Męskie problemy z cerą wpływają negatywnie na ich poczucie własnej wartości. Przyczyn jest wiele, ale i sposobów na ich złagodzenie również nie brakuje. Warto się z nimi zapoznać, by bez większego wysiłku pozbyć się niechcianych przyjaciół w postaci niedoskonałości, rozszerzonych porów, przetłuszczającej się cery, czy też zaskórników. Jak zatem tego dokonać i skąd wiedzieć, że stanowią one poważny problem, nie tylko estetyczny? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika na temat dbania o męską skórę.
Wypryski, rozszerzone pory, błyszcząca skóra
W pierwszej kolejności, zanim przejdziemy do etapów pielęgnacji, musimy dokładnie zdefiniować poszczególne męskie problemy z cerą. Otóż wyróżniamy przede wszystkim te, które są najbardziej widoczne i uciążliwe, czyli:
– wypryski, inaczej zwane niedoskonałościami. Charakteryzują się najczęściej znajdującą się pod skórą ropną wydzieliną. Są oznaką stanu zapalnego, wynikającego zazwyczaj z zatkania zanieczyszczeniami porów w skórze. Należą do nich wykwity skórne, wywołane trądzikiem, ale również wszelkiego rodzaju zmiany spowodowane alergią, także pokarmową.
– zaskórniki lub wągry są ściśle związane z higieną skóry. Potocznie mawia się, że zaskórniki, to niewidoczne, jednak wyczuwalne pod skórą zmiany, które sprawiają, że cera staje się szorstka. Najczęściej znajdują się na czole. Wągry za to, kolokwialnie nazywa się czarnymi kropkami. To nic innego jak zatkane zanieczyszczeniami rozszerzone pory, znajdujące się na nosie i w okolicach płatków nosa oraz na policzkach.
– rozszerzone pory – zauważymy je, tak, jak wągry w okolicach nosa, na policzkach i pomiędzy brwiami. Przypominają widoczne gołym okiem mikro wgłębienia na powierzchni skóry, które zazwyczaj nie powinny być dostrzegane. Wpływają negatywnie na gładkość cery, w przyszłości mogą zamienić się w uciążliwe do usunięcia wągry.
– przetłuszczająca się skóra – to zjawisko związane z nadmiernym wydzielaniem sebum. Sebum to nasza naturalna warstwa ochronna skóry, przeciwdziałająca jej uszkodzeniu, wysuszeniu itp. Sebum produkowane jest przez gruczoły łojowe. Gdy skóra jest nieodpowiednio pielęgnowana, czyli np. nadmiernie przesuszona dochodzi do łojotoku, czyli nieestetycznego świecenia się skóry w strefie T – na czole, nosie i brodzie.
Męskie problemy z cerą – jakie są przyczyny?
Przyczyny powstawania problemów skórnych są zależne od ich rodzaju. Podstawą zawsze jest nieodpowiednio dobrana pielęgnacja i higiena. Jak już wcześniej wspominaliśmy, wypryski mogą także pojawiać się z powodu alergii, w tym pokarmowej, np. gdy zjemy dużą ilość czekolady, czy też glutenu. W przeciwieństwie do kobiet mężczyźni rzadziej miewają problemy z cerą ze względu na wahania hormonalne, jednak częściej występują one z innej przyczyny. Mikro urazy skóry występujące podczas golenia przy nieadekwatnej pielęgnacji, mogą znacznie przyczynić się do występowania niedoskonałości. Podobnie jak to, że męska skóra ma o wiele więcej gruczołów łojowych, niż żeńska, zatem jest bardziej podatna na pojawianie się zaskórników, wągrów i rozszerzonych porów.
Jak ocenić rodzaj swojej skóry?
Jeśli jednak dobrze zadziałamy, możemy znacznie ograniczyć widoczność naszych problemów skórnych. W tym celu powinniśmy ocenić nasz rodzaj cery. Oczywiście, może tego dokonać za nas specjalistka, np. pani kosmetolog, ale i my możemy zauważyć charakterystyczne cechy, które będą stanowić o tendencji naszej skóry. Porównaj ją do podanych przez nas, co pomoże ci w dalszej pielęgnacji. Wyróżniamy zatem takie typy jak:
– sucha – widoczne szczególnie na policzkach i w okolicach ust suche skórki, odczuwalne pieczenie i ściągnięcie skóry za każdym razem po umyciu.
– mieszana – zauważasz błyszczenie się skóry w strefie T, jednak miewasz suche policzki, a Twoja skóra wchłania krem jak gąbka wodę.
– tłusta – sebum w większej ilości wydziela się na całej twarzy, nie odczuwa się suchości, jest skłonna do wyprysków, ma widoczne rozszerzone pory i błyszczy się już rano.
Istnieją jeszcze takie podtypy jak skóra wrażliwa, problematyczna itp.
Sposób działania krok po kroku
Jeśli już wiesz jaką skórę posiadasz i znasz przyczynę swoich problemów skórnych, możesz zacząć działać. Rozpocznij swoją przygodę z żelem do mycia twarzy, najlepiej w postaci delikatnej pianki. Stosuj ją rano i wieczorem, by pozbyć się z powierzchni skóry zanieczyszczeń z całego dnia. Do wycierania twarzy używaj osobnego ręcznika, najlepiej jednorazowego, papierowego – wtedy będziesz miał pewność, że nie znajdują się na nim żadne bakterie. Minimum raz w tygodniu niezbędne będzie wykonanie peelingu, dzięki któremu skóra pozbędzie się martwego naskórka, który razem z sebum przyczyniają się do zatykania porów.
Unikaj ostrych potraw, a także słodyczy. Zaopatrz się multifunkcyjny krem do twarzy na dzień i na noc – odżywczy i nawilżający, co nieco zharmonizuje wydzielanie sebum. Pamiętaj też o odpowiednim nawilżaniu skóry od środka i każdorazowym odkażaniu skóry po goleniu. Ważne jest również zamykanie porów po gorącej kąpieli poprzez przemycie twarzy zimną wodą.
Podsumowując, wystarczy kilka małych kroków, by cieszyć się z gładkiej cery bez niedoskonałości. Warto się przełamać, by stały się one nawykiem, jak golenie zarostu, czy mycie zębów.