Co kojarzy się z męską elegancją? Oczywiście: jednym z pierwszych skojarzeń jest garnitur. Uznawany za wręcz obligatoryjny w wielu (skrajnie różnych przecież!) sytuacjach. Bo garnitur ma wiele twarzy. Każdy nosi się w innym stylu, każdy można dopasować do siebie i swoich potrzeb, każdy tworzy jedność ze swoim właścicielem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie garnituru?
Garnitur nie musi być strojem tylko formalnym.
Czy wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie garnituru? Sprawnie dopasowując dodatki – jesteśmy w stanie zarówno podnosić stopień formalności garnituru, jak i go obniżać. Najprostszym – i zarazem o największych możliwościach – sposobem jest koszula. To właśnie koszula może zupełnie odmienić całą stylizację. Najwyżej w hierarchii elegancji, stoi oczywiście koszula biała. Zaraz po niej: koszule jednolite. Im bardziej zdecydowany i zróżnicowany wzór, tym mniej formalna jest dana koszula. Formalność garnituru absolutnie zawsze – podnosi obecność kamizelki. Tutaj nie ma miejsca na dyskusje, tak po prostu jest.
Krawat? Zasada jest banalnie prosta: im ciemniejszy i bardziej jednolity, tym bardziej elegancki. Wzory i kolory, podobnie jak w przypadku koszuli – znacznie obniżają formalność całego stroju. Poszetka? Nie bez zaskoczenia chyba: najbardziej formalna to poszetka biała. Zaraz po niej (i to warto zapamiętać!) są poszetki kolorowe, ale… jedwabne! Dopiero później mamy bawełnę, len, wełnę.
Buty to nieodłączny element całej stylizacji. One również decydują o randze stroju. Tutaj uzależniana ona jest od koloru oraz fasonu. Najbardziej eleganckie? Czarne lotniki lub oksfordy. Prostota i delikatny połysk – dwie najważniejsze cechy prawdziwie eleganckich butów.
Decydując się na zakup garnituru – powinniśmy znać jego rolę.
Jakie przeznaczenie dla niego przewidujemy? Jaki stopień formalności chcemy osiągnąć? Na jakie okazje planujemy go zakładać? Ile ról ma pełnić? Z jaką częstotliwością? Czy będzie naszym jedynym (okazyjnym) garniturem? Czy może zostanie wpleciony w naszą codzienność i noszony na zmianę z innymi?
Każdy garnitur niesie za sobą historię. Ktoś go projektuje, ktoś go szyje. Ktoś go nosi. Każdy garnitur to odzwierciedlenie potrzeb, temperamentu i sylwetki kupującego. Dlaczego więc tak ważne jest, żeby odpowiednio wybrać? Właśnie dlatego: garnitur musi do Ciebie pasować.
Ważne! Aktualnie mamy do dyspozycji trzy główne rodzaje garniturów: ready to wear (garnitur „z wieszaka”), made to measure (tzw. „szycie pasowane”) oraz bespoke (szycie na miarę).
Wybór co do rodzaju szycia garnituru – powinniśmy opierać przede wszystkim na swoich potrzebach, częstotliwości i okazji noszenia, proporcji sylwetki oraz możliwości czasowych i finansowych.
Detale garnituru – które są istotne?
- Rozcięcia z tyłu marynarki. Czy są ważne z punktu widzenia formalności stroju? Tak. Jedno rozcięcie to najmniej formalna możliwość. Dwa rozcięcia to już nieco wyższy stopień formalności. Tutaj warto zauważyć, że jedno rozcięcie – jest bezpośrednim nawiązaniem do stylu brytyjskiego. Nie sposób odmówić temu rozwiązaniu zarówno estetyki, jak i wygody.
- Tkanina. Z czego powinien być uszyty garnitur? Najbardziej znana i lubiana tkanina garniturowa to oczywiście wełna. Mówi się, że to wybór idealny tylko na jesień i zimę. Nieprawda! Wełna jest tkaniną w stu procentach całoroczną, jeśli zwrócimy uwagę na gramaturę i splot. Mamy do wyboru m.in. flanelę (opcja zimowa), wełnę czesankową (najczęściej spotykana), tweed (dość gruby rodzaj wełny), len, kaszmir (używany najczęściej jako dodatek rzędu 10%).
Ważne! Unikamy wyboru garniturów, które uszyte są z wiskozy i poliestru. Ceny mogą wydawać się korzystniejsze, garnitury takie są jednak o wiele mniej komfortowe w noszeniu, gdy w grę wchodzą zróżnicowane temperatury.
- Wzór. Oczywiście mamy do wyboru przede wszystkim garnitury gładkie. Zaraz po gładkich – są prążkowane, wybierane najczęściej do użytku codziennego. Są też garnitury w kratę. Oryginalne ale zarazem mniej formalne. Chociaż o kracie księcia Walii, słyszał chyba każdy? I oczywiście mamy jeszcze do dyspozycji wszelkie inne wzory, niekiedy mocno różniące się od siebie.
Ważne! Im elegantszy garnitur, tym mniej wzorów.