Narodziny pierwszego dziecka zawsze są wielką zmianą w naszym życiu. Bycie tatą to nie lada wyzwanie. Wymaga wiele poświęceń i mnóstwo odpowiedzialności. Na początku jest wiele niewiadomych i dopiero z czasem nabywamy doświadczenia w tej nowej roli. Sprawdź, jak przygotować się do bycia rodzicem?
Nie jest to żadną niespodzianką, że wejście w rolę rodzica jest dla nas dużo trudniejsze niż dla kobiet. Im wiele rzeczy przychodzi intuicyjnie lub poprzez wcześniejsze kontakty z małymi dziećmi. Dla nas wszystko jest nowe i nieznane. Mało mężczyzn posiada bowiem doświadczenie w opiece nad noworodkiem czy niemowlakiem. Uczymy się więc na bieżąco, dzień po dniu. Możemy jednak pomóc sobie i przygotować się wcześniej do bycia ojcem. To pozwoli znacznie zmniejszyć nasze obawy, wątpliwości i stres.
Dojrzałość umysłu
Wielu mężczyzn decydując się na dziecko, nie do końca jest świadomych tego, jakie czekają na nich wyzwania w związku z tacierzyńsywem. Niektórzy nie potrafią zmienić swego życia, dostosować go do potrzeb rodziny. Niejednokrotnie jest to przyczyną różnych nieszczęść i dramatów. Pierwszą więc i podstawową rzeczą, którą powinniśmy zrobić w ramach przygotowań do bycia rodzicem jest zdanie sobie sprawy z tego, że nikt nas do tego nie zmusza. To nasz wybór, a więc nasza odpowiedzialność. Dzieci nie proszą się same na świat. Jeśli nie czujemy się gotowi do tej roli, zmieńmy ten stan rzeczy. Popracujmy nad sobą, aby móc stanąć na wysokości zadania. Gotowość psychiczna ma tu ogromne znaczenie.
Odpowiedzialność
Musimy uzmysłowić sobie istotny fakt. Kiedy na świat przyjdzie nasze dziecko, staniemy się dla niego jedną z najważniejszych osób na świecie. Jeśli nie na całe życie, to przynajmniej na długie lata. Nasza pociecha będzie nas obserwować i czerpać wzorce, na bazie których zbuduje swoje “ja”. Odpowiedzialność ojca nie może być więc pojmowana jedynie w kontekście zabezpieczenia materialnych potrzeb rodziny. Chodzi o coś więcej. Dzieci potrzebują obecności taty i regularnego kontaktu z nim. Jeśli chcemy wpajać im konkretne wartości, to sami musimy świecić przykładem. To wymaga czasem sporego wysiłku i zmiany swoich własnych przyzwyczajeń. Trzeba oswoić się więc z myślą, że będziemy odpowiedzialni już nie tylko za siebie, ale także za życie i zdrowie naszych dzieci.
Zmiana stylu życia
Niektórym z nas przestawienie się na tryb ojca przychodzi z większą łatwością niż innym, a to za sprawą różnic w stylu życia. Największych zmian doświadczą wolni duchem faceci, którzy przyzwyczajeni są do kawalerskiego stanu i zerowej odpowiedzialności. Nocne wypady na miasto, całonocne imprezy i niespodziewane wyjazdy na weekend nie będą już możliwe bez wcześniejszego planowania. Nie oznacza to jednak, że musimy zupełnie zrezygnować z wszelkich rozrywek. Najważniejsze jest znalezienie równowagi pomiędzy naszych życiem towarzyskim a rodzinnym. Nie możemy bowiem realizować swoich pragnień kosztem dzieci.
Gotowość do poświęceń
Dzieci potrzebują dużo uwagi i opieki, zwłaszcza gdy są małe. To wszystko pochłania sporo naszego czasu, który wcześniej mogliśmy poświęcić na coś innego. Realizacja własnych planów czy marzeń nieraz może kolidować z potrzebami najmłodszego członka rodziny lub naszej partnerki. Niejednokrotnie staniemy także przed wyborem, czy zrobić coś egoistycznie dla siebie, czy poświęcić chwilę rodzinie. Z czasem żonglowanie terminami i umiejętność szybkiego dostosowywania się do nowej sytuacji wchodzi w krew i dużo łatwiej jest wyjść wieczorem z kumplami czy wyjechać na kilka dni. Musimy być jednak świadomi tego, że bycie ojcem wymaga od nas stawiania potrzeb dzieci na pierwszym miejscu.
Podział obowiązków domowych
Jeśli mamy dwie lewe ręce do sprzątania, gotowanie i innych obowiązków domowych, to lepiej niezwłocznie zmieńmy swoje przyzwyczajenia. Mama w połogu potrzebować będzie od nas sporo wsparcia i pomocy. Nie tylko w opiece nad noworodkiem, ale także w utrzymaniu czystości w domu i przygotowywaniu posiłków. Nasza w tym rola, aby w tym trudnym dla niej okresie czasu, zadbać o jej potrzeby. Opanujmy więc obsługę podstawowych sprzętów, jak pralka i zmywarka, jeszcze przed porodem.
Odpowiednia edukacja przed porodem
Choć dla wielu facetów udział w zajęciach szkoły rodzenia to powód do wstydu, warto go przełamać. Praktyczna wiedza, którą tam zyskamy, będzie nam niezbędna do prawidłowego postępowania z noworodkiem. Chociażby w zakresie noszenia, przewijania, pielęgnacji czy udzielania pierwszej pomocy. Jeśli w porę zadbamy o nasze przygotowanie się do pełnienia roli ojca, to kontakt z bobasem przychodzić nam będzie z większą łatwością. Najgorsza jest bowiem niepewność i obawa, że zrobimy coś źle. To budzi w nas lęk, że niechcący możemy zrobić dziecku krzywdę.
Formalności związane z narodzinami dziecka
Jeszcze przed narodzinami zorientujmy się, jakich formalności będziemy musieli dopełnić w związku z przyjściem naszej pociechy na świat. Nie dotyczy to wyłącznie zgłoszenia samego faktu urodzenia, aby otrzymać numer PESEL, ale różnych wniosków (np. świadczenia rodzinne) i zwolnień lekarskich (np. na opiekę nad partnerką w połogu). Z wyprzedzeniem załatwmy też sprawy urlopowe w pracy, w tym urlop ojcowski, który najczęściej wykorzystujemy zaraz po porodzie. Nie mylmy go jednak z urlopem tacierzyńskim, bo to zupełnie odmienne sprawy.
Przygotowanie się mężczyzny na bycie ojcem dotyczy głównie sfery mentalnej. Wiąże się nie tylko ze świadomością spoczywającej na nas odpowiedzialności, ale także gotowością do różnych poświęceń. Narodziny nowego członka rodziny wywołują w życiu wiele zmian, wymagają przeorganizowania i przewartościowania wielu spraw. Musimy być na to przygotowani, bo w przeciwnym wypadku, tacierzyństwo może nas zaskoczyć. I to nie do końca pozytywnie.