Polski Nowy Ład to zapowiadany z wielką pompą pakiet ustaw, które zrewolucjonizować mają wiele aspektów naszego życia. Projekt ten ma swoich licznych zwolenników, ale także zagorzałych przeciwników. Sprawdź, co dokładnie się zmieni wraz z początkiem nowego roku.
Nowy Ład jest jednym z najgłośniejszych projektów obecnego rządu. Wszystko za sprawą obszerności nadchodzących zmian, a te mają wejść w życiu już z początkiem 2022 roku. Niektórzy czekają na nie z niecierpliwością, a inni są pełni obaw i wątpliwości. Wprowadzić ma w stosunkowo krótkim czasie bardzo wiele istotnych zmian. Jest to jeden z argumentów, który podnoszą jego przeciwnicy. Kolejne z nich to zbyt szybkie tempo procedowania i niedostateczna ilość konsultacji projektów, co może powodować ich ustawowe luki. Zwolennicy twierdzą jednak, że kierunek poszczególnych działań jest dobry i bardzo potrzebny. Abstrahując od opowiadania się po którejś ze stron tego konfliktu, spróbujemy przybliżyć najważniejsze zmiany, które czekają na nas w nadchodzącej przyszłości.
Podatki – najważniejsze zmiany
Wzbudzającymi najwięcej emocji zmianami podatkowymi Nowego Ładu są te, które dotyczą składki zdrowotnej. Zmienić się ma sposób jej naliczania. Nie będzie już także istniała możliwości odliczenia jej od podatku dochodowego. Budzi to niepokój przedsiębiorców, ale dotyczy również i samych zatrudnionych, którzy z pensji brutto opłacają tę składkę. W zamian Nowy Ład oferuje między innymi obniżenie stawek ryczałtu dla niektórych zawodów oraz przesunięcie progu podatkowego do poziomu 120 000 PLN.
Kwota wolna od podatku również się zmieni, gdyż wzrośnie do 30 000 PLN. Skorzystają na tym emeryci, których świadczenie nie przekracza 2500 PLN miesięcznie. Od nowego roku funkcjonować ma także tzw. ulga dla klasy średniej, obliczana na podstawie specjalnego algorytmu. Nie obejmie ona jednak wszystkich.
To tylko kilka najważniejszych założeń projektu, ale jest ich o wiele więcej, szczególnie w kontekście przedsiębiorstw. W ich stronę skierowano bowiem wiele ulg, które zachęcić mają do wzrostu innowacyjności.
Rodzina
Nowy Ład przewiduje sporo korzyści dla rodzin z dziećmi. Poza kwestiami ulg podatkowych, takich jak tzw. PIT 0 dla rodziny 4+, przewidziano też ulgi dla osób wychowujących je samotnie. Wprowadzony zostanie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który stanowić ma dodatkowe, bezpośrednie wsparcie finansowe dla rodziców drugiego i trzeciego dziecka, pomiędzy jego pierwszym a trzecim rokiem życia. Łączna kwota wsparcia wynieść może nawet 12 000 PLN i przyznawana będzie bez kryterium dochodowego. Dotyczy również tych dzieci, które rok ukończyły jeszcze przed wejściem nowych przepisów w życie. Łączna kwota będzie jedynie pomniejszona o 500 PLN za każdy miesiąc, licząc od narodzin do dnia wejścia ustawy w życie.
Budownictwo
Największego szumu narobił projekt, który pozwolić ma na budowę domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m2, z przeznaczeniem na prywatne cele mieszkaniowe, jedynie na zgłoszenie. W takim przypadku nie będzie konieczności zatrudniania kierownika i uzyskiwania pozwolenia na budowę już od początku przyszłego roku. Wystarczyć ma sam projekt, który zgodnie z planami, będzie można uzyskać za 1 PLN. Specjaliści jednak nie patrzą na ten pomysł przychylnym okiem, gdyż w przypadku konieczności dostosowania projektu budowy, usługa może być finalnie dużo droższa, niż projekt robiony od podstaw pod konkretne warunki. Niemniej sama idea wydaje się być kusząca, tym bardziej, że realnie upraszcza procedury i pozwala ograniczyć koszty związane z tym przedsięwzięciem.
Z budową może łączyć się kolejna forma wsparcia dla rodzin, a dokładniej program pt. “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Zakłada on udzielanie przez Państwo gwarancji określonego procentu kredytu, który planujemy zaciągnąć na budowę domu czy zakup mieszkania. Gwarancja ta ma zastąpić wnoszenie przez nas wkładu własnego. Rzecz jasna wysokość takiej gwarancji jest ograniczona i zamyka się w przedziale 10-20% wydatków, na które zaciągany jest dany kredyt. Jeśli w trakcie korzystania z programu zdecydujemy się na kolejne dzieci, to czekają na nas z tego tytułu kolejne benefity, zwane “Spłatą rodziną”.
Niektóre inne, ważne zmiany
Jak wspomnieliśmy na początku, chcąc wyszczególnić wszystkie wprowadzane przez Nowy Ład zmiany, musielibyśmy chyba napisać książkę. Warto jednak zaznajomić się jeszcze z kilkoma innymi, ponieważ mogą mieć niemały wpływ na nasze dotychczasowe funkcjonowanie. Są to głównie:
- Zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych o określone przychody podatnika, który zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- Opodatkowania wyłącznie na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dochodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz umów o podobnym charakterze
- Przychody z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu lub prokurenta na mocy uchwały, mają stanowić podstawę do obowiązkowej 9% składki zdrowotnej
- Wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych na poziomie 10% podstawy opodatkowania
- Wprowadzenie instytucji tymczasowego zajęcia nieruchomości
- Jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą przekracza 20 000 PLN, konsument będzie mieć obowiązek płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego. W przypadku rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami limit ten wynosić ma 8 000 PLN
- Ujednolicone terminy rozliczenia składek zdrowotnych i społecznych – do 20. dnia miesiąca
Projekt Nowy Ład to nie kosmetyczne poprawki funkcjonującego systemu, ale ogromne zmiany na wielu płaszczyznach naszego życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Wszyscy z niecierpliwością czekamy więc na nadchodzący rok oraz weryfikację tych planów i założeń w praktyce. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że czarne scenariusze, przepowiadające koniec mikroprzedsiębiorstw w Polsce się nie sprawdzi.