Uśmiech dziecka to jedna z najpiękniejszych rzeczy na świecie, która jak nic innego wynagradza nam trudy rodzicielstwa. Wywołać go na ich twarzach możemy na kilka sposobów i niekoniecznie muszą być to drogie prezenty. Czasami wystarczy naprawdę niewiele. Sprawdź, jak sprawić radość dziecku!
Uwielbiamy radość naszych dzieciaków, dlatego często szukamy różnych sposobów, aby zobaczyć ją w ich oczach. Niektórzy z nas mają z tym jednak nie lada kłopot, ponieważ sprawianie najmłodszym przyjemności, kojarzą głównie z kupowaniem drogich prezentów lub słodyczy. Spieszymy dziś z pomocą i podajemy jak na tacy, kilka sprawdzonych pomysłów na to, jak wywołać uśmiech na twarzach naszych pociech.
Radośni rodzice to radosne dzieci
Nasze nastroje potrafią udzielać się innym domownikom, a zwłaszcza dzieciom. Szybko reagują na zmiany w naszym zachowaniu. Jeśli mamy dobry humor, wypełnia nas radość i spokój, to one także będą to odczuwać. Gorzej, gdy od samego rana jesteśmy nie w sosie, coś nas trapi i stresuje, a nawet najmniejsza rzecz w domu denerwuje nas i frustruje. W takiej sytuacji możemy spodziewać się tylko jednego – marudnych, płaczliwych lub kłótliwych dzieci, które nie będą odstępować nas na krok. Musimy temu przeciwdziałać i nie przenosić takich emocji na relację z najmłodszymi. Szukajmy sposobów, aby radzić sobie ze swoimi problemami inaczej, niż odreagowując je na dzieciakach.
Prezenty w granicach rozsądku
Chyba każdy lubi je dostawać i tak samo jest z dziećmi. Warto jednak pamiętać o tym, że nie powinny stanowić stałego elementu naszego życia. Wtedy tracą na znaczeniu, a nasi milusińscy zaczną oczekiwać ich od nas częściej, niż to konieczne. Dotyczy to nie tylko zabawek, ale także słodyczy. Umiar we wszystkim jest bardzo ważny, a szukanie złotego środka stanowi pewną kwintesencję mądrego rodzicielstwa. Prezenty, a już zwłaszcza te drogie, nie zastąpią naszego czasu i uwagi, których potrzebują najmłodsi, aby prawidłowo się rozwijać. Zanim wydamy w sklepie kolejne setki złotych, zastanówmy się przez chwilę nad naszą motywacją – chcemy zrobić im niespodziankę, czy złagodzić poczucie winy i wyrzuty sumienia, które z jakiegoś powodu odczuwamy?
Dzieci rosną, a czasu nie kupisz
Wraz z upływem lat, relacja tata-dziecko zmienia się, ale tylko od nas zależy, jak będzie wyglądać. Jeśli zależy nam na bliskim kontakcie, wzajemnym zaufaniu i szacunku, to musimy pracować nad tym od pierwszych chwil życia naszych dzieci. W pokoju pełnym najdroższych zabawek, w których brakuje taty do wspólnej zabawy, nie zbudujemy silnej więzi, która ma przetrwać każdą burzę. Najcenniejsze, co możemy dać naszym pociechom to nasz czas, nasza uwaga i troska, okazywana każdego dnia w małych gestach.
Wspólne granie
Dzieciaki uwielbiają różnego rodzaju gry – planszowe, karciane czy zręcznościowe. W zależności od zainteresowań, możemy wybierać wśród wielu świetnych tytułów dostępnych w sklepach. Są nie tylko formą rozrywki, ale także kształtują wiele cennych umiejętności. Należą do nich m.in. spostrzegawczość, koncentracja, logiczne myślenie i czytanie ze zrozumieniem. Nie zapominajmy jednak o znaczeniu zabaw ruchowych, które pamiętamy z naszego dzieciństwa, jak “ciepło-zimno”, “berek”, czy “w chowanego”. Wszystkie będą źródłem radości oraz uśmiechu od ucha do ucha na twarzach wszystkich domowników.
Aktywny spacer
To wspaniała okazja do spędzenia odrobiny czasu na świeżym powietrzu w rodzinnym gronie. Miła przechadzka sprzyja także rozmowie i pozwala się dotlenić. Dzieci potrzebują dużo ruchu, a w ten sposób mogą się wyszaleć. Spacer można wykorzystać, aby rozbudzać w dzieciach ciekawość do otaczającego nas świata, nawet w lokalnym kontekście. Zawsze w polu widzenia znajdzie się coś, co pozwoli na ciekawą opowieść, na przykład o tym, jak rosną drzewa lub dlaczego świeci słońce.
Czytanie książek
Polecane jest zawsze, o dowolnej porze dnia, ale szczególnie sprawdzić się może wieczorami, gdy dzieci leżą już w łóżkach. Wspólne czytanie rozwija wyobraźnię i poszerza zasób słownictwa, a także pozwala wyciszyć się przed snem. Ciekawe opowieści taty, w których pojawiają się różne głosy i śmieszne powiedzonka, z pewnością przypadną do gustu wszystkim maluchom.
Tatusiowe wariowanki
Dzieciaki mają sporo energii, którą muszą w ciągu dnia jakoś spożytkować. Rolą taty jest trochę z nimi powariować od czasu do czasu. Mogą być to zapasy, różne fikołki, zabawa w konika, łaskotki czy inne formy aktywności ruchowej przez zabawę. Co ważne, wywołają radość u naszych dzieciaków niezależnie od płci. Takie szaleństwa uwielbiają zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.
Rodzinny wieczór filmowy
Wspólne oglądanie filmów lub programów dla dzieci nie musi być stratą czasu. Tylko od nas przecież zależy, co będziemy oglądać i dlaczego. Bez problemu znajdziemy całą masę animacji czy dokumentów, które niosą mądre przesłanie lub posiadają wartość edukacyjną. Planując wieczór filmowy w domu, zrób z niego prawdziwą atrakcję dla całej rodziny. Przygotuj bilety, popcorn i napoje, aby wspólnie spędzone chwile były wyjątkowe. Pozwól dzieciom na przytulanki – pamiętaj, że potrzebują fizycznej bliskości także z tatą.
Zwyczajna rozmowa
Dzięki niej dziecko czuje, że interesujemy się nim, jego przemyśleniami czy zainteresowaniami i chcemy poświęcać mu nasz czas i uwagę. To bardzo ważna sprawa, ponieważ zazwyczaj mają dużo pytań. Nie uciekajmy od odpowiedzi na nie, bo właśnie w ten sposób także poznają świat. Rozmowa z tatą wnosi wiele do ich życia i powinna być stałym elementem każdego dnia razem. Budowanie dobrej relacji tata-dziecko składa się właśnie z takich drobnych rzeczy, które mają wielkie znaczenie.
Dzieci potrzebują taty, który aktywnie uczestniczy w ich życiu. Pieniądze mogą dać nam wiele, ale nie zapewnią im naszej obecności, uwagi czy troski. W dzisiejszym świecie to właśnie wspólnie spędzony czas jest największą wartością, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Na co dzień pochłaniają nas liczne obowiązki – zawodowe i domowe. Zamiast kupować prezenty, by wyrazić naszą miłość, dbajmy o dobre wspomnienia. Korzystajmy z różnych sposobów na aktywne spędzanie czasu wolnego, bawmy się razem, śmiejmy, podróżujmy i poznawajmy świat z naszymi pociechami. Nie bójmy się także bliskości i okazywania czułości, ponieważ przytulanie z tatą jest ważne dla dziecka w każdym wieku.