Wymiana prawa jazdy czeka wszystkich kierowców bez wyjątku. Dotyczy to również tych wydanych bezterminowo, a to za sprawą zmiany wzoru tego dokumentu, który uprawnia nas do kierowania różnymi pojazdami. Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Obecnie nie wydaje się już prawa jazdy bez terminu ważności. Sytuacja taka ma miejsce od 19 stycznia 2013 roku. Każdy, kto uzyskał taki dokument przed wskazaną datą, będzie musiał je wymienić na takie z określonym terminem ważności. Jest na to jednak jeszcze sporo czasu, a na kierowców czeka pewne ułatwienie. Wymiana prawa jazdy – co musisz wiedzieć?
Jakie kategorie obejmuje wymiana?
Wymiana dotyczy wszystkich kategorii prawa jazdy, które posiadamy. Również nowej kategorii AM, której w “starym” wzorze nie było w ogóle. Część z nich nie ma obowiązku wykonywania badań lekarskich, ale duże znaczenie ma przy tym nasz indywidualny stan zdrowia, np. wada wzroku.
Terminy ważności
Prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 oraz B wydawane jest na okres 15 lat. W przypadku pozostałych, związanych raczej z kierowcami zawodowymi, termin ważności wynosi tylko lat 5. Po upływie tego czasu niezbędna będzie wymiana dokumentu na nowy.
Jeśli jesteśmy w posiadaniu takiego, który wydany nam został bezterminowo, formalności związane z jego wymianą czekają nas dopiero w latach 2028 – 2033. Mamy więc jeszcze kilka lat spokoju. Dodatkowo, nie będziemy zobowiązani przechodzić badań lekarskich, w odróżnieniu od innych kierowców.
W jakim przypadku musimy wymienić prawo jazdy?
Prawko wymieniamy nie tylko w przypadku utraty jego ważności lub któregoś z wpisanych w dokument uprawnienia, ale także w przypadku zmiany imienia lub nazwiska. Jeśli wydano je nam wcześniej bezterminowo, to i tak musimy tego dokonać, aby miało już nowy wzór. Natomiast w przypadku jego zagubienia lub zniszczenia, wnioskujemy jedynie o wydanie wtórnika.
Droga formalna wymiany prawa jazdy
Przede wszystkim musimy przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Na początek wypełniamy odpowiedni wniosek. Możemy to zrobić albo w urzędzie albo w domu, przy komputerze. Formularz pobierzemy z oficjalnych serwisów rządowych. Tam też dokonujemy wyboru, czy gotowy dokument chcemy odebrać osobiście, czy ma być do nas wysłany pocztą.
Musimy posiadać dobrej jakości aktualne zdjęcie o wymiarach 35 mm x 45 mm, wykonane na jednolitym, jasnym tle, które przedstawia nasz wizerunek do poziomu górnej części barków i obejmuje całą głowę. Do dokumentacji możemy dołączyć zewnętrzny nośnik, na którym będzie ono zapisane. Musi jednak spełniać szereg warunków.
Obowiązujący format to JPEG z nagłówkiem EXIF w wersji minimum 2.1, gdzie zamieszczamy datę wykonania oraz nazwę i dane adresowe zakładu fotograficznego, który je wykonał. Kolorystyka skanowania sRGB, 24 bitowa głębia kolorów i rozdzielczość na poziomie 480 px x 615 px to kolejne wymogi. Następnymi jest rozmiar pliku – nie więcej niż 100 KB oraz jakość kompresji na poziomie minimum 80/100.
Kolejnym niezbędnym załącznikiem do wniosku będzie potwierdzenie opłaty za prawo jazdy. Musimy przygotować też dowód osobisty lub paszport oraz obecne prawo jazdy, a dokładniej skany lub kopie tych dokumentów. Konieczne będzie też dołączenie orzeczenia lekarskiego, jeśli nie dotyczy nas zwolnienie z tych badań.
Następnym etapem będzie złożenie dokumentów. Możemy to zrobić osobiście, pocztą lub przez pełnomocnika, legitymującego się odpowiednim upoważnieniem, którego wzory znajdziemy w oficjalnych serwisach odpowiednich jednostek, władnych do załatwienia sprawy. Jeśli posiadamy profil zaufany, możemy posłużyć się w tym celu platformą ePUAP. Komplet dokumentów składamy w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub w urzędzie dzielnicy – w przypadku Warszawy.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?
Jeśli nie będziemy zobowiązani przechodzić badań lekarskich, to musimy przygotować się na opłatę w wysokości 100,50 PLN. Tyle samo wyniesie nas wydanie wtórnika. Kwotę możemy uregulować przelewem lub w kasie urzędu. Lepiej upewnić się wcześniej, na przykład telefonicznie, jaka jest preferowana forma płatności. Jeśli konieczna będzie wizyta u lekarza, wydamy dodatkowe 200 PLN.
Czas oczekiwania
Według serwisów rządowych, czas oczekiwania na nowy dokument wynosi zazwyczaj do 9 dni roboczych, ale tylko w przypadku, w którym kompletny wniosek nie jest obarczony błędami formalnymi. W uzasadnionych sytuacjach, ten czas może znacznie się wydłużyć. Dotyczy to głównie kierowców z wcześniejszym zakazem prowadzenia pojazdów. Platforma ePUAP z kolei wskazuje termin oczekiwania 30 dni.
Wymiana prawa jazdy na nowy wzór będzie konieczna, aby móc bez przeszkód poruszać się pojazdami tak jak dotychczas. Do tej procedury są przyzwyczajeni kierowcy zawodowi, którzy przechodzą ją raz na 5 lat. W przypadku tych, którzy otrzymali bezterminowe prawo jazdy wiele lat temu, ten obowiązek wymiany może być szokiem. Na pocieszenie jednak nie muszą oni opłacać przy tej okazji badań lekarskich. W przeciwieństwie do pozostałych kierowców, których obecne uprawnienia mają określony termin ważności.