Odpowiednia pielęgnacja naszej twarzy nie może ograniczać się wyłącznie do jej mycia podczas kąpieli. Aby zachować młody wygląd na dłużej, musimy włożyć w to trochę wysiłku. Sprawdź, czego potrzebuje męska skóra, aby wyglądała dobrze.
Nasz wygląd zewnętrzny, a przede wszystkim kondycja skóry twarzy, ma ogromny związek ze stanem naszego zdrowia. Wiele schorzeń wpływa bowiem na funkcjonowanie tego największego narządu w naszym organizmie. Jeśli coś działa nie tak jak powinno, często manifestuje swoje objawy w formie zmian skórnych, obrzęków, plam czy cieni pod oczami. Najróżniejsze zaburzenia (np. hormonalne), nieprawidłowa dieta, brak ruchu i niezdrowy sen przyczyniają się także do szybszego wiotczenia i starzenia się skóry, a więc także do utraty młodego i świeżego wyglądu.
Twarz jest naszą wizytówką, dlatego powinniśmy o nią regularnie dbać. Podczas pierwszego kontaktu z potencjalnymi klientami czy innymi osobami, to właśnie ona przykuwa wzrok odbiorców. Czasami te kilka sekund decyduje, czy nowy kontrakt będzie nasz. Musimy więc zmienić swój sposób myślenia i zacząć traktować swoją skórę twarzy jako dodatkowy atut, który może przyczynić się do naszego sukcesu.
Aby móc cieszyć się młodym i atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat, musimy zmienić swoje nawyki. Zdrowa skóra zależy bowiem nie tylko od pielęgnacji, ale także tego, jak traktujemy całe swoje ciało. Nawet najlepsze i najdroższe kremy nie pomogą, jeśli przyczyna naszych problemów skórnych leży na przykład w zaburzeniach zdrowotnych lub jest skutkiem zaniedbań i niekorzystnych dla skóry przyzwyczajeń.
Jak prawidłowo dbać o męską skórę?
ZBILANSOWANA DIETA
Uważna obserwacja naszej skóry pozwoli nam odkryć, które produkty spożywcze źle na nią wpływają. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy nadmierne spożywanie nabiału lub czekolady powoduje u niektórych z nas nagłe pojawienie się wyprysków na twarzy. Inni natomiast źle tolerują ostre potrawy lub kaloryczne przekąski (np. chipsy) w dużej ilości. Najważniejsze jest więc dbanie o zbilansowaną dietę, w której niezdrowa żywność pojawia się sporadycznie. Na co dzień trzymajmy się lepiej zaleceń piramidy zdrowego żywienia i stylu życia, której wskazówki pozwolą nam prawidłowo zadbać o nasz organizm.
ZDROWY SEN
Przesypiamy blisko jedną trzecią naszego życia, ale nie przykładamy do tego faktu należytej uwagi. Prawda jest jednak taka, że zarówno ilość, jak i jakość snu mają duży wpływ na nasze funkcjonowanie, samopoczucie oraz zdrowie. Spanie krócej niż sześć godzin dziennie może być dla nas nawet niebezpieczne, ponieważ grożą nam poważne konsekwencje, jeśli niedosypiamy przez dłuższy okres czasu. Zwiększa się ryzyko zapadalności na szereg chorób, np. cukrzyca, choroby układu krążenia. Skutki niewyspania to więc coś więcej niż tylko podkrążone i opuchnięte oczy. Zdecydowanie warto zadbać o swój zdrowy sen i zmienić szkodliwe nawyki jak najszybciej. Optymalna ilość snu dla dorosłego człowieka to bowiem aż 7-9 godzin na dobę.
PICIE WODY
Aktualne wskazówki dotyczące picia odpowiedniej ilości płynów dziennie są następujące. Aby obliczyć potrzebną nam ilość wody oraz innych napojów (np. soki), musimy przyjąć 1 litr na każde 30 kilogramów naszej wagi. W przypadku mężczyzn jest więc to średnio 2-2,5 litrów na dobę. Warto pamiętać, że nieprawidłowy poziom nawodnienia naszego organizmu wpływa niekorzystnie na pracę różnych narządów, w tym mózgu. Skóra staje się wtedy wiotka, pozbawiona blasku, pojawiają się na niej suche place, a zmarszczki są dużo bardziej widoczne. Regularne picie odpowiedniej ilości wody przyczyni się jednak do szybkiej zmiany jej wyglądu na plus.
4 kroki męskiej pielęgnacji skóry
OCZYSZCZANIE
Naszą skórę twarzy powinniśmy myć na co dzień delikatnymi środkami. Produkatami o łagodnym, naturalnym składzie, które nie będa zaburzać jej flory bakteryjnej. Intensywne mycie ingeruje bowiem w jej działanie i funkcjonowanie, a silne kosmetyki mogą przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Zamiast na przykład pomóc nam z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, dodatkowo je zintensyfikują.
NAWILŻANIE
Męska skóra także potrzebuje nawilżenia. Kremy do twarzy nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Istnieje wiele marek, które tworzą swoje produkty specjalnie z myślą o potrzebach naszej skóry. Możemy jednak do tego celu stosować także naturalne surowce i kosmetyki, które mają silnie nawilżające lub regenerujące działanie. Nie mają zapachu, co jest ich wielką zaletą w opinii sporej grupy mężczyzn. Należą do nich na przykład: olej ze słodkich migdałów, masło shea, skwalan, olej z pestek malin. Dzięki nim skóra będzie odżywiona, jędrna i pełna zdrowego blasku. Wystarczy wklepać w twarz kilka kropel produktu przed snem, aby cieszyć cię rano promiennym wyglądem.
ZŁUSZCZANIE
Raz na 1-2 tygodnie powinniśmy pomóc złuszczyć się naszemu naskórkowi, który gromadzi różne zanieczyszczenia. Peeling zwiększa ukrwienie i mobilizuje naszą skórę do regeneracji i produkcji nowych, młodych komórek. Regularne złuszczanie pozwala także poradzić sobie z problemem zaskórników i wyprysków, ponieważ sprzyja oczyszczaniu porów. Istnieje wiele metod, które możemy zastosować, np. peeling na sucho specjalną rękawicą lub szczotką oraz najróżniejsze kosmetyki o takim działaniu. Polecamy zwłaszcza te na bazie kwasów owocowych, które rozpuszczają starą skórę w łagodny i delikatny sposób.
OCHRONA PRZED UV
Współcześnie dużo mówi się w branży kosmetycznej o szkodliwym działaniu promieni UVA i UVB na skórę. Słońce zwiększa bowiem nie tylko ryzyko czerniaka, ale także przyspiesza starzenie się komórek, co przekłada się następnie na powstawanie zmarszczek, utratę elastyczności i jędrności skóry. Polecanym na co dzień filtrem przeciwsłonecznym jest taki z SPF 15-30. Gdy planujemy spędzić dzień w pełnym słońcu, sięgnijmy nawet po kosmetyk z SPF 50.
Dbanie o skórę twarzy powinno wejść nam w nawyk, jak mycie zębów czy czesanie włosów. Małym kosztem i niskim nakładem energii możemy wpłynąć na jej młody i atrakcyjny wygląd. Wystarczy dbać o swoje zdrowie oraz stosować świadomą pielęgnację, nastawioną na łagodne metody i kosmetyki. Zyskamy dzięki temu pewność siebie i kolejny atut w naszych rękach.