Życie we dwoje nie zawsze jest usłane różami. Zwykła codzienność różni się bowiem od tego, co widzimy w hollywoodzkich komediach romantycznych. Wiele przeszkód może pojawić się na naszej drodze. Oto 5 największych wrogów Twojego związku, na których wpływ musisz uważać.
Niektórych z nas życie nie rozpieszcza. Na swojej drodze napotykają oni różne przeszkody, które podcinają im skrzydła. Na każdym kroku mają wrażenie, że ktoś rzuca im kłody pod nogi. Czasami dotyczy to także związków, które z trudem utrzymują się pod naporem nieszczęść. Wiele rzeczy może negatywnie wpływać na nasze relacje z partnerką. Sprawdź, kto i co jest Waszym największym wrogiem.
DEMONY PRZESZŁOŚCI
Wchodząc w nowy związek nie jesteśmy ludźmi bez przeszłości. Wnosimy do relacji cały swój bagaż, podobnie jak nasza partnerka. Minione doświadczenia czynią nas tym, kim jesteśmy dziś, ale wyuczone mechanizmy nie zawsze są zdrowe lub właściwe. Mogą odbijać się na naszym codziennym życiu i to na każdej jego sferze. Zwłaszcza osoby po trudnych przejściach i przebytych traumach, często cierpiący na zespół stresu pourazowego (PTSD), posiadają wiele wyzwalaczy (tzw. triggerów), których druga strona musi być świadoma, aby ich unikać. Dotyczy to również ogromnej w naszym społeczeństwie grupy Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) oraz ofiar przemocy fizycznej i psychicznej, które miewają problemy z budowaniem zdrowych relacji. Mogą nieświadomie odwoływać się do wzorców wyniesionych z domu i reakcji, do których przywykli.
Bez względu na powód naszych problemów musimy pamiętać, że nie jesteśmy już z nimi sami. Nasza druga połówka jest równoprawnym partnerem i wsparciem w potrzebie, które powinno dawać nam siłę do walki o lepszą przyszłość. Nie warto marnować więc życia na trwanie w lęku czy poczuciu beznadziei. Terapia psychologiczna jest rozwiązaniem, które może przynieść związkowi wiele dobrego. Uczy nowych sposobów postępowania, pozwala pożegnać się z trudnym bagażem, a przede wszystkim lepiej zrozumieć siebie i innych.
PRACA I STRES
Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego nie jest żadnym wymysłem. To podstawa dbania o własne zdrowie psychiczne oraz przestrzeganie zasad work-life balance. Nasz dom powinien być bowiem miejscem odpoczynku i spokoju, gdzie czujemy się dobrze i bezpiecznie. Wszelkie stresy należy zostawiać za drzwiami i nie przenosić ich na członków naszej rodziny. Często zdarza się bowiem, że gdy targają nami silne emocje, odreagowujemy je naszej partnerce. Nieświadomie szukamy powodów do kłótni, aby się rozładować. To bardzo niezdrowe i szkodliwe dla związku. Skupmy się lepiej na znalezieniu własnych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Najlepiej sprawdzi się w tym celu aktywność fizyczna, która umożliwi nam także spuszczenie trochę pary. Podobne, głęboko odprężające ciało i ducha działanie, mogą mieć także joga, medytacja czy pływanie.
PIENIĄDZE SZCZĘŚCIA NIE DAJĄ
Skupianie się na zarabianiu pieniędzy, kosztem spędzania czasu z naszą partnerką lub rodziną, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Dajemy omamić się wyobrażeniom, że gdy będziemy bogaci, to nasze życie będzie idealne, a wszystkie problemy znikną. Część ludzi popada w pracoholizm, który definiowany jest jako zaburzenie obsesyjne. Często wymagające pomocy psychiatrycznej, ponieważ potrzeba pracy jest tak silna, że zaczyna negatywnie wpływać na nasz sen, jedzenie czy możliwość odpoczynku.
Wrogiem każdego związku jest także kłócenie się o stan konta, wydawanie środków bez zgody drugiej strony czy wręcz stosowanie przemocy ekonomicznej. Coraz głośniej mówi się w mediach o tym problemie. To temat bliski zwłaszcza wielu kobietom, ale jego ofiarami bywają także mężczyźni. A im o wiele trudniej jest odważyć się poprosić o pomoc. Przemoc ekonomiczna polega na uzależnianiu drugiej osoby od naszych pieniędzy, aby sprawować w ten sposób nad nią kontrolę i znęcać się psychicznie. Jeśli dostrzegamy pierwsze sygnały w naszej relacji, postarajmy się rozwiązać ten problem jak najszybciej, zanim urośnie do większych rozmiarów i podzieli nas na dobre.
PROBLEMOWA RODZINA
Toksyczni rodzice potrafią być ogromnym ciężarem. Ich manipulacje i często zaburzone zachowania nie sprzyjają budowaniu zdrowej relacji z naszą partnerką. Utrzymywanie kontaktów z bliską rodziną jest ważne, ale nie może być ważniejsze niż nasz dobrostan. Większość dzieci alkoholików oraz osoby, które dorastały w patologicznych domach, szybko się tego uczą. Czasami nie ma innego rozwiązania niż całkowite odcięcie się od przeszłości. Jeśli czujemy, że ktoś ciągnie nas w dół i źle nam życzy, nie pozwólmy mu na to. Pracujemy bowiem nad własnym szczęściem i rodziną, o której zawsze marzyliśmy.
FAŁSZYWI PRZYJACIELE
Nawet wśród bliskich przyjaciół zdarzają się czasem różnice zdań. Nigdy nie powinni oni jednak ingerować w nasze relacje czy na nie wpływać. Zdarza się, że grono naszych znajomych nie akceptuje naszej nowej partnerki i mówi o tym otwarcie. Mają prawo jej nie lubić, ale nie możemy pozwolić, aby okazywali jej brak szacunku. Naszym zadaniem bowiem jest stanie po jej stronie. Gdy przechodzą oni do intryg, mających na celu popsucie naszego związku i doprowadzenie do zerwania, to jasny sygnał dla nas, że ta znajomość powinna jak najszybciej się zakończyć. Możemy długo nie dostrzegać przejawów zazdrości czy zawiści, nieczystych motywów ich działań, ale nie przymykajmy oczu na takie zachowania. Nawet najstarsze przyjaźnie nie są bowiem warte utraty związku z osobą, którą szczerze i głęboko kochamy.
Szczęśliwe związki nie tworzą się same. Odpowiedzialność za rodzaj relacji, która łączy nas z partnerką leży w naszych wspólnych rękach. Bliskość i zaufanie wymagają pracy, a także namiętność będzie z czasem wygasać, jeśli nie będziemy regularnie jej podsycać. Aby cieszyć się udanym życiem we dwoje, musimy więc poświęcać swoją aktywną uwagę naszej ukochanej. Dbać o jej potrzeby i uczucia, a wtedy więź partnerska będzie na tyle silna, że ochroni się przed każdym zagrożeniem z zewnątrz i przetrwa zwycięsko próbę czasu.