Myszki komputerowe to bardzo przydatne urządzenia. Po erze zachwytu nad touchpadami oraz ekranami dotykowymi, wracamy do nich coraz częściej. Poprawiają komfort, wygodę i precyzję zarówno podczas pracy, jak i rozrywki. Czym kierować się przy ich wyborze?
Kiedyś myszki komputerowe stosowane były powszechnie. Z upływem czasu rezygnowaliśmy z nich na rzecz popularnych touchpadów oraz ekranów dotykowych. Niektórzy z nas przekonali się jednak szybko, że nie dorównają one dobrej komputerowej myszy.
W czynnościach, w których ważna jest precyzja, dokładność i szybkość reakcji, rzeczywiście będzie ona niezastąpiona. Jeśli jednak na myśl przychodzą nam analogowe myszy z gumową kulką w środku, spieszymy poinformować, że rozwój technologiczny nie ominął także i tych urządzeń. Te z poprzedniej epoki, na portalach aukcyjnych często są określane już mianem zabytków.
Różne rodzaje
Wyszczególnić można kilka rodzajów myszek komputerowych, ale dzieli się je głównie na dwa typy – optyczne i laserowe. W obu przypadkach zasada działania jest podobna i polega na emisji światła lub wiązki lasera w stronę podłoża i śledzenia jego odbicia przez specjalny sensor. Ten przekazuje do komputera informacje o kierunku ruchu myszki. Wyrazem tego może być poruszający się po ekranie kursor.
Spotkamy zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe urządzenia tego typu. Te drugie działają w oparciu o fale radiowe lub technologię bluetooth. Istnieją również myszki hybrydowe. Przewód może kojarzyć się z brakiem wygody w użytkowaniu, ale warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach dane parametry mogą być lepsze, niż w przypadku myszy bez kabla. Dodatkowo praca urządzeń wireless może być zakłócana przez inne sprzęty tego typu. Trzeba też w ich przypadku pamiętać o wymianie baterii lub ładowaniu akumulatorów.
Myszy różnią się między sobą także kształtem, wyglądem, wielkością czy ilością dodatkowych przycisków. W zależności od tego, do czego będziemy je używać, mogą być one dla nas albo zbędne, albo wręcz konieczne.
Przeznaczenie
Podstawowym kryterium, w oparciu o które powinniśmy dokonywać wyboru naszej myszki, jest sposób, w jaki będzie ona przez nas wykorzystywana. Do standardowych prac biurowych wystarczy proste urządzenie optyczne. Czas pracy myszki bezprzewodowej na jednym ładowaniu wynosi aż do 8 godzin. Przed wyjściem z biura wystarczy odłożyć ją na ładowarkę, aby następnego dnia była znów gotowa do działania.
Jeśli natomiast wykonujemy często prace graficzne, lepszym dla nas rozwiązaniem będzie myszka laserowa. To dlatego, że laser skupia wiązkę światła na dużo mniejszym obszarze. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie maksymalnej precyzji i dokładności. Ta jest ważna również dla graczy, dlatego są polecane także dla tej grupy konsumentów. Najlepsze myszki gamingowe to te laserowe, ale przewodowe. Mają one lepszy czas reakcji, niż te typu wireless, a ten parametr może być kluczowy dla zwycięstwa.
Myszką możemy też niejednokrotnie obsługiwać telewizory typu smart. Tu oczywiście sprawdzi się najlepiej taka bezprzewodowa, za pomocą której będziemy mogli operować z całkiem sporej odległości od TV.
Wielkość i kształt
Te parametry mają większe znaczenie, niż na przykład waga myszki. Posługujemy się nią długie godziny, dlatego musi być to dla nas wygodne i zapewnić maksymalny komfort naszym dłoniom. Myszka powinna więc dobrze układać się pod nimi, bez konieczności utrzymywania nienaturalnej pozycji palców. Kluczowa będzie tu właśnie jej wielkość, która powinna być dostosowana do rozmiaru naszych dłoni.
Dodatkowe przyciski
Mogą znacznie ułatwić nam pracę na co dzień. Niektóre myszy posiadają opcję programowania konkretnych przycisków, dając nam możliwość personalizacji funkcji, które będą przez nie uruchamiane. Z drugiej strony, musimy tak dobrać urządzenie, aby nie naciskać ich przez przypadek w trakcie jego użytkowania, bo będzie to dla nas irytujące.
Do nieskomplikowanych prac biurowych czy domowych zwykle wystarczą dwa główne przyciski z przodu i element w postaci kółka lub kulki, pomocny na przykład przy przeglądaniu dokumentów lub internetu.
Podkładka konieczna, czy nie?
Większość myszy komputerowych, zarówno optycznych jak i laserowych, najlepiej poradzi sobie na podkładce. Jest ona wygodna w użytkowaniu i zapewnia duży komfort pracy, dzięki specjalnej powierzchni optymalizującej ślizg i odpowiednie odbicie światła. W przypadku urządzeń laserowych jest ona wręcz niezbędna do jej odpowiedniego działania.
Mysz optyczna poradzi sobie bez niej, ale na niektórych powierzchniach mogą wystąpić irytujące przeskoki kursora po ekranie monitora. Warto więc zaopatrzyć się w podkładkę w każdym przypadku. Na szczęście wybór kolorystyki i wzorów jest tak duży, że z łatwością dopasujemy ten element do wystroju biura czy mieszkania, jeśli w ogóle chcemy zwracać na to uwagę.
Pomimo tego, że wielu z nas uważa komputerowe myszki za relikt przeszłości, warto rozważyć ich zakup. W dzisiejszych czasach urządzenia te są funkcjonalne i mają nowoczesny wygląd. Zazwyczaj przewyższają touchpady i ekrany dotykowe pod kątem komfortu pracy. Aby wybrać takie, które będzie dla nas odpowiednie, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, do czego będziemy je używać. Dopasowanie tego niepozornego sprzętu do naszych dłoni, będzie mieć kluczowe znaczenie dla wygody naszej pracy i rozrywki przed ekranem komputera lub smart TV.