Latem wielu z nas spędza swoje wakacje nad wodą, korzystając w pełni z dobrodziejstw tej pory roku. Słoneczne dni i ciepłe wieczory sprzyjają beztroskiej zabawie, ale musimy zachować ostrożność. Sprawdź, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, aby robić to z głową.
Sezon wakacyjny trwa właśnie w najlepsze, a zdecydowana większość z nas chętnie wypoczywa nad wodą nie tylko w czasie zaplanowanego urlopu, ale także w weekendy. Baseny i jeziora przeżywają teraz prawdziwe oblężenie. Podobnie wyglądają plaże nad Bałtykiem, gdzie nigdy nie brakuje wczasowiczów. Warto jednak pamiętać, że odpoczywając nad wodą należy przestrzegać kilku zasad, aby robić to z głową. Sprawdź, co musisz wiedzieć.
DZIECI NAD WODĄ
Mając pod opieką dzieci nad wodą musimy zachować szczególną uwagę. Czasami wystarczą bowiem sekundy, aby zniknęły nam z oczu lub sprowadziły na siebie jakieś niebezpieczeństwo. Od naszej spostrzegawczości i szybkiej reakcji może zależeć ich zdrowie, a nawet życie. Nigdy nie pijmy więc alkoholu wypoczywając na plaży z najmłodszymi pod ręką. Napoje wysokoprocentowe wpływają bowiem niekorzystnie na nasze zmysły. Przygotowując rodzinę do wyjścia z domu warto wyposażyć dzieci w specjalne opaski z numerem telefonu do rodziców lub zmywalne tatuaże, dzięki którym nasze zguby mogą szybciej się z nami skontaktować, prosząc innych plażowiczów o pomoc. W dużym tłoku nad kąpieliskami nie jest to niestety żadną rzadkością.
ZWIERZĘTA NA PLAŻY
Coraz częściej możemy spotkać na polskich plażach ludzi wypoczywających razem ze swoimi psami. Nie ma w tym absolutnie nic złego, pod warunkiem, że pozwala na to regulamin danego kąpieliska. Musimy jednak zadbać o bezpieczeństwo zarówno naszego czworonoga, jak i innych plażowiczów. Pies na plaży powinien być przywiązany, wyprowadzany z dala od wody, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i kąpany wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rasy dobrze radzą sobie z wysoką temperaturą, dlatego planując wypoczynek z psem nad wodą, zapewnijmy mu namiot oferujący cień oraz stały dostęp do miski z wodą.
UDAR SŁONECZNY
Długotrwałe przebywanie na ostrym słońcu może przyprawić nas o udar słoneczny. Jego przebieg nie należy do najprzyjemniejszych, a także może zakończyć się groźniejszymi konsekwencjami. W tym pobytem w szpitalu i koniecznością podania kroplówki. Aby uchronić się przed taką przypadłością, należy chronić swoją głowę i kark przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Powinniśmy także regularnie schładzać ciało w wodzie i dużo pić, a w razie potrzeby przechodzić od czasu do czasu na chwilę w cień. Dzięki temu nasz organizm będzie mógł obniżyć temperaturę, zmniejszając tym samym ryzyko udaru słonecznego czy przegrzania.
POPARZENIA SŁONECZNE
Słońce nad wodą często jest zdradliwe i dopiero po powrocie do domu dostrzegamy, jak bardzo czerwona jest nasza skóra. Orzeźwiająca bryza i możliwość schłodzenia się w jeziorze czy basenie maskuje bowiem wpływ wysokich temperatur i promieni słonecznych na nasze ciało. Wychodzenie na plażę bez filtra jest więc proszeniem się o nieszczęście. Obecnie wiele mówi się w mediach na temat szkodliwego wpływu promieniowania UVA i UVB, które przyczyniają się do rozwoju nowotworów skóry i przyspieszają fotostarzenie. Specjaliści polecają więc stosowanie kosmetyków oznaczonych napisem 50+, czyli posiadających wysoki poziom ochrony przeciwsłonecznej. Aby jednak mogły one spełnić dobrze swoje zadanie i ochronić nas przed poparzeniem, należy ponawiać ich aplikację co 2-3 godziny i po każdej kąpieli w wodzie.
ZASADY BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU NAD WODĄ:
- nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu, innych środków odurzających lub leków, które mogą negatywnie wpływać na Twoją percepcję lub zachowanie
- korzystaj wyłącznie z kąpielisk dozwolonych i strzeżonych przez ratownika wodnego, zwłaszcza jeśli masz zamiar pływać na dłuższe dystanse
- przestrzegaj regulaminu kąpieliska
- nigdy nie skacz do wody z wysokości, jeśli dobrze nie znasz dna danego zbiornika wodnego
- nie pływaj podczas burzy, silnego wiatru lub w nocy
- wsiadając na sprzęt wodny i motorowodny zakładaj kamizelkę ratunkową
- odczekaj przynajmniej godzinę po posiłku, zanim wejdziesz do wody popływać
- stopniowo oswajają rozgrzane słońcem ciało z zimną wodą, zaczynając od twarzy i karku, aby uniknąć szoku termicznego
Spędzanie wakacji nad wodą jest świetnym sposobem na wypoczynek. Relaks na plaży w gronie rodziny lub znajomych pozwala pozbyć się nadmiaru stresów, a także nabrać złotej opalenizny. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego także nie narzekają na brak możliwości do wyboru. Oprócz coraz popularniejszych sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing, możemy również popływać łódką, rowerem wodnym lub kajakiem. Musimy jednak zawsze pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych osób przebywających pod naszą opieką. Wystrzegajmy się picia alkoholu, który sprzyja brawurze, a ta bywa najgorszym doradcą. Każdego roku latem kilka setek osób traci w Polsce życie na skutek utonięcia lub doznaje trwałego urazu kręgosłupa. Przestrzegajmy więc zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, aby unikać niebezpieczeństw i wypadków.