Choć postanowienia noworoczne nie są już tak popularne jak kiedyś, wciąż wielu z nas praktykuje ten zwyczaj. Dotrzymanie danych sobie obietnic bywa jednak trudne. Odsetek tych, którym się udaje jest stosunkowo niewielki. Sprawdź skuteczne sposoby na to, jak się ich trzymać.
Kiedyś chętniej podejmowaliśmy wyzwanie i obiecywaliśmy sobie osiągnięcie określonych celów w związku z nadchodzącym nowym rokiem. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia planowaliśmy wielkie zmiany, jak rzucanie palenia, odchudzanie czy podróż dookoła świata. Dzisiaj robi to coraz mniej z nas, ponieważ tych postanowień bardzo trudno dotrzymać w ciągu roku. Co zrobić, aby trwać w nich pomimo przeciwności i osiągnąć sukces?
Skąd wzięła się tradycja postanowień noworocznych?
Trudno określić jednoznacznie moment w historii, kiedy ludzie zaczęli odczuwać potrzebę formułowania postanowień noworocznych. Zwyczaj ten może liczyć nawet kilka tysięcy lat, a korzeniami sięgać do czasów przedchrześcijańskich. Przez wieki na ich formę czy treść wpływała religia, ale obecnie niewiele mają z nią już wspólnego. Zdecydowana większość ludzi obiecuje sobie rzeczy związane ze zdrowiem lub stylem życia. Do najpopularniejszych noworocznych postanowień należą: odchudzanie, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i rzucanie palenia.
Dlaczego nie wszystkim się udaje?
Statystycznie każdego roku tylko 20% naszych postanowień noworocznych udaje się zrealizować. Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści są zdania, że największym problemem są wyznaczane przez nas cele. Określając je powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby były możliwie do spełnienia i w zasięgu naszych możliwości. A te mamy bardzo różne. Dla sporej części z nas zrzucenie kilku kilogramów będzie podobnym wysiłkiem, jak dla innych lot w kosmos. Teoretycznie da się zrobić, ale byłoby to trudne i pracochłonne. Właśnie dlatego nie możemy podchodzić do tematu obietnic noworocznych bez refleksji. Trzymajmy się tego, na czym najbardziej nam zależy, aby nasza motywacja była wystarczająco silna i pozwoliła nam na trwaniu w tym postanowieniu.
Samo postanowienie to za mało
Kiedy wyznaczymy już sobie cel, musimy przejść do działania. A działanie bez planu ma marne szanse powodzenia. Pomoże nam w tym dobra organizacja pracy, a szczególnie podzielenie zadań na mniejsze etapy i wyznaczenie sobie na nie limitu czasowego. Dobrze jest wykorzystać do tego nie tylko kalendarz czy planner, ale także mobilną aplikację. Pojawiające się rano na naszym telefonie przypomnienia potrafią dać nam potrzebny każdego dnia zastrzyk motywacji. Pozwala także na notowanie postępów, co okazuje się całkiem przydatne, gdy nasza silna wola zaczyna słabnąć. Wtedy rzucenie okiem na to, co już za nami, szybko przywraca nas na właściwą drogę ku zamierzonemu celowi.
Silna motywacja to podstawa
Realizacja postanowień noworocznych wymaga od nas silnej woli, zawziętości i determinacji. Motywacja ma więc ogromne znaczenie dla naszego sukcesu. Stanowi ona motor napędowy wszystkich naszych działań. Jest tym głosem wewnątrz nas, dzięki któremu chce nam się robić różne rzeczy, podejmować wyzwania i nie poddawać przy pierwszych niepowodzeniach. Mając wiedzę o jej mechanizmach możemy wspierać ją, gdy tego potrzebujemy. Motywację łatwo utracić, gdy cel znika nam z oczu, dlatego ważne jest, abyśmy zawsze o nim pamiętali.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Nie od dziś wiadomo, że najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Jeśli uda się nam go wykonać, z pozostałymi powinno pójść już z górki. Od spełnienia postanowienia dzielić nas będzie ich jeszcze wiele, ale właśnie ten jest spośród nich tym najważniejszym. Każdy zakończony etap realizacji naszego celu będzie dodawać nam siły i energii do zrobienia czegoś więcej. Jeśli zaczyna brakować motywacji, dobrze jest przyjrzeć się swoim dotychczasowym osiągnięciom i postępom. Docenić pracę i wysiłek, który doprowadził nas do miejsca, w którym jesteśmy obecnie. Pozwoli to na nowo wyzwolić zapał do pracy i nastawi nas pozytywnie do kolejnych wyzwań.
Różne techniki motywacyjne
Aby z sukcesem trzymać się swojego noworocznego “w tym roku muszę…”, niezbędne może okazać się użycie różnego rodzaju technik motywacyjnych. Niektórzy z nas robią to już nieświadomie, inni muszą się tej sztuki jeszcze poduczyć. Co ważne, większość z nich wcale nie jest trudna czy skomplikowana w użyciu. Możemy także dopasować technikę motywacyjną do określonego wcześniej celu, który chcemy z jej pomocą łatwiej osiągnąć. Do tych najpopularniejszych należy wizualizacja celów. W chwili potrzeby, wyobraźmy więc sobie swój sukces, pobudzając w naszym wnętrzu pozytywne uczucia związane z jego osiągnięciem. Poczujemy przez to większą energię i zapał, aby tę wizję urzeczywistnić. Warto też nagradzać się za osiąganie kolejnych etapów, aby podtrzymywać swoją motywację na wysokim poziomie.
Dla wielu z nas koniec roku jest symbolicznym zamknięciem pewnego etapu. Podsumowaniem tego, co było – wszystkich sukcesów i porażek, których doświadczyliśmy i które żegnamy w sylwestrową noc. Nowy Rok jest natomiast kolejnym początkiem, szansą na start od zera, gdy wszystko zdaje się być możliwe. Jeśli dobrze sformułujemy nasze postanowienia noworoczne, mogą być dla nas drogowskazem, który pokaże nam upatrzoną wcześniej drogę. Nasza w tym jednak głowa, aby trzymać rękę na pulsie i nie poddawać się przy pierwszym napotkanym problemie. Wtedy dzięki silnej motywacji uda nam się osiągnąć każdy cel.