Rosnąca obecnie inflacja daje się we znaki nam wszystkim. Jest to więc idealny czas na to, aby dowiedzieć się, jak oszczędzać na zakupach online. Zebraliśmy różne wskazówki w jeden poradnik, który może w tym pomóc. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby w Twoim portfelu zostawało więcej pieniędzy.
Usługi sprzedaży przez Internet znacznie rozwinęły się w ostatnich latach, a wszystko za sprawą minionej pandemii koronawirusa. Wielu z nas odkryło wtedy uroki zamawiania różnych produktów prosto do domu. Kupowanie w sklepach internetowych daje nam także możliwość szybkiego wybrania najtańszej oferty, a w dobie rosnącej inflacji ma to duży wpływ na nasz domowy budżet. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na to, aby zminimalizować wydatki również w e-sklepach. Sprawdź, jak oszczędzać na zakupach online.
Charakter zakupów
Online kupujemy dziś najczęściej odzież, obuwie i kosmetyki, ale wielu z nas nabywa w ten sposób także sprzęt AGD i RTV oraz części samochodowe. Ich ceny poza sklepami stacjonarnymi bywają bowiem dużo niższe. Rozwijające się obecnie portale, które oferują dostawę artykułów spożywczych prosto do domu, także zyskują na popularności. Możliwość zamawiania potrzebnych nam rzeczy za pomocą telefonu czy komputera, brak konieczności samodzielnego robienia zakupów czy stania w dużych kolejkach, to wielka wygoda i oszczędność czasu. A jak powszechnie wiadomo, czas to pieniądz, dlatego warto przełamać swoje opory i sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie odpowiadać również nam. Może okazać się bowiem, że rzadsze chodzenie po sklepach, zmniejszy ilość wydawanych przez nas pieniędzy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy tendencje do robienia impulsywnych zakupów.
Struktura wydatków
Artykuły spożywcze, środki higieny osobistej czy produkty pozwalające utrzymać porządek zjadają znaczną część naszego miesięcznego, domowego budżetu. Inne rzeczy kupujemy zazwyczaj z mniejszą częstotliwością i pomimo tego, że jednorazowo możemy zapłacić za nie całkiem sporo, to jest to jednorazowy wydatek w dłuższym okresie czasu. Oszczędności powinniśmy więc szukać przede wszystkim w kategoriach produktów, które kupujemy najczęściej. Zazwyczaj będą to właśnie produkty spożywcze, chemia domowa i artykuły higieniczne.
Kupujemy racjonalnie
Zamawianie online jednego chleba czy butelki wody mija się z celem. Więcej niż same produkty, wyniosą nas bowiem koszty ich dostawy. Dlatego zakupy spożywcze powinniśmy dobrze zaplanować. Optymalny interwał pomiędzy nimi, którego warto się trzymać, to 7 dni. Pozwala nie tylko nie przepełnić lodówki, ale także zdążyć wykorzystać całe jedzenie, zanim straci świeżość i minie jego data przydatności do spożycia. To ważne dla naszego budżetu, aby nie kupować na wyrost. Nie ryzykujemy wtedy, że kupione przez nas produkty spożywcze przeterminują się i będziemy zmuszeni wyrzucić je do kosza. A to kolejna strata dla naszego portfela, której możemy łatwo uniknąć. Jeśli natomiast kupimy zbyt mało, będziemy musieli złożyć następne zamówienie i zapłacić dostawę. Opłaca się więc poświęcić czas na stworzenie odpowiedniej dla nas listy zakupów, która pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze.
Zamawiamy według listy
To podstawowa sprawa, jeśli chodzi o chemię domową, środki higieny czy jedzenie. Dzięki dobrze sporządzonej liście jesteśmy w stanie zamówić wszystko to, co będzie nam potrzebne bez narażenia się na konieczność domówienia czegoś, o czym wcześniej zapomnieliśmy i ponoszenia przez to kolejnych kosztów dostawy. Czy lista taka dotyczy jednak tylko “spożywki”? Nie! Kupując na przykład ubrania, sprawdźmy czy oprócz spodni i koszuli nie potrzebujemy czegoś jeszcze, na przykład slipów lub skarpetek i zamówmy wszystko za jedną dostawą. Kupując zmywarkę upewnijmy się, czy wyposażona jest w odpowiedniej długości węże, które pasować będą do instalacji w naszej kuchni. W przeciwnym wypadku możemy być zmuszeni do zrobienia kolejnego zamówienia lub do zakupu brakujących części w stacjonarnym sklepie, co będzie stanowić dodatkowy koszt.
Ograniczamy koszty dodatkowe
Ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie za dodatkową opłatą? Wniesienie i podłączenie nowego AGD, konfiguracja smartfona czy komputera? Powiedzmy sobie szczerze. Większość z tych rzeczy jesteśmy w stanie zrobić sami i to za darmo. Jeśli tylko dysponujemy czasem, umiejętnościami lub chęciami, to warto ograniczyć koszty, rezygnując z usług dodatkowych, które wcale nie są takie tanie. Dostawcy mogą doliczać nam także inne opłaty, o których niechętnie informują otwarcie. Wszystkie powinny być jednak ujęte w regulaminie sklepu. W większości przypadków znajdziemy go na samym dole strony www sklepu, w którym robimy nasze zakupy online.
Porównujemy ceny
Internet daje nam możliwość szybkiego sprawdzenia ceny wybranego produktu u różnych dostawców w kilka chwil. Dzięki temu możemy wybrać tę najatrakcyjniejszą dla nas, zanim wydamy swoje pieniądze. Warto korzystać na co dzień także z internetowych porównywarek, z których wiele pokazuje nam bieżące promocje i wyprzedaże. Uwaga jednak na pułapki. Jedni sprzedawcy stosować będą bowiem darmową wysyłkę do zamówienia, a inni nie. Może okazać się więc, że za tańszy produkt u konkurencji, sumarycznie zapłacimy więcej właśnie z uwagi na koszty dostawy.
Programy lojalnościowe
Warto partycypować w różnych programach lojalnościowych, które oferuje nam dziś duża grupa przedsiębiorców. Warto zainteresować się nimi szczególnie wtedy, kiedy mamy swoją ulubioną sieć sklepów, gdzie najczęściej dokonujemy zamówień online. W zasadzie większość z nich zapewni nam podobne benefity, czyli atrakcyjne rabaty i promocje dla członków, zbieranie punktów wymiennych na zniżki lub tzw. cash back, czyli po prostu określony zwrot pieniędzy. Niektóre sklepy kuszą nas także jeszcze niższymi cenami lub mega atrakcyjnymi ofertami w zamian za korzystanie z dedykowanej do robienia zakupów online aplikacji na smartfona. To nic nie kosztuje, dlatego zdecydowanie dobrze jest mieć w zanadrzu kilka takich opcji.
Wyższe koszty życia, powodowane rosnącą inflacja, zmuszają nas do szukania oszczędności. Znajdziemy je robiąc zakupy online z głową. Niezbędne będzie dobre planowanie i lista zakupów. Dzięki temu zamówimy mniej niepotrzebnych rzeczy, a o tych niezbędnych nie zapomnimy. Szukajmy okazji na wyprzedażach oraz promocji. Wiele z nich dostępnych jest dla uczestników różnych programów lojalnościowych. Niektóre nie wymagają posiadania plastikowej karty, a jedynie zainstalowania dedykowanej aplikacji. Pamiętajmy o nich przy następnym zamówieniu, a nasze wydatki będą jeszcze mniejsze.