Narodziny dziecka zmieniają wiele w naszym życiu, jednak nie każdemu z nas wyrażanie emocji przychodzi z łatwością. Zwłaszcza na początku rodzicielstwa, gdy wszystko jest dla nas jeszcze nowe. Oto sposoby na to, jak okazywać dziecku miłość, aby czuło się kochane i bezpieczne.
Nikt nie uczy nas tego, jak być dobrym rodzicem, a nasze wzorce wyniesione z domu rodzinnego nie zawsze są warte naśladowania. Gdy na świat przychodzi nasze pierwsze dziecko, wszystko jest dla nas całkiem nowe, co może budzić różne obawy. Nagle musimy się bowiem nauczyć wielu rzeczy dotyczących opieki nad noworodkiem i sposobów jego pielęgnacji. To jednak także moment konfrontacji z własnymi uczuciami i oczekiwaniami, co bywa trudne. Sprawdź, jak okazywać dziecku miłość na co dzień, aby czuło się przy nas bezpiecznie.
SPOKOJNY GŁOS
Badania naukowe dowodzą, że już dziecko będące w brzuchu mamy zapamiętuje nasz głos, który później rozpozna po narodzinach. Mówmy więc do nich często, czytajmy na głos książki lub śpiewajmy. To pierwszy krok do budowania bliskiej więzi z maluszkiem, który niedługo przyjdzie na świat i odmieni nasze życie. W ten sposób łatwiej przyjdzie nam oswoić się z jego obecnością i rozwinąć instynkt ojcowski, który nie każdemu z nas przychodzi naturalnie czy z łatwością. Bycie ojcem to bowiem wielkie wyzwanie, ale sporo możemy się nauczyć jeszcze zanim powitamy naszego potomka po drugiej stronie brzuszka.
CZUŁY DOTYK
Skóra jest naszym największym organem, a ilość receptorów czuciowych znajdujących się w jej górnych warstwach powoduje, że dotyk ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dzieci i dobrostanu ludzi w ogóle. Pozbawianie najmłodszych takiej stymulacji powoduje szereg negatywnych, a wręcz destrukcyjnych skutków ubocznych. Od pierwszych chwil życia noworodka dbajmy więc o kontakt skóra do skóry. Wyrażajmy poprzez czuły, ale pewny dotyk naszą miłość, chęć zapewnienia mu bezpieczeństwa i opieki. Zwłaszcza podczas wykonywania różnych czynności pielęgnacyjnych, jak przewijanie czy kąpiel.
WSPÓLNE CZYTANIE
Okazywanie miłości niemowlętom i starszym dzieciom jest dużo łatwiejsze, ponieważ oprócz głosu czy dotyku, dysponujemy jeszcze całym wachlarzem innych możliwości. Jedną z nich jest rytuał wspólnego czytania, który może stanowić stały element naszego planu dnia. Takie 10-15 minut spędzone nad książeczkami przed snem, będzie miłym sposobem na zakończenie dnia, wyciszenie się przed zaśnięciem, ale także dobrą okazją do pielęgnowania bliskiej relacji z naszym dzieckiem. Czytanie wpływa korzystnie także na ich ogólny rozwój, dlatego warto poświęcać na to czas regularnie i z zaangażowaniem.
MIŁE SŁOWA
Każdy rodzic przekonuje się z czasem, że w emocjach przychodzą nam na język słowa, które nigdy nie powinny opuścić naszych ust. To mówi za nas złość, zmęczenie lub frustracja, a nie nasze serce. Aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy nerwy biorą nad nami górę, musimy nauczyć się nad nimi panować. Słowa, które kierujemy bowiem do naszych dzieci, zostaną z nimi na zawsze w ich podświadomości. To one będą kształtować na przykład ich poczucie własnej wartości czy zaufanie do nas jako rodziców. Unikajmy więc używania w ich obecności przekleństw, wyrażeń o znaczeniu pejoratywnym, czy takich, które mają na celu sprawienie im przykrości. Zostawmy trudne emocje dla siebie i rozwiążmy własne problemy bez krzywdzenia tym przy okazji naszych pociech.
UWAŻNE SŁUCHANIE
Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić dla dobra naszych dzieci, jest nauczenie się aktywnego słuchania i to jak najszybciej. Jest to polecana metoda komunikacji, która przyda się zwłaszcza w przypadku przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym i nastolatków. Polega na takim uczestnictwie w rozmowie, które jest wspierające i nastawione na wysłuchanie komunikatu drugiej strony, a nie na krytykę czy udzielanie rad. Pozwala więc na swobodne wyrażanie swoich uczuć czy myśli, bez obaw o negatywną lub tłamszącą reakcję z naszej strony. Dzięki temu nasze dziecko nie będzie czuło się niechcianym rozmówca, a wręcz przeciwnie – będzie przychodzić do nas z własnymi problemami czy trudnościami, ponieważ korzystając na co dzień z technik aktywnego słuchania, zbudujemy głębokie zaufanie i bliskość.
Najcenniejszym, co możemy dać własnym dzieciom, jest nasz czas i uwaga. Praca wypełnia ogromną część naszych dni w tygodniu, dlatego priorytetem powinno stać się dla wszystkich ojców spędzanie wolnych chwil z rodziną. Najmłodsi odczuwają bowiem silną potrzebę naszej obecności, kontaktu fizycznego i wspólnej zabawy. Dbajmy więc o to, aby popołudnia, wieczory i weekendy z tatą zawsze stanowiły dla nich miłe doświadczenie, wypełnione licznymi okazjami do śmiechu i wesołych wygłupów.