Który mężczyzna nie marzy o zdrowym i śnieżnobiałym uśmiechu! Na szczęście istnieje wiele metod na to, aby móc się nim cieszyć. Największą popularnością cieszą się wybielające paski, proszki, nakładki oraz wybielanie zębów u dentysty. Jak wybielić zęby – zapraszamy do artykułu, w którym obalamy mity i przedstawiamy fakty dotyczące zabiegu wybielania zębów.
Wybielanie zębów u dentysty – na czym polega?
Jeśli zdecydujesz się na wybielenie zębów u dentysty, to lekarz może zaproponować ci dwie metody – domową, czyli nakładkową i bezpośrednio w gabinecie zazwyczaj z użyciem specjalnego żelu oraz lampy lub lasera diodowego. Jak wybielić zęby? Wszystkie z tych metod dają rewelacyjne efekty, ale to lekarz powinien wybrać dla ciebie odpowiednią – wtedy będziesz mieć pewność, że będzie ona najlepiej dopasowana do twoich potrzeb. Zabieg wybielania w gabinecie trwa zazwyczaj ok. 2h. Jeśli lekarz poleci ci użycie nakładek w domu, to zabieg należy powtarzać codziennie przez około 2 tygodnie.
Cena zabiegu wybielania zębów u dentysty jest zależna od miasta, w którym mieszkasz, wybranego gabinetu, a także metody. Wybielanie zębów zazwyczaj mieści się w przedziale cenowym od 150 do nawet 2000 zł.
Jak wybielić zęby?
Wybielanie zębów u dentysty to nie jedyne rozwiązanie. Na rynku znajdziesz także wybielające pasty, proszki, nakładki czy nawet mini lampy do używania w domowym zaciszu. Czy te metody są bezpiecznie i dają zamierzone efekty? Więcej na ten temat dowiesz się z poniższej części artykułu.
Wybielanie zębów niszczy szkliwo – MIT
Wybielanie zębów u dentysty jest bezpieczne dla twoich zębów i w żaden sposób ich nie osłabia. Co z pozostałymi metodami? Kontrowersje mogą wywoływać chociażby mini lampy wybielające do stosowania w domu. Czy taka metoda jest bezpieczna? Producenci tych urządzeń piszą, że tak, ale wielu lekarzy stomatologów przestrzega przed takimi domowymi zabiegami.
Pasty wybielające rzeczywiście wybielają zęby – FAKT i MIT
Wszystko zależy od ich składu. Jeśli w paście jest węgiel aktywny, to rzeczywiście może ona delikatnie wybielić zęby – oczywiście efekt nie jest natychmiastowy i zazwyczaj należy na niego poczekać około kilku tygodni. Pasty bez węgla aktywnego w składzie mogą co najwyżej usunąć przebarwienia, np. te powstałe na skutek picia kawy czy herbaty.
Domowe sposoby wybielania zębów są całkowicie bezpieczne – MIT
Zależy jakie. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną i cytryną może uszkodzić powierzchnię szkliwa. Pasty wybielające i proszki dostępne do kupienia w aptece czy drogerii zazwyczaj są bezpieczne. Niektórzy sądzą, że wybielać zęby może wewnętrzna strona skórki od banana – nie ma na to naukowych dowodów, a co więcej ten sposób może zniszczyć twoje zęby. W skórce od banana są cukry i kwasy, które są niebezpieczne dla szkliwa. Nie polecamy też kurkumy – nie ma ona właściwości wybielających zęby, a dodatkowo może je tylko zabarwić na pomarańczowo.
Jeden zabieg wystarczy, aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem – FAKT i MIT
Wszystko zależy od tego, jak duży osad był na twoich zębach i jaki jest ich naturalny odcień. Niektórzy z nas mają bardziej żółte zęby, a inni bielsze – oczywiście tym pierwszym jeden zabieg może nie wystarczyć. Ta kwestia zależy też od twoich oczekiwań.
Nie możesz wybielić zębów, które są niezdrowe – FAKT
Wszelkiego rodzaju ubytki, próchnica czy stan zapalny dziąseł to przeciwwskazanie do wybielenia zębów, więc żaden dentysta w takiej sytuacji się go nie podejmie. Najpierw uporaj się ze swoimi problemami, a dopiero później zapisz się na zabieg wybielania. Co się stanie, kiedy wybielisz zęby nawet mimo przeciwwskazań? Twoje problemy z uzębieniem mogą się wówczas pogłębić.
Przed wybielaniem zębów konieczne jest ich odkamienienie – FAKT
Osad i kamień mogą przeszkadzać w nałożeniu na zęby preparatu wybielającego i sam zabieg nie będzie wówczas tak skuteczny.
Wybielanie zębów może boleć – FAKT
Wszystko zależy od wrażliwości twoich zębów, ale niektórych wybielanie rzeczywiście boli. Pamiętaj też, że po zabiegu wybielania twoje zęby mogą być nadwrażliwe. To całkowicie normalne i z czasem zniknie.
Jedno wybielanie zębów starcza na całe życie – MIT
Jeden zabieg wybielania starcza zazwyczaj na około 3 lata. Po tym czasie warto go powtórzyć.
Wybielanie zębów – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów są stany zapalne dziąseł, aparat ortodontyczny, martwe zęby, wiek poniżej 16. roku życia czy próchnica.
Jak widać na temat wybielania zębów krąży wiele mitów – mamy nadzieję, że udało nam się je obalić i przekonać cię do tego, że wybielanie to świetny i bardzo skuteczny zabieg, ale tylko wtedy, kiedy przeprowadzisz go z głową. A wy co sądzicie o wybielaniu zębów? Korzystacie z domowych sposobów wybielania zębów czy sądzicie, że najskuteczniejszy jest zabieg u dentysty?