Okna nie tylko dodają stylu naszemu domowi, ale także wpływają na jego energooszczędność. Niewłaściwie rozmieszczone lub zamontowane mogą także niekorzystnie wpływać na nasz komfort życia. Współczesne technologie produkcji pozwalają na zakup modeli o parametrach, które gwarantują ich prawidłowe działanie i wysoką jakość. Sprawdź, czym kierować się przy wymianie okien w domu.
Stolarka okienna to niezbędny element każdego domu, który poza wystrojem, pełni także inne funkcje. Odpowiednio dobrane okna pozwalają nam bowiem w pełni korzystać z promieni słonecznych i oświetlać nasze lokum w sposób naturalny, a także zaoszczędzić na ogrzewaniu za sprawą ich właściwości termoizolacyjnych. Nowe technologie produkcji oraz montażu różnią się jednak od tych sprzed kilku lat. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat. Oto czym kierować się przy wymianie okien w domu.
Kluczowe parametry
Zanim rzucimy się w wir zakupów, warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami względem nowych okien. Jeśli najważniejsze są dla nas aspekty związane z ograniczeniem wydatków na ogrzewanie, to kluczowym dla nas parametrem będzie tzw. Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła. Według obowiązującej normy z 2021 roku nie może być on wyższy niż 0,9 W/(m2*K) dla okien pionowych, choć na rynku nadal znajdziemy takie o dużo niższych wartościach Uw. W praktyce oznacza to tyle, że im on mniejszy, tym mniej ciepła będzie przenikać przez nasze okno.
Na energooszczędność okien wpływa również klasa przepuszczalności powietrza, która ma cztery stopnie. Choć większość dostępnych na rynku modeli mieści się w jej trzecim stopniu, to warto rozważyć kupno okien z maksymalnym poziomem tej normy. Szczególnie w sytuacji, gdy planujemy w naszym domu montaż systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem z zewnętrzną czerpnią świeżego powietrza.
Jeszcze inny parametr, który warto wziąć pod uwagę, to klasa wodoszczelności, określana w skali od 1 do 9, której stopnie poprzedzone są literą A. Im jest wyższy, tym mniejsze ryzyko zalania pomieszczeń podczas obfitych opadów, połączonych z podmuchami silnego wiatru. Natomiast przed hałasem ochronią nas okna o wysokim współczynniku Rw.
Materiał wykonania okna
Gwarancja producenta na okna wykonane z PCV waha się średnio pomiędzy pięcioma a dziesięcioma latami. Nie oznacza to jednak, że nie wytrzymają one dłużej. To najczęściej wybierane przez Polaków modele, które znajdziemy w większości domów i mieszkań. Ich dobra forma po latach zależy w dużej mierze od sposobu ich użytkowania na co dzień oraz konserwacji. Za najlepsze i najtrwalsze uznaje się mimo wszystko okna na ramach drewnianych. Niestety ich wadą jest wysoki koszt oraz konieczność regularnej pielęgnacji dedykowanymi preparatami. Okna aluminiowe natomiast rzadko mają zastosowanie w domach prywatnych. Stosuje się je bowiem głównie w obiektach użyteczności publicznej.
Ilość szyb
Bazując na normie WT2021, musimy wybierać okna składające się przynajmniej z trzech szyb. Inne modele nie mają szans jej bowiem spełnić. Wiąże się to oczywiście z wyższym kosztem ich zakupu. Nie mamy jednak wielkiego pola do manewru. Wyjątkiem jest sytuacja, w której interesuje nas stolarka okienna o parametrach wyższych niż te określone w normie WT2021 jako minimum. Wtedy do naszej dyspozycji pozostają okna czteroszybowe, zwane również pasywnymi, które należą do najbardziej energooszczędnych.
Wymiary i montaż
Jeśli planujemy ingerować w układ okien, ich dotychczasowe wymiary czy nawet sposób otwierania, to czekać nas będą odpowiednie formalności do załatwienia. Dużo zależy od miejsca naszego zamieszkania oraz tego, czy zamieszkiwany przez nas lokal obowiązują jakieś ograniczenia. Najczęściej stosowne pisma w tej sprawie będziemy musieli złożyć w urzędzie miasta lub gminy.
Przygotowując się na wymianę okien pozostaw ich wymiarowanie specjalistom, kupując usługę pakietową razem z demontażem starej i montażem nowej stolarki okiennej. Dzięki temu zachowamy pełną gwarancję, z której nie skorzystamy w przypadku samodzielnego montażu. Pełen pakiet usług umożliwia nam także zapłacenie niższej stawki VAT za zakupiony przez nas towar. Obecnie większość osób decyduje się na tak zwany “ciepły montaż” okien, który pozwala osiągnąć najlepszą izolację termiczną pomieszczeń.
Dobre planowanie działań i budżetu
O ile kilka lat temu czas oczekiwania na wymianę okien liczyło się jedynie w tygodniach, to obecnie są to nawet długie miesiące. Nie chodzi tutaj wyłącznie o fizyczny demontaż starej i montaż nowej stolarki, ale głównie o dostawę zamówionych przez nas produktów. Musimy więc dobrze zaplanować działania w czasie i skoordynować je z innymi pracami, jeśli nasz remont lub budowa je uwzględniają.
Przygotowanie domu czy mieszkania na sporą ilość pyłu to pozycja obowiązkowa na liście tego, co musimy załatwić przed wymianą okien. Odczuje to również nasza kieszeń, ponieważ ceny na rynku usług są obecnie bardzo wysokie. Warto jednak pamiętać, że okna to często inwestycja na całe życie, ponieważ nie wymieniamy ich co kilka lat. Jeśli wybierzemy takie, które spełniają nasze oczekiwania i wykonane zostały w odpowiedniej jakości, to posłużą nam bezawaryjnie przez naprawdę długi czas. Pozwolą także zaoszczędzić na ogrzewaniu przy założeniu, że ich właściwości termoizolacyjne są bez zarzutu.
Możliwość uzyskania dofinansowania
Jeśli o kosztach mowa, to warto rozejrzeć się za aktualnymi programami dofinansowania w zakresie termomodernizacji. Nie unikniemy wkładu własnego, ale będziemy w stanie pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na określone prace, towar czy usługi. Koniecznie zapoznajmy się z warunkami otrzymania i rozliczenia takich środków. Formalności są tu bowiem bardzo ważne, a ich niedotrzymanie może grozić nawet koniecznością zwrotu otrzymanej dotacji.
Wymiana okien w domu to spore przedsięwzięcie, zarówno organizacyjne, jak i finansowe. Aby mu sprostać, niezbędne jest dobre planowanie, w tym wybór odpowiedniej stolarki okiennej. Kierujmy się przy tym przede wszystkim jej parametrami, które są dla nas kluczowe. Warto też przemyśleć kwestię dofinansowania, która co prawda nie uwolni nas od sporych kosztów nowych okien, ale realnie ulży naszej kieszeni.