W niektórych sytuacjach zawodowych, jak i prywatnych krawat jest niezbędnym, a nieraz wręcz wymaganym elementem męskiego ubioru. Dodaje nam elegancji, oddaje szacunek gospodarzowi oraz podkreśla wagę danego spotkania. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o sposobach wiązania węzłów.
Choć sposobów na zawiązanie krawata istnieje kilkadziesiąt, to tylko kilka z nich możemy nazwać najpopularniejszymi. Ich znajomość z powodzeniem pozwoli nam na dobranie tego najodpowiedniejszego sposobu do danej okazji. Wystarczy trochę poćwiczyć, aby opanować do perfekcji te wiązania, z których będziemy korzystać najczęściej.
O krawacie słów kilka
Istnieje sporo rodzajów krawatów, które różnią się od siebie między innymi wyglądem i przeznaczeniem. Najczęściej stosowany podział obejmuje krawaty wąskie, szerokie i pośrednie (zwane uniwersalnymi). Za podstawę wyboru tego elementu męskiej garderoby przyjmuje się typ sylwetki. Facetom o o tęższej budowie ciała bardziej pasować będą te szerokie, a chudym uniwersalne lub wąskie. Drugi, równie popularny podział wyróżnia krawaty formalne (gładkie, delikatny deseń, ciemne barwy), półformalne (wzory, kolory) oraz nieformalne.
Pośpiech niewskazany
Każdy węzeł różni się między sobą przeplotem, a co za tym idzie, końcowym efektem wizualnym. Od dokładności i sprawności naszych dłoni będzie zależeć wygląd węzła i jego estetyka. Na prawidłowe zawiązanie krawata warto więc poświęcić odpowiednią ilość potrzebnego czasu. Wykonane niedokładnie, od razu rzuci się w oczy i to nie tylko znawcom tematu. Nawet laik zwróci uwagę na niechlujnie wykonany pod naszą szyją węzeł.
Najpopularniejsze wiązania
Węzłów, którymi posługują się fani krawatów jest cała masa. Człowiekowi z pewnością nie wystarczyłoby palców, aby policzyć je wszystkie. Zazwyczaj jednak stosuje się tylko kilka z nich. Przede wszystkim dlatego, że nie są one skomplikowane i wprawnym dłoniom zajmują dosłownie chwilę. Wyglądają też elegancko i estetycznie.
Dwoma najpopularniejszymi wiązaniami są asymetryczny four in hand oraz symetryczny windsor. Możemy również spotkać inne, trochę mniej znane i bardziej wymagające, jak podwójny four in hand, półwindsor, Kelvin, Kent czy Albert. Nie zmienia to jednak faktu, że na ulicy większość węzłów, jakie spotkamy to właśnie dwa pierwsze. Four in hand uchodzi za bardzo uniwersalny sposób wiązania krawata, pasujący de facto do wszystkich okazji, poza tymi najbardziej oficjalnymi. Na ważne spotkania korzysta się zazwyczaj z wiązania typu Windsor.
Ogólne zasady wiązania krawata
Najważniejszy jest pierwszy krok, a więc pierwszy przeplot. To on w dużej mierze będzie odpowiedzialny za finalny efekt węzła. Musimy go mocno przytrzymać w ustalonym miejscu, które będzie zależało głównie od tego, jaką długość krawata będziemy chcieli uzyskać. Powinien on sięgać mniej więcej środka klamry naszego paska od spodni.
Pozostałe przeploty możemy wykonywać już z trochę większym luzem, które wymagają nieco wyczucia i wprawy. Nie wystarczy zacisnąć krawat, aby węzeł był gotowy. Trzeba go jeszcze finalnie uformować, aby wyglądał schludnie i elegancko. Koszula wizytowa przy krawacie musi być zapięta na ostatni guzik, który węzeł będzie zakrywać. Musimy wobec tego podciągnąć do góry, przytrzymując za węższy koniec.
Jak zawiązać four in hand?
- Zarzucamy krawat na szyję tak, aby oba jego końce spoczywały stroną spodnią na klatce piersiowej. Wąski jego koniec powinien znajdować się z prawej strony.
- Chwytamy szerszy koniec, krzyżujemy poniżej szyi z wąskim końcem nad nim i trzymamy dokładnie palcami w miejscu łączenia obu końców.
- Szeroki koniec przekładamy pod wąskim, a następnie nad nim, niejako owijając go.
- Następnie przeprowadzamy szeroki koniec od wewnątrz pętli, powstałej pod szyją i wyprowadzamy końcówkę pod swoją brodą.
- Kolejnym krokiem jest przełożenie szerokiego końca spod brody w dół, przez pętlę, która powstała przy owijaniu nią wąskiej końcówki, dwa kroki wcześniej.
- Zaciągamy węzeł, formujemy i gotowe.
Jak zawiązać Windsor?
- Zarzucamy krawat na szyję tak, aby oba jego końce spoczywały stroną spodnią na klatce piersiowej. Wąski jego koniec powinien znajdować się z prawej strony.
- Chwytamy szerszy koniec, krzyżujemy poniżej szyi z wąskim końcem nad nim i trzymamy dokładnie palcami w miejscu łączenia obu końców. Na tym etapie dookoła szyi powstanie swego rodzaju pętla.
- Szeroki koniec przekładamy od wnętrza tej pętli w górę, owijając dookoła jej prawą część od skrzyżowania.
- Następnie owijamy powstający węzeł szerokim końcem od wewnętrznej strony klatki piersiowej i zawijamy lewą część pętli przy skrzyżowaniu, przekładając szeroki koniec od zewnętrznej strony pętli do jej środka, w dół.
- Kolejnym krokiem jest owinięcie powstającego węzła szerokim końcem od lewej strony do prawej, co utworzy pętle na przedzie węzła.
- Przekładamy szeroką końcówkę od spodu dużej pętli pod brodą w górę i przeprowadzamy przez małą pętle od przodu węzła w dół.
- Zaciągamy węzeł, formujemy i gotowe.
Zdjęcia krok po kroku oraz filmiki instruktażowe to najłatwiejszy sposób, a zrozumieć mechanikę wiązania krawata oraz mieć pomoc podczas doskonalenia przez nas tej umiejętności. .
Krawat nieodłącznie kojarzy się z mężczyznami i jest stałym elementem garderoby większości z nas. Korzystamy z niego nie tylko w celach zawodowych, ale także prywatnych. Poprawnie zawiązany krawat dodaje nam elegancji i jest potwierdzeniem, że uznajemy dane spotkanie lub imprezę za ważną na tyle, by go ubrać. Powinniśmy więc umieć zrobić to dobrze. Na szczęście nie jest to bardzo trudne i wymaga jedynie praktyki.