Poza oznaczeniem rozmiaru, często nie zwracamy uwagi na to, co jeszcze napisano na metce kupionej przez nas koszuli czy swetra. Warto to jednak robić, gdyż znajdziemy tam między innymi informacje o materiale, z jakiego ubranie zostało wykonane. Dlaczego skład ubrań jest taki ważny?
Nie bez powodu prawo nakłada na producentów taki obowiązek. Skład ubrań jest bardzo ważny. Od niego zależy nie tylko nasz komfort i to, jak dbamy o naszą odzież, ale również nasze samopoczucie i zdrowie.
Ogólny podział materiałów
Kupowane przez nas ubrania mogą zostać wytworzone z dzianin lub tkanin różnego rodzaju. Wyszczególnić możemy te pochodzenia naturalnego, jak len, wełna, bawełna, kaszmir, jedwab, alpaka, moher czy angora. Włókna sztuczne to takie, które pochodzą z natury, ale poddane zostały odpowiedniej obróbce chemicznej, na przykład wiskoza i lyocell. Włókna syntetyczne z kolei wytwarzane są przez człowieka od A do Z w procesie polimeryzacji, zazwyczaj z węgla i ropy naftowej. Są to poliester, poliamid, akryl i lycra (elastan).
Najlepsze z natury
To niestety nie zawsze prawda. Dużo zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania w stosunku do odzieży. Jeśli nie lubimy poświęcać czasu na dokładne prasowanie koszuli, to warto rozważyć zakup takiej, która w swoim składzie będzie miała domieszkę czegoś syntetycznego. Będzie dużo łatwiejsza w prasowaniu, niż taka, która wykonana została w stu procentach z bawełny o wysokiej gramaturze. Domieszki innych surowców są też często stosowane na przykład w przypadku bielizny. Dzięki temu pozwalając na jej dokładne dopasowanie do linii naszej sylwetki. Jeśli jednak szukamy ubioru, który będzie dobrze odprowadzać ciepło i wilgoć z naszego ciała, to zdecydujmy się na materiał naturalny. Lub taki z niewielką domieszką włókien sztucznych.
Po co w ogóle ta chemia?
Włókna syntetyczne i sztuczne potrafią zaoferować takie właściwości, jakich te naturalne nie są czasem w stanie zapewnić. Chodzi zarówno o elastyczność, jak i wytrzymałość, ale także o cenę ich produkcji. Syntetyczne tkaniny i dzianiny są o wiele tańsze, niż te pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Są też o wiele bardziej wytrzymałe i bardziej niezmienne w swej formie w kontekście prania. To sprawia, że ubrania ze sztucznych surowców są ogólnodostępne w zasadzie od ręki. A do tego w atrakcyjnej cenie w każdym większym hipermarkecie. Warto jednak pamiętać o tym, że o ile koszulka ze sztucznego materiału raczej nie wstąpi się w praniu, to jednak może szybko stracić kolor. Dlaczego? To z uwagi na użycie w produkcji słabej jakości barwników.
Sztuczne nie dla alergików?
Wcale nie musi to być zasadą. Kwestia alergii i skłonności do podrażnień jest sprawą bardzo indywidualną. Nie tylko syntetyczne tkaniny lub dzianiny muszą uczulać. Równie dobrze można mieć alergię na surowce pochodzenia naturalnego. Dużą rolę odgrywają też substancje chemiczne użyte w toku produkcji odzieży, a w szczególności zastosowane barwniki. W przypadku skóry wrażliwej, odzież z wełny może powodować podrażnienia tak samo, jak tkaniny z tworzywa sztucznego, które poprzez nieodpowiednie odprowadzanie ciepła i wilgoci z ciała mogą doprowadzić do pojawienia się zmian skórnych. Nie należy więc bezwzględnie unikać syntetycznych lub sztucznych tkanin. Stroje sportowe zazwyczaj wykonane są z takich materiałów, ponieważ nie chłoną wody tak, jak bawełna, są łatwe w utrzymaniu czystości i szybko schną. Ważne, abyśmy wiedzieli, w których materiałach czujemy się komfortowo i nie mają negatywnego wpływu na stan naszej skóry.
Płać za jakość, nie za metkę
Oferta współczesnych sklepów odzieżowych jest bardzo szeroka, dlatego bez problemu znajdziemy coś, czego szukamy. Obojętnie, czy będzie to koszula z organicznej bawełny, czy zimowe spodnie termiczne z wełny merino. Patrzmy na skład ubrań i płaćmy za jakość, a nie za markę. Często można spotkać się z sytuacją, gdy odzież słabej jakości jest droga wyłącznie dlatego, że ma przyczepioną metkę znanego sklepu. Z pewnością nie będziemy zadowoleni z takiego zakupu. Warto porównać więc dostępne na rynku opcje i wybrać dla siebie to, co najlepsze.
Materiał, z którego powstaje nasza odzież ma duże znaczenie i warto czytać skład ubrań, który znajduje się na metce. Dostarczy nam to informacji o tym, jak dana rzecz będzie zachowywać się w praniu lub podczas prasowania, oraz czy dobrze będzie się ona na nas układać. W końcu od tego, jak czujemy się w naszych ubraniach zależy też to, jak w nich wyglądamy. Warto o tym pamiętać przy kolejnych ciuchowych zakupach i przede wszystkim świadomie wybierać takie, w którym czujemy się po prostu dobrze.