Youtube daje możliwości dotarcia ze swoim komunikatem do szerokiej grupy odbiorców. Poprzez materiały wideo możemy dzielić się z nimi swoimi pasjami, poradami i wszystkim innym, co tylko przyjdzie nam do głowy. Niektórzy mogą też na tym zarobić. Sprawdź, jak zostać youtuberem i montować filmiki.
Niektórzy youtuberzy znaleźli na tej popularnej platformie swój sposób na życie. Osiągają dobre wyniki oglądalności i mają ogromne grono subskrybentów. To daje im możliwość realnych zarobków. Nie musimy jednak korzystać z YouTube’a wyłącznie dla pieniędzy. Sukces zagwarantować mogą nam nie tylko pomysły, ale także przedstawienie ich widzom w atrakcyjny sposób i w dobrej jakości. Oto wskazówki, jak montować filmiki, aby zostać prawdziwym youtuberem.
Dobry pomysł na kanał
Od niego powinniśmy zacząć. Musimy wiedzieć, co dokładnie chcemy naszym widzom pokazać. W zakresie tematyki i treści ogranicza nas wyłącznie prawo i regulamin serwisu. Mamy tu naprawdę szerokie pole do popisu. Pomysł na to, co chcemy prezentować jest o tyle istotny, że może znacząco wpływać na sposób, w jaki przygotowujemy, nagrywamy i montujemy filmiki. Będą nam potrzebne różne akcesoria, jak tło, wystrój i rekwizyty. Aby być youtuberem pełną gębą, do tematu trzeba podejść kompleksowo. Nasz materiał musi cechować się odpowiednią jakością, aby był w stanie przebić się przez sporą konkurencję na YouTube’ie.
Co, gdzie i jak?
Na tym etapie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zabrać się do realizacji naszego materiału, czyli co konkretnie chcemy nagrywać, gdzie będziemy to robić i w jaki sposób. Czasem, aby urzeczywistnić nasz pomysł, będziemy potrzebowali odpowiednich gadżetów. Jeśli chcemy recenzować książki, wypadałoby je przecież pokazać. Chcąc pochwalić się grą na instrumentach, musimy je posiadać. Nawet nagrywając proste i modne ostatnio pranki będziemy potrzebowali konkretnych przedmiotów. Podobnie jest z miejscem, w którym będziemy realizować nasze wideo. Niezależnie od tego, czy będzie to mieszkanie czy plener, weźmy pod uwagę odpowiednie oświetlenie. Przemyślmy też sam sposób nagrywania filmiku. Możemy kręcić telefonem, aparatem lub kamerą, z tzw. ręki, za pomocą statywu czy gimbala. Wszystko zależy wyłącznie od naszej wizji, która powinna być spójna z tematyką kanału.
Konto użytkownika na YouTube
Kiedy już wszystko dogłębnie przemyślimy, możemy zarejestrować konto w serwisie. Nie musimy tytułować go swoim imieniem i nazwiskiem. Może to być jakaś chwytliwa nazwa. W następnym kroku trzeba już tylko nagrać dobry materiał na nasz kanał. To jednak jeszcze nie czas na jego publikację. Przed nami cały montaż filmiku, który ma duże znaczenie dla potencjalnych odbiorców.
Odpowiedni montaż filmików
Zazwyczaj nie musimy martwić się o jakość naszego wideo w kontekście rozdzielczości. Większość smartfonów pozwala bowiem nagrywać w HD. Do nas należy jednak pocięcie i poskładanie nagrania, aby było dynamiczne i atrakcyjne dla innych użytkowników YouTube’a. Możemy wstawiać w materiał grafiki, wykresy, zdjęcia, emotki i inne elementy. Wielu stosuje też różne ujęcia, aby utrzymać zainteresowanie widzów. Dzięki temu filmik przyjemniej będzie się oglądać. Zadbajmy też o dobre udźwiękowienie i to nie wyłącznie w kontekście naszego własnego głosu. W sieci znajdziemy masę ścieżek audio, które będziemy mogli wykorzystać nieodpłatnie i uatrakcyjnić nasze wideo.
Programy i aplikacje do edycji wideo
W montażu pomoże nam odpowiednie oprogramowanie. Możliwości tu są spore. Od darmowych, fabrycznych apek smartfona, aż po profesjonalne kombajny, które wymagają grubego portfela i odpowiedniego komputera do ich obsługi. Pomiędzy znajdziemy wiele ciekawych programów i aplikacji. Może mniej rozbudowanych, ale za to darmowych i zupełnie wystarczających do ogarnięcia materiału wideo z przeznaczeniem na YouTube.
Poniżej przykładowe, polecane i darmowe oprogramowanie na komputery i smartfony. W niektórych przypadkach odblokowywanie bardziej zaawansowanych funkcji może wiązać się z koniecznością zapłaty:
- DaVinci Resolve – Windows, Linux i Mac OS
- Quik – Android i iOS
- Avidemux – Windows, Linux i Mac OS
- ShotCut – Windows, Linux i Mac OS
- Lightworks – Windows, Linux i Mac OS
- CyberLink PowerDirector – Android i iOS
Aby zostać prawdziwym youtuberem, nie wystarczy po prostu chwycić smartfona i zacząć nagrywać. Aby zaistnieć wśród profesjonalistów, których na tej platformie jest naprawdę wielu, trzeba podejść do tematu kompleksowo i z głową. Tylko w ten sposób zwiększymy swoje szanse na sukces naszego pomysłu. Odpowiedni montaż i sposób prezentacji naszych treści odbiorcom, to jeden z kluczowych czynników na drodze do zebrania tysięcy subskrybentów. A czym ich więcej, tym lepiej. Właśnie w ten sposób bowiem możemy zarabiać na YouTubie – na ilości wyświetleń naszych filmików.