Pojawienie się na świecie potomka to zawsze wielkie wydarzenie, które poprzedzają miesiące przygotowań i zakupów. Urządzanie pokoju to przede wszystkim wybór odpowiedniego wyposażenia – jakim są meble dziecięce. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.
Okres niemowlęcy, który następuje zaraz po okresie noworodkowym, trwa dwanaście miesięcy. W tym czasie dziecko nabywa i doskonali szereg różnych umiejętności. W pewnym momencie zacznie unosić główkę, obracać się, świadomie chwytać, machać kończynami, raczkować, siadać czy w końcu wstawać i robić pierwsze kroki. Dokonując wyboru mebli do pokoju niemowlaka, musimy wziąć pod uwagę wiele spraw, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, trwałość i wygodę użytkowania. Nie zawsze modne, designerskie rzeczy są funkcjonalne i warte swojej ceny. Jak wybrać meble dziecięce?
Jakość przede wszystkim
Wybierajmy produkty dobrej jakości i zawsze sprawdzajmy je przed użyciem. Zwracajmy uwagę na to, by miały łagodne, a nie ostre wykończenia krawędzi, były wolne od uszkodzeń mechanicznych oraz nie stwarzały ryzyka wbicia się drzazgi w małe rączki. Meble i zabawki malowane powinniśmy zweryfikować pod kątem wykorzystanych do tego celu farb i olejów – zgodnie z obowiązującym prawem muszą spełniać szereg różnych norm bezpieczeństwa.
Niemowlęta najszybciej dostrzegają kontrasty i ciemne kolory, więc jeśli chcemy stymulować wzrok maluszków od pierwszych dni, to warto umieścić w pokoju dziecięcym element, na którym będzie się mogło skupić, np. czarne pojemniki na zabawki, kontrastowa lampka nocna).
Łóżeczko i materac dla niemowlaka
Wybierając łóżeczko dla malucha zwróćmy uwagę na to, czy ma ono regulowaną wysokość dna. Zapewni nam to sporą wygodę w codziennym użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa naszej pociechy. Początkowo dziecko będzie zbyt małe, żeby wspiąć się po szczebelkach czy wypaść z łóżka, dlatego do momentu aż zacznie siadać możemy korzystać z najwyższego możliwego ustawienia do woli.
Ciekawym, ale chwilowym rozwiązaniem są kołyski i dostawki. Nie można z nich jednak korzystać długo, ponieważ zdecydowana większość dzieci nie mieści się w nich po skończeniu 3-4 miesięcy. Odpowiednio dobrane łóżeczko niemowlęce rośnie natomiast wraz z dzieckiem – po zdemotowaniu jednej z jego ścian, zamienia się w miejsce do spania nawet dla 3-4-latka.
Dobry materac dla niemowlaka nie może być ani za miękki, ani za niski. Lepiej i zdrowiej jest wybierać te twardsze, które uniemożliwiają dziecku zapadanie się czy potencjalnie niebezpieczną zmianę pozycji. Najmłodsze dzieci nie korzystają także z poduszki, która negatywnie wpływa na rozwój ich kręgosłupa i może przyczynić się do SIDS (z ang. Sudden Infant Death Syndrome), czyli tzw. śmierci łóżeczkowej. Niski materac może też szybciej się zużyć i być na tyle cienki, że spanie na nim będzie po prostu niewygodne.
Miejsce na ubranka, kosmetyki i zabawki
Niemowlęta w przeciągu pierwszych dwunastu miesięcy swojego życia będą potrzebować ubrań na każdą porę roku. Ilość ciuszków będzie więc spora, jednak wcale nie będziemy potrzebować do tego tzw. “komandora”, żeby je wszystkie pomieścić. Wystarczy nam pakowna komoda, regał typu kallax lub dwudrzwiowa szafa, w której bez problemu zmieścimy ubranka na rozmiar obecny i jeden w przód.
Kosmetyki dla małych dzieci warto trzymać wysoko i z dala od ich zasięgu, ponieważ nie ma chyba takiego bobasa, którego nie korciłoby wysmarowanie się po twarzy kremem na odparzenia pieluszkowe. Produkty, których używamy często, dobrze jest mieć zawsze pod ręką, np. w bezpośrednim sąsiedztwie przewijaka.
Z zabawkami już tak jest, że z biegiem czasu mamy ich tylko więcej i więcej. Wszystkie babcie i dziadkowie, ciocie i wujkowie będą chętnie obdarowywać Was kolejnymi przedmiotami, które będzie trzeba gdzieś w domu przechować. Do tego celu świetnie sprawdzają się regały typu kallax lub skrzynie. Umożliwiają dzieciom samodzielne sięgnięcie po zabawkę i ich korzystną ekspozycję na półkach.
Suszenie ubranek dziecięcych
Warto rozważyć zakup dodatkowej suszarki do prania. Może okazać się niezbędna przy większym niż normalnie zapotrzebowaniu członków rodziny na czystą odzież. Małe dzieci ulewają, często się brudzą, a do tego potrafią nieźle zaskoczyć zawartością swojej pieluchy. Zdarza się, że przebieramy je nawet kilka razy dziennie.
Jeśli nie posiadamy suszarki bębnowej i jej zakup znajduje się poza naszym zasięgiem, to nabycie nawet zwykłej, rozkładanej suszarki na pranie może być prawdziwym wybawieniem. Pieluszki tetrowe, kocyki, ręczniki i ubranka niemowlęce zajmują sporo miejsca, którego nie może nam zabraknąć.
Prasowanie odzieży niemowlęcej
Podejście do prasowania ubranek dziecięcych jest różne. Często zaleca się, aby robić to przynajmniej przez pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka. Skóra noworodka jest bardzo delikatna, wrażliwa na najmniejsze podrażnienia. Do tego może szybko się uczulić na pozostałości środków do prania lub roztocza.
Deska do prasowania z gniazdkiem i stojakiem na żelazko jest dużym ułatwieniem. Pozwala robić to w wygodnej, stojącej pozycji, która nie nadwyręża dodatkowo naszego kręgosłupa.
Niemowlaki nie potrzebują wielu mebli. Wystarczą te podstawowe meble dziecięce, które umożliwią nam wygodne przechowywanie zabawek i ubranek niemowlęcych. Jakość ich wykonania będzie więc zdecydowanie ważniejsza niż wygląd. Wybierając meble dla niemowlaka warto pamiętać o tym, że muszą być przede wszystkim bezpieczne, solidne i przykręcone do ściany.