Sezon urlopowy zaczyna się właśnie w najlepsze, a turyści masowo wyruszają w drogę, aby udać się na swój zasłużony wypoczynek. Dla wszystkich miłośników rodzimych zakątków, przygotowaliśmy listę wyjątkowych tras, które warto wziąć pod uwagę w tym roku. Sprawdź nasze 4 pomysły na letnie wycieczki po Polsce.
Chociaż zagraniczne wakacje przyciągają malowniczymi widokami i atrakcyjnymi cenami, to nie brakuje wśród nas także zwolenników podróżowania po Polsce. Na odkrycie czeka bowiem wiele wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu. Zarówno miłośnicy zwiedzania i poznawania dorobku kulturowego, jak i pasjonaci aktywnego wypoczynku na łonie natury znajdą coś dla siebie w bogatej ofercie turystycznej naszego kraju. Oto 4 pomysły na letnie wycieczki po Polsce.
SZLAK PIASTOWSKI
Nazwa tego szlaku nawiązuje do przemieszczania się dawnych władców piastowskich pomiędzy czterema grodami. Przebiega przez województwo wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, przez takie miejscowości jak: Poznań, Pobiedziska, Moraczewo, Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwica, Inowrocław, Płowce, Brześć Kujawski, Włocławek, Wągrowiec, Łekno, Żnin, Wenecja, Biskupin, Gniezno, Grzybowo, Giecz, Ląd, Konin oraz Kalisz. To trasa turystyczna, którą możemy pokonać nie tylko samochodem, ale także rowerem (Piastowski Trakt Rowerowy).
Na trasie pierwszej i drugiej Szlaku Piastowskiego znajduje się wiele miejsc o dużej wartości historycznej, które warte są odwiedzenia. Czeka na nas łącznie ponad 70 pojedynczych obiektów i miejscowości z obiektami lub zespołami obiektów. W tym aż osiem pomników historii, do których należą:
POZNAŃ:
Historyczny zespół miasta z Ostrowem Tumskim, Zagórzem, Chwaliszewem i lewobrzeżnym Starym Miastem lokacyjnym ze średniowiecznymi osadami podmiejskimi oraz założeniem urbanistyczno-architektonicznym projektu Josefa Stübbena, a także Fortem Winiary (obecnie Parkiem Cytadela)
LEDNOGÓRA:
Wyspa Ostrów Lednicki na Jeziorze Lednickim
GNIEZNO:
Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
BISKUPIN:
Rezerwat archeologiczny Biskupin
STRZELNO:
Zespół dawnego klasztoru Norbertanek
LĄD:
Zespół dawnego opactwa cysterskiego
LUBIŃ:
Zespół opactwa benedyktynów
WŁOCŁAWEK:
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
SPŁYW KAJAKOWY PO POJEZIERZU AUGUSTOWSKIM
Województwo podlaskie odwiedza każdego lata wielu kajakarzy, którzy pragną podziwiać uroki Puszczy Augustowskiej, Doliny Rospudy i Bagien Biebrzańskich z wody. Widoki dzikiej przyrody wręcz zwalają z nóg, a królowa rzek Pojezierza Augustowskiego, czyli Czarna Hańcza, stanowi obowiązkowy punkt na planie każdej wycieczki w te okolice. Podobnie jak zabytkowe, obsługiwane ręcznie śluzy na Kanale Augustowskim.
Do najpopularniejszych tras spływów kajakowych należą:
- Spływ Wigry – Maćkowa Ruda – 10 km, trasa przebiega przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego, Jezioro Postaw, a także rzekę Czarną Hańczę
- Spływ Marychą – 20 km, Marycha płynie wzdłuż rezerwatu Kukle, a dalej stanowi rzekę graniczną pomiędzy Polską a Litwą
- Spływ Biebrzą: Sztabin – Jagłowo – 18 km, trasa przebiega przez Biebrzański Park Narodowy, gdzie podziwiać możemy florę i faunę terenów bagiennych
- Spływ Okółek – Mikaszówka – 17 km, przebiega przez Puszczę Augustowską oraz dwukilometrowy odcinek Kanału Augustowskiego z zabytkowymi śluzami
- Spływ Rospudą: Małe Raczki – Święte Miejsce – 15 km, po drodze możemy podziwiać ruiny pałacu Paca w Dowspudzie i uroczysko o nazwie Święte Miejsce, czyli miejsce kultu religijnego
- Spływ Rospudą: Święte Miejsce – Goła Zośka – 17 km, przebiega przez Dolinę Rospudy, Jezioro Rospuda oraz tereny Puszczy Augustowskiej. Rospuda łączy się na dalszym odcinku z rzekami Szczeberką i Blizną, gdzie krajobraz przywołuje wśród wielu kajakarzy skojarzenia z Puszczą Amazońską.
SZLAK ORLICH GNIAZD
Przebiega przez województwo małopolskie i śląskie, a dokładniej łączy Kraków z Częstochową. Szlak Orlich Gniazd swoją nazwę zawdzięcza ruinom i zamkom, które w czasach początków państwa polskiego powstawały na trudno dostępnych szczytach i wzniesieniach wśród wapiennych skał. Trasa ta ma długość ponad 160 kilometrów, a możemy ją przebyć częściowo również rowerem (Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd).
Najciekawsze obiekty turystyczne na Szlaku Orlich Gniazd to:
ZAMKI I RUINY ZAMKÓW:
- Korzkiew
- Ojców
- Sułoszowa
- Rabsztyn
- Bydlin
- Smoleń
- Pilica
- Podzamcze
- Morsko
- Bobolice
- Mirów
- Olsztyn
SKAŁY:
- Brama Krakowska
- Maczuga Herkulesa
- Skały Kawalerskie
- Rękawica
JASKINIE:
- Jaskinia Nietoperzowa
- Jaskinia Wierzchowska Górna
- Jaskinia Ciemna
- Grota Łokietka
INNE ATRAKCJE:
- Ojcowski Park Narodowy
- Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera
- Pustynia Błędowska i punkty widokowe: Róża Wiatrów, Wzgórze Dąbrówka i Czubatka
- Sanktuarium i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze z kaplicą Matki Bożej i obrazem Czarnej Madonny
- Dolina Prądnika
- Góra Birów
- Kaplica “Na Wodzie”
REJS PO KRAINIE WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH
Aby bez ograniczeń kierować rekreacyjnym jachtem żaglowym na Mazurach, musimy posiadać patent żeglarski i legitymować się przynajmniej stopniem żeglarza jachtowego. Na wszystkich innych, którzy takich uprawnień nie posiadają, czekają do dyspozycji wycieczki organizowane na przykład przez biura podróży. Rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich to prawdziwa przygoda, która uwzględnia nie tylko poruszanie się po wodzie, ale także cumowanie w różnych marinach i zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych. Do najbardziej znanych i lubianych należą: bunkry powojenne w Mamerkach, hodowla Konika Polskiego i Muzeum Wsi w Popielnie, Pałac w Sztynorcie, leśniczówka “Pranie” i twierdza Boyen w Giżycku.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich obejmuje część Pojezierza Mazurskiego o powierzchni ponad 1730 km², z czego aż 486 km² zajmują jeziora. W tym największe w Polsce, czyli Śniardwy i Mamry. Na liście Wielkich Jezior Mazurskich widnieje jednak ponad 80 pozycji, które każdego roku czekają na turystów. Stwarza to wręcz idealne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych czy wędkarstwa. To także siedlisko rzadkich ptaków, jak kormorany, perkozy dwuczube, czaple, bociany, orły przednie i bieliki, łabędzie nieme oraz łyski.
Letnie wycieczki po Polsce wcale nie muszą być nudne i polegać wyłącznie na podziwianiu bogatego dorobku kulturowego. Takich miejsc na naszej mapie nie brakuje, jednak również miłośnicy aktywnego wypoczynku czy podziwiania malowniczych widoków znajdą coś idealnego dla siebie. Wystarczy przyjrzeć się bliżej własnej okolicy, aby odkryć ciekawe atrakcje turystyczne, które pozwolą nam spędzić tegoroczne wakacje trochę inaczej niż zwykle.