Ojcostwo na początku może przerażać. Nie tylko w zakresie niezbędnych formalności do załatwienia i wielu dodatkowych obowiązków, ale przede wszystkim z powodu nowej roli, w którą musimy wejść. Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim zostaniesz ojcem, aby szybko się w niej odnaleźć.
Nikt nie przygotowuje nas do roli taty, a wielu mężczyzn nie może pochwalić się zdrowymi czy bliskimi relacjami z własnym ojcem. Ciąża naszej partnerki jest więc czasem, który powinniśmy poświęcić na pracę nad sobą. Narodziny dziecka zmieniają bowiem całe nasze życie, ale tylko dojrzałość emocjonalna i gotowość do ojcostwa sprawią, że będziemy w stanie dać im dobry i szczęśliwy dom. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zostaniesz ojcem.
Niezbędne formalności i urlopy dla ojców
Jeszcze przed narodzinami swojego potomka zorientuj się w niezbędnych formalnościach, które spełnić należy w związku z jego przyjściem na świat. Wiele rzeczy można dziś załatwić online, ale w przypadku niektórych takiej możliwości nie ma. Przykładem może być chociażby uznanie ojcostwa. Inne dokumenty, jak numer PESEL, trzeba z kolei odebrać osobiście w odpowiednim urzędzie. A on potrzeby nam będzie do zgłoszenia dziecka w przychodni lekarza rodzinnego i uzyskania takich świadczeń, jak 500 plus, becikowe czy wypłata z ubezpieczalni, jeśli nasza polisa przewiduje takie świadczenie po narodzinach. Jeżeli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, to przysługują Ci także różnego rodzaju urlopy. Jest to na przykład urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka czy urlop ojcowski. Ten ostatni często mylony jest z urlopem tacierzyńskim, który polega w rzeczywistości na czymś innym. Daje nam bowiem możliwość wykorzystania części lub całości urlopu macierzyńskiego przysługującego matce.
Świeżo upieczona mama potrzebuje pomocy
W uzasadnionych przypadkach możesz uzyskać zwolnienie lekarskie na opiekę nad matką w połogu, jednak lekarze, szczególnie ci na porodówkach, wystawiają je bardzo niechętnie. Nie zmienia to faktu, że młoda mama będzie potrzebować pomocy nawet wtedy, gdy poród przebiegnie podręcznikowo i bez żadnych komplikacji. Dla kobiety stanowi on bowiem ogromny wysiłek. Ciało, w którym jeszcze chwilę temu przebywał kilkukilogramowy lokator, musi odbudować uszkodzone tkanki, przesunąć odpowiednie narządy na swoje dawne miejsce i najzwyczajniej w świecie się zagoić. W międzyczasie nasza partnerka będzie miała pod opieką noworodka, a to również bywa męczące. Nie zastąpisz jej w karmieniu piersią, ale możesz pomóc w przewijaniu, kąpaniu, odbijaniu czy usypianiu maluszka.
W żadnym domu nie brakuje także obowiązków domowych, które tylko czekają na chętnych. Przez pierwsze dwa tygodnie po porodzie kobiety powinny jak najwięcej leżeć, dlatego to czas na to, aby bliżej zaprzyjaźnić się z gotowaniem, praniem, sprzątaniem czy robieniem zakupów. Nie ma co się oszukiwać, to trudny etap naszego życia. Wejście w rolę rodzica, wypracowanie nowej rutyny i nauka opieki nad noworodkiem są sporym wyzwaniem. Musimy jednak stanąć na wysokości zadania, zakasać rękawy, zagryźć zęby i skupić się na tym, że wszystko mija, nawet najdłuższa żmija.
Utrzymanie dziecka sporo kosztuje
Nie da się ukryć, że dzieci to nieustanne wydatki. Wszystko bowiem kosztuje – ich ubrania, zabawki, zajęcia dodatkowe czy prywatne wizyty lekarskie. Z tego względu wielu z nas najpierw rozwija swoją karierę zawodową, a dopiero później myśli o potomstwie. Nie ma w takim podejściu niczego złego, jednak trzeba zdać sobie sprawę, że nie ilość pieniędzy na koncie powinna być dla nas sygnałem na powiększenie rodziny, a wewnętrzna gotowość i dojrzałość. W obecnych czasach rządy zaczynają przykładać większą wagę do dbania o rodziców i ich potrzeby, dlatego z finansową pomocą przychodzą nam takie programy, jak 500+, becikowe czy kosiniakowe, RKO oraz różnego rodzaju zasiłki rodzinne i socjalne. Oczywiście nie pokryją one wszystkich kosztów, z jakimi muszą mierzyć się świeżo upieczeni rodzice, ale znacząco ułatwiają utrzymanie dziecka.
Twoje życie się zmieni
Od momentu narodzin dziecka staniesz się ojcem pełną gębą. To dla wielu mężczyzn synonim odpowiedzialności za całą rodzinę i to nie tylko w wymiarze finansowym. Małe dziecko doskonale zagospodarowuje nasz czas wolny, więc będziesz mieć go mniej, niż dotychczas. Na pewno zauważą to znajomi czy koledzy od piwka. Będą musieli pogodzić się z Twoją nieobecnością na imprezach do rana czy chwilową abstynencją. Najważniejsze są w końcu dzieci. Przy pierwszym potomku warto wykorzystywać każdą chwilę na chociażby 15-minutowe drzemki, które pomogą nam przetrwać etap nieprzespanych nocy. Przy dwójce małych dzieciaków jest z tym już o wiele trudniej. W miarę ich dorastania zauważysz jednak, że coraz częściej stajesz się dla nich wzorem do naśladowania, kimś wszechwiedzącym czy bohaterem. Warto więc przemyśleć swój dotychczasowy styl życia i popracować nad wadami charakteru, aby przekazywać im tylko to, co z nas najlepsze.
Czeka Cię ogrom szczęścia
Niezależnie od tego, jak strasznie brzmieć mogą poprzednie akapity, naprawdę warto poczuć się ojcem. Cud życia sam w sobie jest już czymś nadzwyczajnym, nie wspominając o obserwowaniu każdego dnia, jak nasze dzieci rosną, uczą się i pierwszy raz mówią słowo “tata”. Ich uśmiech i radość usuwają z pamięci wszystkie trudne wspomnienia z poprzednich miesięcy. Nie ma bowiem drugiej takiej rzeczy na całym świecie, którą przyrównać można do poczucia spełnienia i wewnętrznej radości płynących z bycia ojcem.
Bycie tatą nie jest łatwe. Wiąże się z obowiązkami, przewartościowaniem dotychczasowego życia, rezygnacją z wielu osobistych uciech na korzyść rodziny, której stajemy się głową. Choć poczucie odpowiedzialności początkowo może przytłaczać, z biegiem czasu zacznie napawać nas dumą. Tak samo jak nasze rosnące potomstwo, które wypowiadając słowa “tatuś” czy “kocham” zrekompensuje nam wszystkie nieprzespane noce i utwierdzi w przekonaniu, że było warto.