Nie jest żadną tajemnicą, że rodzina z małymi dziećmi ma swoje potrzeby. Często wraz z narodzinami pierwszego potomka, zmieniamy dotychczasowe miejsce zamieszkania czy środek transportu. Wszystko po to, aby mieć więcej miejsca i przestrzeni. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając samochód rodzinny.
Narodziny pierwszego dziecka często skłaniają nas do kupna nowego samochodu. Zwłaszcza posiadacze sportowych aut z niskim zawieszeniem i małym bagażnikiem, zaczynają patrzeć tęsknym okiem na większe pojazdy. Warto jednak pamiętać, że większy samochód, to większe koszty jego utrzymania. Wybierając odpowiedni model dla siebie, dobrze jest więc mieć na uwadze kilka podstawowych kryteriów, dzięki którym będzie on odpowiadał naszym potrzebom.
Samochód rodzinny, czyli jaki?
Zazwyczaj określamy w ten sposób pojazdy, które mają w środku dużą ilość przestrzeni. Warunek ten spełniają przede wszystkim samochody typu VAN, choć prawda jest taka, że nie tylko one mogą uchodzić za samochody rodzinne. W niektórych sytuacjach będą wypadały gorzej niż kombi czy większe sedany. Wszystko zależy bowiem od ilości członków danej rodziny, a także ich wieku i potrzeb. Jeśli posiadamy tylko jedno dziecko i więcej w najbliższym czasie nie planujemy, to zakup VANa czy kombi może mijać się z celem. Zwiększy niepotrzebnie koszty związane z utrzymaniem takiego pojazdu, którego wcale nie potrzebujemy na co dzień. Wystarczy sedan lub hatchback, w którym pomieścimy się bez problemu.
Odpowiednia przestrzeń
Samochód rodzinny musi zapewnić nam możliwość komfortowego przemieszczania się nie tylko na krótkich dystansach, ale też na dłuższych trasach. Przykładem mogą tu być chociażby wyjazdy weekendowe czy wakacyjne. Optymalna przestrzeń to taka, która nie jest zaburzona po zamontowaniu fotelika lub kilku fotelików samochodowych i spakowaniu do kabiny wszystkiego, co musimy mieć pod ręką podróżując z dzieckiem. Zestaw niezbędnych oraz przydatnych rzeczy, które zabieramy ze sobą będzie zmieniać się wraz z wiekiem naszych pociech. Z roku na rok staje się on coraz mniejszy. W przeciwieństwie do fotelika.
Niestety one wraz ze zmianą przedziału wagowego naszego dziecka są już tylko większe.
Te niemowlęce (0-13 kg) są małe i łatwe w demontażu, ale foteliki 9-25 kg zazwyczaj montujemy w aucie na stałe z uwagi na ich spory rozmiar. Weźmy pod uwagę także nasz komfort umieszczania w nich małych pasażerów. W niewielkim, trzydrzwiowym aucie może to czasem stanowić nie lada wyzwanie. Jeśli więc posiadamy lub planujemy mieć dużą rodzinę, to odpowiednia ilość miejsca, która potrzebna jest nam do prawidłowego zamontowania fotelików, jest wręcz podstawową kwestią.
Liczba drzwi
Trzydrzwiowe samochody mogą nastręczyć problemów, jeśli chodzi o wygodę obsługi fotelików samochodowych. Szczególnie w sytuacji, kiedy dzieci przesiądą się do tych większych modeli. Warto więc od razu rozważyć zakup samochodu z dwiema parami drzwi. Obawy rodziców może natomiast budzić możliwość ich otwarcia przez dziecko w trakcie jazdy. Na szczęście w większości aut znajdziemy specjalne systemy blokad drzwi, które im to uniemożliwiają.
Moc i prędkość maksymalna
Akurat w przypadku rodzinnego samochodu nie są to cechy najważniejsze. Szczególnie w kontekście tego drugiego parametru. Jeśli chodzi o moc, powinna być ona wystarczająca do w miarę dynamicznej jazdy i zapewnić odpowiednie przyspieszenie podczas standardowego wyprzedzania. Pamiętajmy, że zazwyczaj auto rodzinne jest ponadprzeciętnie obciążone. Szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów. Warto więc zwrócić uwagę na wystarczającą moc silnika w kontekście pełnego załadunku.
Systemy bezpieczeństwa
Pomimo odpowiedzialnej jazdy, na drodze przydarzyć nam się mogą różne nieprzewidziane sytuacje. Dlatego im więcej infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo, tym lepiej. Mowa nie tylko o kierowcy i pasażerze, ale też drugim oraz trzecim rzędzie siedzeń. W wielu autach możemy znaleźć na przykład poduszki powietrzne w słupkach drzwi. Samochód rodzinny powinien maksymalnie zabezpieczać to, co w końcu dla nas najważniejsze. Nie bez znaczenia będą też systemy kontroli trakcji – ESP lub ABS. Choć większość nowoczesnych samochodów ma je na wyposażeniu w wersji standardowej, warto potwierdzić to przed zakupem.
Oszczędność
Im większy samochód, tym większa masa, a co się z tym zazwyczaj wiąże – wyższe spalanie. Zależy ono oczywiście od wielu czynników, ale to, ile pojazd waży nie pozostaje bez znaczenia. Jeśli chcemy być ekonomiczni, powinniśmy na auto rodzinne wybrać model, w którym optymalnie wykorzystamy miejsce. Nie każda rodzina potrzebuje bowiem przestrzeni dla pięciu osób, w tym trzech fotelików samochodowych. Będzie on wtedy lżejszy i tańszy w eksploatacji, a dla zachowania odpowiedniej dynamiki jazdy wystarczy mniejszy silnik, niż w przypadku cięższych pojazdów.
Duży bagażnik
Zwykło się mawiać, że rodzinny wóz musi mieć ogromny bagażnik. Oczywiście jest on sporym ułatwieniem, szczególnie przy dwójce czy trójce dzieci. Czy jest jednak najważniejszy? Z praktycznego punktu widzenia, niekoniecznie. Obecnie wózki dla dzieci są naprawdę kompaktowe i można je w prosty sposób złożyć. Podobnie wygląda sprawa z krzesełkami do karmienia czy innym osprzętem dla niemowląt. To wszystko powoduje, że w codziennym funkcjonowaniu, ogromny bagażnik rodem z VANa nie jest koniecznością.
Co innego, jeśli chcemy wybrać się na dłuższe wakacje. Wtedy doceniamy swobodę w pakowaniu, jaką nam daje, ale to nie jedyna nasza opcja. Możemy zaopatrzyć się w bagażnik na dach, który pozwala pomieścić całkiem sporo. Jeśli to dla nas nadal za mało, warto wziąć pod uwagę także wynajem lub kupno przyczepki.
Każda rodzina ma swoje potrzeby i wymagania, a samochód musi umożliwiać wygodne i bezpieczne przemieszczanie się wszystkich pasażerów. Największe wyzwanie stoi przed rodzicami trójki i większej ilości dzieci, bo wtedy najważniejszą kwestią staje się możliwość zmieszczenia ich fotelików na siedzeniach. Myśląc nad zakupem rodzinnego auta musimy także wziąć pod uwagę nasze zwyczaje, styl życia i najczęściej pokonywane trasy. To właśnie od nich w dużej mierze będzie zależeć, które samochody najlepiej dopasują się do naszych oczekiwań.