Smartwatche zyskują coraz większą popularność i nie ma w tym niczego dziwnego. Te niepozorne urządzenia łączą w sobie wiele przydatnych funkcji. Mogą zastąpić telefon, krokomierz czy GPS. Najlepszy model wcale nie musi być najdroższy. Sprawdź, jak wybrać smartwatch.
Czym właściwie jest smartwatch?
Jest to inteligentny zegarek, który posiada cechy standardowego czasomierza, ale z rozszerzonym zakresem funkcji. Często są one możliwe do uzyskania dzięki połączeniu z naszym smartfonem. Oferta rynkowa tych urządzeń jest całkiem bogata, a do tego uzupełniona o tak zwane smartbandy, czyli inteligentne opaski, które pod względem funkcji mogą być porównywalne ze smartwatchami. Jak wybrać smartwatch?
W przypadku smartwatchy dostępne są w sprzedaży zarówno takie o wyglądzie podobnym do klasycznych zegarków analogowych, jak i sportowych. Najpopularniejsze opaski są mniej do nich podobne i trudno znaleźć taką, która wygląda elegancko i będzie pasować do garnituru.
Aby wybrać najlepsze dla nas urządzenie, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy je wykorzystywać, czyli jakie funkcje są dla nas najbardziej istotne. Przykładowo, smartwatch dla biznesmena niekoniecznie zadowoli osobę, która potrzebuje go na treningi.
Dla biznesmenów
Jeśli odbywamy sporo spotkań biznesowych, jesteśmy w ciągłym ruchu i nie zawsze mamy czas, aby sprawdzać powiadomienia i wiadomości na naszym telefonie, to z pomocą może przyjść nam smartwatch. Dzięki funkcjom ich odczytywania pozwoli nam być na bieżąco w każdej sytuacji. Niektóre urządzenia dadzą nam także możliwość sprawdzania poczty e-mail, wykonywania połączeń głosowych czy korzystania z przeglądarki internetowej. Niektórymi modelami możemy nawet dokonywać płatności zbliżeniowych (NFC), dzięki aplikacjom Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay.
Dla miłośników muzyki
Miłośnicy muzyki z pewnością docenią funkcję sterowania odtwarzaczem (np. Spotify, Apple Music) w telefonie przy pomocy smartwatcha. Dzięki sparowaniu obu urządzeń za pomocą bluetooth, będziemy mogli z łatwością poruszać się po naszej playliście, bez konieczności ciągłego wyjmowania telefonu z kieszeni czy plecaka.
Dla sportowców
Tej grupie osób smartwatche mogą przynieść sporo korzyści, szczególnie przy pracy dynamicznej, czyli przy wysiłku tlenowym (np. bieganie). Najlepsze będą te, które posiadają funkcje pomiaru czynności układu krążenia, a przede wszystkim częstości skurczów serca. Dzięki temu wskaźnikowi będziemy wiedzieć, czy prawidłowo dobraliśmy intensywność treningową do planowanych rezultatów. Lokalizacja GPS pozwoli natomiast śledzić pokonywane przez nas odległości, a krokomierz policzy kroki wykonane w ciągu dnia. Warto zadbać o to, aby nasz smartwatch posiadał opcje różnych trybów sportowych i licznik kalorii – dzięki połączeniu z odpowiednią aplikacją, będziemy mogli śledzić na bieżąco nasze postępy i analizować statystyki.
Dla seniora
Najlepszym smartwatchem dla seniora będzie taki, który pozwoli monitorować jego ciśnienie krwi, puls i saturację. Dzięki temu, że znajduje się on na nadgarstku przez większość czasu w ciągu dnia, to nie będzie już konieczności wykorzystywania do pomiarów różnych dodatkowych urządzeń, takich jak pulsoksymetr czy ciśnieniomierz. Warto wybrać model, który wyposażony będzie w funkcję SOS, pozwalającą na łatwe połączenie z określonym numerem telefonu, oraz lokalizację GPS. Opcja “znajdź telefon” także może być bardzo pomocna w przypadku osób starszych.
Dla dzieci
Najlepszym wyborem dla dzieci są smartwatche, które z jednej strony dostarczą im możliwości rozrywki, na przykład dzięki prostym grom czy animowanym interfejsom, a z drugiej dają rodzicom możliwość nadzoru i pewnej kontroli nad nimi. Rozglądajmy się za zegarkami z lokalizacją GPS i funkcją połączenia głosowego z wybranymi numerami telefonów. Niektóre modele oferują też zdalne “podsłuchiwanie” otoczenia, w którym znajduje się dziecko czy robienie i przesyłanie zdjęć.
Jak wybrać smartwatch?
Podczas wyboru najodpowiedniejszego dla nas modelu smartwatcha powinniśmy wziąć pod uwagę także czas jego pracy na jednym, pełnym ładowaniu. Im jest on dłuższy, tym lepiej.
Duży ekran zapewni wygodę i komfort użytkowania inteligentnego zegarka na co dzień. Przyda się to zwłaszcza w przypadku odczytywania wiadomości lub korzystania z przeglądarki – większa czytelność liter i znaków. Nie bez znaczenia jest także wodoodporność czy wodoszczelność urządzenia.
Wybierajmy te modele, które współpracują z najnowszymi systemami operacyjnymi, a zwłaszcza tymi, które mamy zainstalowane w naszych smartfonach. Zwróćmy też uwagę na dostępność i wsparcie techniczne dedykowanych aplikacji – bez nich nie będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości naszego sprzętu.
Smartbandy
Te urządzenia często utożsamiane są ze smartwatchami. Zazwyczaj posiadają zbliżone funkcje, jednak różnią się od nich formą i wyglądem. Najczęściej mają prostokątny kształt i zakładane są na nadgarstek przy pomocy elastycznych pasków z tworzywa sztucznego. Mają też mniejszy ekran, co w przypadku seniorów może być sporą niedogodnością, ale za to chętnie są wybierane przez osoby uprawiające sport. Trudno znaleźć jednak taką, która wyglądałaby klasycznie i elegancko.
Inteligentne zegarki i opaski podbijają serca młodych i starszych. Łatwość obsługi, konkurencyjna ze smartfonami cena oraz mnogość funkcji, które oferują, wpływa na ich niesłabnącą obecnie popularność. Wybór smartwatchy i smartbandów jest spory, dlatego każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie, bez względu na zasobność naszego portfela. Najtańsze opaski kupimy bowiem już od około 30 zł, a smartwatche od około 100 zł.