Niewielu z nas jest świadomych tego, że detale mogą mieć ogromne znaczenie dla naszego wizerunku. Szczególnie w kontekście eleganckiego ubioru, możemy podkreślić dzięki nim formalny charakter naszej stylizacji lub nadać mu więcej luzu. Sprawdź, jak dobrać dodatki do garnituru, aby wyglądać atrakcyjnie i modnie.
Czasem jeden drobny element naszego ubioru może diametralnie zmienić jego charakter, nadając mu mniej lub bardziej formalny wydźwięk. Dodatki do garnituru trzeba jednak stosować umiejętnie. Inaczej może nam grozić popełnienie prawdziwego faux pas. Sprawdź, jak tego uniknąć i stosować je prawidłowo w swoich strojach na różne okazje.
Zmiana charakteru ubioru
Dodatki do garnituru mogą zarówno podkreślać naszą elegancję i wyczucie stylu lub wręcz przeciwnie – łagodzić jego formalny charakter i powagę. Warto mieć powyższe w pamięci, ponieważ nasz ubiór wysyła konkretne komunikaty do otoczenia. Niepoprawnie zastosowane do okoliczności lub stroju dodatki mogą być przez niektóre osoby odebrane nawet jako oznaka braku dobrych manier. Z tego powodu warto jest znać podstawowe zasady ich stosowania.
Na przekór regułom
Obecnie w świecie męskiej mody, pewne konwenanse i dawne zwyczaje są łamane często i świadomie. Dotyczy to zwłaszcza łączenia ze sobą niepasujących do siebie kolorów czy deseni, ale także elementów garderoby w ogóle. Ten modowy nonkonformizm jest stosunkowo powszechny. Sprzeciwianie się regułom i tradycji jest bowiem sposobem na wyrażenie siebie i podkreślenie swojego własnego stylu. Niektórych rzeczy nie wypada jednak robić podczas doniosłych okazji czy poważnych wydarzeń. Wtedy znajomość reguł może bardzo nam się przydać.
Krawat
Podstawowym dodatkiem, o jakim myślimy w kontekście garnituru, jest krawat. Całkiem zresztą słusznie, gdyż należy do lubianych i często stosowanych na co dzień elementów naszej garderoby. Warto mieć na uwadze wybierając jego kolor i wzór, że odpowiednio dobrany podkreśli nasze wyrafinowanie i klasę. Znaczenie ma także jego szerokość oraz sposób wiązania. Najpopularniejszym z nich jest windsor, pasujący do wielu okazji. Krawat, który sprawdzi się na formalne wydarzenia powinien być w jednolitym, stonowanym odcieniu, który nie odstaje mocno od naszego garnituru. Jeśli chcemy nadać swojemu wizerunkowi więcej beztroski i luzu, możemy zaszaleć z deseniami, kolorami czy wiązaniem. Bez względu na okoliczności, jest jedna zasada dotycząca krawatów, której nie możemy łamać. Nigdy nie powinien być on bowiem ani za krótki, ani za długi i nachodzić jedynie nieznacznie na klamrę paska od spodni.
Spinka do krawata
Aby podkreślić jeszcze bardziej naszą elegancję, możemy zastosować spinkę do krawata, ale wyłącznie klasyczną i minimalistyczną. Takie o innych kształtach mogą bowiem spowodować odwrotny efekt. Nadać stylizacji więcej luzu zamiast powagi. Warto też wiedzieć o tym, że spinkę zakładamy nie tylko na krawat, ale i koszulę, gdyż jej głównym zadaniem jest połączenie obu tych elementów garderoby. Powinna znajdować się mniej więcej na środku naszego krawata, a zakładamy ją od prawej strony i nigdy nie nosimy przekrzywionej. Kolorystycznie dobiera się ją do innych elementów metalowych w naszym stroju, jak zegarek czy spinki do mankietów.
Poszetka
To niewielki kawałek materiału, który umieszczamy w specjalnej kieszonce marynarki, zwanej brustaszą. Istnieje wiele sposobów jej składania, jedne są bardziej a drugie mniej formalne. Najważniejszą zasadą, o jakiej należy pamiętać jest to, że materiał jej wykonania, kolor i wzór muszą być różne od tych, które występują na krawacie. Częstą praktyką w stosunku do niego jest stosowanie tożsamego koloru, ale w różnych odcieniach, podobnie jak zupełnie różna kolorystyka i wzory, na zasadzie kontrastu. Za najbardziej klasyczną i elegancką uznaje się natomiast poszetkę białą, uszytą z lnu. Pasuje w zasadzie do większości strojów i świetnie komponuje się z najróżniejszymi garniturami.
Spinki do mankietów
Zakładamy je najczęściej do eleganckich, białych koszul. Kojarzą się bowiem ze stylem i dobrym gustem. Obowiązująca zasada dotycząca spinek głosi, że muszą występować w parze z krawatem lub muszką. Nie stosuje się ich w formalnych strojach bez niczego. Jeśli chcemy zachować bardziej casualowy wyraz naszego ubioru, wybierzemy bardziej kolorową koszulę lub taką o delikatnym deseniu. W sklepach znajdziemy najróżniejsze modele spinek, wykonane z metali szlachetnych, ale także drewna. Wyłącznie do nas zależy, jaki dodatek uzupełni naszą stylizację. Powinny być one jednak spójne z innymi elementami naszego stroju, takimi jak klamra paska czy zegarka.
Zegarek
Już od dawna przestał pełnić wyłącznie funkcję czasomierza na naszej ręce. Stosowany jest często jako dodatek i uzupełnienie całej stylizacji. Do garnituru w eleganckim stylu nie powinniśmy jednak zakładać takiego zegarka, który wyposażony jest w pasek parciany czy z tworzywa sztucznego. Postawmy na męską klasykę, czyli skórę lub metalową bransoletę. Warto pamiętać o dawnej zasadzie, że kolor paska powinien odpowiadać kolorowi naszych butów i paska do spodni. Nie musimy zawsze sztywno jej przestrzegać, ponieważ stosowanie kontrastu i wyraźnych barw w modzie też ma swoje uzasadnienie, ale na te najbardziej doniosłe okazje, dobrze jest nawiązywać do tradycyjnych połączeń.
Pasek
Choć ostatnimi czasy panuje przekonanie, że w zasadzie nie jest on potrzebny na co dzień, to w klasycznym czy też bardziej tradycyjnym stroju, nie może go zabraknąć. Stanowi także pożądany dodatek naszego garnituru. Nie powinien być jednak zbyt długi. Na zapas w zupełności wystarczy nam kilkanaście centymetrów więcej niż wynosi obwód naszego pasa. Zapinamy go zazwyczaj na środkową dziurkę. Aby podkreślić elegancję naszego ubrania, wybierzemy pasek z klamrą o klasycznym kształcie i kolorze spójnym z innymi metalowymi dodatkami.
Za pomocą różnych dodatków do naszego garnituru możemy nadać mu całkowicie nowy charakter. Pasujący zarówno do preferowanego przez nas stylu ubierania się, jak i okoliczności, na które go zakładamy. Drobne elementy, takie jak poszetka, spinki czy pasek mogą odmienić cały nasz wizerunek, a także podkreślić powagę, elegancję i męskość. To jednak nie wszystkie możliwości. Odpowiedni wybór dodatków może także odjąć nam kilka lat i wizualnie odmłodzić, nawiązując do młodości i beztroski. Bez względu na nasze gusta i potrzeby, bez problemu znajdziemy sposób na to, jak nadać garniturowi własnego stylu.