Po pierwsze, spadek jego poziomu nie jest częstą i nagłą przypadłością, a po drugie, gdyby go brakowało, na pewno usłyszelibyśmy wycie pompy wspomagania. Jeśli nie zarejestrowaliśmy takich dźwięków w naszym pojeździe, to najpewniej pod korkiem wszystko jest w normie.
Co sprawdzić w aucie przed wyjazdem?
Zweryfikujmy stan akumulatora i zadbajmy o jego pełne naładowanie. Nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko z nim w porządku na pierwszy rzut oka. Dlaczego to ważne? Użytkując samochód na co dzień, akumulator ładowany jest przez alternator dzięki pracy silnika regularnie. Może się jednak okazać, że po dwóch czy trzech dniach parkowania “pod chmurką”, zabraknie w nim prądu. Będąc na wakacjach wielu z nas odpoczywa bowiem także od jazdy autem. Wsiadając po kilku dniach za kółko możemy więc niemile się zaskoczyć, bezskutecznie próbując odpalić silnik.
Niesprawne hamulce uniemożliwiają nam uzyskanie pieczątki z SKP w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jednak nasze badania trwają i nie planujemy odwiedzać stacji przed wyjazdem, to skontrolować je musimy we własnym zakresie. Może nas bowiem czekać wymiana klocków hamulcowych. Poruszanie się na tych zużytych nie tylko zmniejsza skuteczność hamowania, ale także może powodować uszkodzenia całego układu, w tym bardzo niebezpieczne zakleszczenie koła.
Elementy zawieszenia, które uległy nadmiernemu zużyciu, mogą zagrażać bezpieczeństwu naszemu i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli podczas jazdy słyszymy stukanie lub odgłos tarcia, to najwyższy czas na oddanie auta do mechanika. Podobnie wygląda sprawa z ogumieniem. Nowe opony łatwo jednak kupić przez internet, a ich założenie na felgi przez serwis potrwa niecałą godzinę.
Koniecznie zróbmy też przegląd żarówek. Wszystkie światła w naszym pojeździe muszą być sprawne. W przeciwnym wypadku narażamy się na bolesny dla kieszeni mandat. Te przepalone najczęściej będziemy w stanie wymienić własnymi siłami, a potrzebne nam do tego żarówki zakupimy na przykład na stacjach benzynowych, których nie brakuje.
Pomocne wyposażenie
Przygody na trasie są trudne do przewidzenia, ale warto zabrać ze sobą pomocne w różnych sytuacjach wyposażenie. Pany zdarzają się całkiem często, dlatego wakacyjny ekwipunek samochodowy uzupełnijmy o lewarek i odpowiedni klucz do kół. Zanim wyruszymy w drogę, musimy mieć też pewność, że koło zapasowe jest w dobrym stanie i ma w środku wystarczająco dużo powietrza. Spakujmy też kable rozruchowe, które pomogą nam odpalić auto, gdy w akumulatorze zabraknie prądu.
Wakacyjny wyjazd wiąże się z przygotowaniem wielu rzeczy, aby móc cieszyć się później spokojnym wypoczynkiem. Jeśli planujemy podróżować własnym środkiem transportu, z wyprzedzeniem musimy zadbać o jego należyty stan techniczny. Nic nie psuje bowiem humoru kierowcy bardziej niż unieruchomione auto. Zwłaszcza podczas długo wyczekiwanego urlopu. Nie narażajmy się więc niepotrzebnie na stres, którego możemy łatwo uniknąć. Zajmijmy się tym tematem na tyle wcześnie, aby do czasu naszego wyjazdu wszystko było zapięte na ostatni guzik.