O ile ogrzewanie powietrza jest już od dawna standardem w każdym mieszkaniu, to jego chłodzenie stosunkowo do niedawna uchodziło jeszcze za wysokiej klasy luksus. Dziś jest dostępne niemalże dla wszystkich. Aby jednak cieszyć się oczekiwanym efektem, musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji domowej.
Wszyscy chyba pamiętamy czasy, w których samochód wyposażony w autoklimę budził skojarzenia z prawdziwym luksusem. Posiadanie klimatyzacji w domu pozostawało wtedy najczęściej w sferze marzeń dla większości Polaków. I choć w późniejszych latach spotykaliśmy ją coraz powszechniej w biurach, sklepach czy urzędach, to wciąż niewielu mogło sobie pozwolić na nią prywatnie. Dziś klima nie stanowi już takiego wyzwania finansowego, jak kiedyś. Satysfakcjonuje też bogata oferty firm w tym zakresie. Coraz częściej decydujemy się na nią z uwagi na dodatkowe poza chłodzeniem funkcje. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze klimatyzacji do domu.
Uwarunkowania lokalowe
Jeśli mieszkamy w domu wolnostojącym, którego jesteśmy właścicielem, to nie mamy się w zasadzie o co martwić. Trochę inaczej sprawy się mają, jeśli mieszkamy na wynajmie lub w mieszkaniu własnościowym w bloku. Tutaj w grę wchodzić będą kwestie związane ze sprawami formalnymi, które musimy mieć na uwadze planując zakup i montaż klimatyzacji. Chodzi głównie o wszelkiego rodzaju zgody, zarówno od wspólnoty mieszkaniowej albo sąsiadów, którym może przeszkadzać hałas jednostki zewnętrznej, jeśli taki sprzęt akurat preferujemy. Zanim więc udamy się na zakupy, zadbajmy o to, by były one zgodne z warunkami formalnymi. Od nich w ogromnej mierze zależy bowiem yyp urządzenia, który docelowo będziemy mogli wykorzystywać w naszym mieszkaniu.
To jednak nie jedyne zagadnienie dotyczące uwarunkowań lokalowych, o których warto wiedzieć. Trzeba też mieć na uwadze rozkład pomieszczeń i optymalne umiejscowienie sprzętu. Niezależnie od tego, czy będzie to klimatyzator przenośny czy split. Aby działały prawidłowo, muszą być dobrze rozmieszczone. Multisplit daje nam największe możliwości i swobodę w tym zakresie, ale przy dobrym planowaniu może okazać się, że nie będziemy potrzebowali jednostki wewnętrznej w każdym z naszych pomieszczeń, co oznacza spore oszczędności.
Sprawność i moc
Im wyższa sprawność, tym więcej urządzenie schłodzić będzie mogło powietrza, zużywając przy tym mniej prądu. To przełoży się na realne koszty jego użytkowania. Moc to kolejny z kluczowych parametrów, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji do domu. Jeśli będzie zbyt mała w stosunku do kubatury, działanie sprzętu i jego efekt nas nie zadowoli. Za dużej z kolei nie wykorzystamy, więc po co przepłacać. Odpowiedni zakres mocy pomogą nam obliczyć wykwalifikowani specjaliści, którzy pracują wszędzie tam, gdzie kupić można urządzenia do chłodzenia powietrza. Zresztą nie tylko do tego celu możemy wykorzystywać je na co dzień. Klimatyzator może bowiem pełnić także funkcje grzewcze, zastępując w naszym domu grzejnik elektryczny lub olejowy.
Charakter wykorzystywania
Wiele osób decyduje się obecnie na dwojakie wykorzystywanie klimatyzacji w swoich domach. Z jednej strony chodzi o chłodzenie latem, ale także o ogrzewanie powietrza jesienią i zimą. Urządzenia te dobrze sprawdzają się w takiej roli, stanowiąc wspomagające lub nawet główne źródło ciepła w mieszkaniu. Musimy jednak wybrać odpowiedni sprzęt, aby posiadał taką funkcję. W przypadku większość klimatyzatorów dostępnych na rynku jest ona jednak standardem.
Typ urządzenia
Ogólny podział klimatyzatorów dzieli je na przenośne i stacjonarne, oraz split i multisplit. Te mobilne możemy przenosić z miejsca na miejsce, ale uwaga – większość wymaga wyprowadzenia odpowiedniej rury przez ścianę czy okno na zewnątrz budynku, co w rzeczywistości ogranicza ich rzekomą przenośność. Stacjonarne z kolei charakteryzują się tym, że złożone są przynajmniej z dwóch urządzeń. Jednostka zewnętrzna, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na zewnątrz, czyli na świeżym powietrzu. Połączona jest rurami przechodzącymi najczęściej przez mur z jednostką wewnętrzną, która regulować może działanie całego urządzenia w oparciu o parametry powietrza w środku pomieszczenia. Multisplit z kolei to po prostu kilka jednostek wewnętrznych.
W ofercie sklepów dostępne są także tak zwane klimatory, które działają jednak na innej zasadzie niż klimatyzatory. Są to przenośne urządzenia, które nie wymagają doprowadzenia rury z zewnątrz. Tłoczą powietrze przez czynnik chłodzący, którym najczęściej jest woda. Można nawet dodać do niej lodu. Nie są tak wydajne, jak typowe klimy domowe i siłą rzeczy powodują wzrost wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń. Istnieją także instalacje wykorzystujące gruntowe wymienniki ciepła, jednak najczęściej dotyczy to wyłącznie nowych inwestycji, ponieważ planuje się je już na etapie projektu.
Poziom hałasu
Hałasu nie lubi chyba nikt z nas. Zwłaszcza takiego, który słyszymy nieustannie, każdego dnia. Urządzenia, które generują go najmniej to sprzęty do klimatyzacji typu split. Powodem tego jest fakt, że większa ich część znajduje się na zewnątrz budynku. Dlatego dźwięki włączonego klimatyzatora nie będą nam przeszkadzać w mieszkaniu. Jeśli jednak z przyczyn formalnych nie możemy zamontować u siebie tego typu urządzenia, to pozostaje nam do wyboru tylko to mobilne. Wszystkie niezbędne elementy mieści on jednak w jednej obudowie, więc musimy przygotować się na odczuwalny hałas w naszym domu.
Funkcje dodatkowe
Osuszanie powietrza wynika ze specyfiki działania klimatyzacji. Na szczęście niektóre instalacje są wyposażone w nawilżacz, który pozwala zachować optymalny poziom jego wilgotności. Przydatne są także wszelkie funkcje związane z regulacją mocy urządzenia i temperatury w pomieszczeniu. Jeśli zależy nam czystym i świeżym powietrzu, to upewnijmy się, czy wybrany przez nas sprzęt możemy wyposażyć w odpowiednie filtry przeciwpyłowe oraz zweryfikować ich cenę. Potrafią bowiem być bardzo drogie, a co jakiś czas trzeba je przecież wymieniać. Warto także sprawdzić, czy upatrzony przez nas model jest sterowany z poziomu pilota, dzięki któremu komfort użytkowania będzie dużo wyższy.
Klimatyzacja kojarzyła nam się dawniej z nieosiągalnym dla zwykłego Kowalskiego luksusem. Dziś jest inaczej, ponieważ może sobie na nią pozwolić coraz więcej Polaków. Oferty różnią się między sobą właściwościami urządzeń oraz ich ceną, ale bez względu na zasobność portfela, znajdziemy coś pasującego do naszych potrzeb. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny sprzęt, sprawdźmy jego kluczowe parametry, a zwłaszcza moc. Następnie dobrze zaplanujmy jego umiejscowienie w mieszkaniu, aby chłodzenie i grzanie, które zapewnia, było efektywne i odczuwalne.