Większość z nas swój pierwszy rower dostała na komunię lub podkradała starszemu bratu. Dziś zdecydowanie łatwiej nam o zakup dobrego sprzętu dla naszych dzieci, dzięki którym ich przygoda z jazdą na dwóch kółkach jest przyjemnością. Sprawdź, jak wybrać rower dla dziecka, aby był dla niego odpowiedni.
Nauka jazdy na rowerze to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Jako rodzice często zastanawiamy się, który model będzie dla niego najlepszy. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy iść do supermarketu po najdroższego BMXa. Nasz wybór powinien zależeć przede wszystkim od wymiarów dziecka i jego możliwości fizycznych. Warto przyłożyć się więc do tego zadania, ponieważ od naszego zakupu zależeć będzie komfort i wygoda jazdy. Sprawdź nasze wskazówki, jak wybrać rower dla dziecka.
Kiedy kupić pierwszy rower dla dziecka?
Wszystko zależy wyłącznie od decyzji rodziców, którzy najtrafniej potrafią ocenić zdolności motoryczne swojego dziecka. Przyjmuje się jednak, że przygodę z rowerkiem biegowym najlepiej jest zacząć od około drugiego roku życia. Nie posiada on pedałów, więc siłą rzeczy również łańcucha czy przerzutek, ale pozwala na rozwijanie zdolności utrzymywania równowagi czy podstawowego kierowania pojazdem. Biegówka sprawi też maluchowi sporo frajdy i zbuduje pozytywne skojarzenia z dwoma kółkami. Jest to bardzo ważny aspekt, który ułatwi mu późniejszą przesiadkę na rower dla starszych dzieci.
Jak wybrać rozmiar roweru dla dziecka?
Rowery mają różne wymiary, dzięki czemu możemy dopasować je potrzeb różnych dzieci. Dobiera się je najczęściej wcale nie do wieku czy wzrostu, ale przede wszystkim do długości nóg. Musimy także zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie rąk względem kierownicy, gdy nasze dziecko siedzi na rowerze. Jej wysokość, podobnie jak siodełka, najczęściej podlega regulacji, co pozwala zapewnić najmłodszych rowerzystom wygodę podczas jazdy.
Oto sugerowane wielkości rowerów w stosunku do wewnętrznej długości nogi, mierzonej od spodu podeszwy buta do przekroku:
Długość nogi: do około 48 cm
Rozmiar roweru: biegowy z niewielkimi kołami
Długość nogi: do ok. 53 cm
Rozmiar roweru: niewielki, dziecięcy rowerek z pedałami, rama 11″
Długość nogi: do ok 56 cm
Rozmiar roweru: rama w granicach 12″
Długość nogi: do ok 60 cm
Rozmiar roweru: rama 13″
Długość nogi: do ok 65 cm
Rozmiar roweru: rama 14″
Długość nogi: do ok 70 cm
Rozmiar roweru: rama 15″
Czy średnica kół ma znaczenie?
Siedzące swobodnie na rowerze dziecko, po zdjęciu stóp z pedałów, musi mieć możliwość oparcia ich na ziemi. Przyjmuje się, że im lepsze umiejętności jazdy, tym mniejsza powierzchnia stopy powinna się na niej znajdować. Duże znaczenie przy doborze odpowiedniego roweru będą więc mieć także wymiary kół. Im są one większe, tym wyższe posadowienie rowerzysty. Możemy je co prawda regulować wysokością siodełka, ale należy pamiętać o tym, że zmieniamy tym zabiegiem także kąt pracy nóg względem pedałów. Nie zawsze jest więc to dobre dla postawy i wygody naszych dzieci działanie.
Sugerowany przez specjalistów optymalny rozmiar obręczy, dostosowany do danej ramy wygląda następująco:
Rozmiar ramy: do 11″
Rozmiar kół: 16″
Rozmiar ramy: 12″ – 13″
Rozmiar kół: 20″
Rozmiar ramy 14″ – 15″
Rozmiar kół: 24″
Jaki typ roweru dla dziecka wybrać?
Najczęściej polecanymi przez specjalistów rowerami dla najmłodszych są biegówki. Rower z pedałami to dopiero kolejny etap, który u każdego dziecka przychodzi w innym momencie. Nie bez znaczenia jest bowiem ich rozwój fizyczny oraz indywidualne możliwości. Zanim więc nasza pociecha nie wprawi się odrobinę w pedałowaniu i utrzymywaniu równowagi, wydajmy nasze pieniądze na lekki i dobrany odpowiednio do wzrostu dziecka rower biegowy. To właśnie na nim udoskonali on swoje umiejętności, które pozwolą mu bezproblemowo przesiąść się później na rower z pedałami. Wtedy możemy zdecydować się na rower miejski lub w typie BMX. Ten pierwszy sprawdzi się świetnie w jeździe po równych, utwardzonych powierzchniach. Drugi natomiast przyda się podczas wycieczek za miasto czy do lasu, gdzie do pokonania mamy bardziej wyboisty teren.
Kółka boczne
Wielu rodziców często zadaje sobie pytanie, czy warto korzystać z kółek bocznych na początku przygody z jazdą na rowerze. Z jednej strony pomagają one bowiem dziecku utrzymywać równowagę i skupiać się na obracaniu pedałami, ale z drugiej utrudniają mu tzw. czucie roweru. Nauka jazdy z bocznymi kółkami może zająć mniej czasu niż bez nich, ale gdy je odkręcimy, to nasze dziecko będzie musiało na nowo szlifować te umiejętności, które kółka boczne zastępowały, czyli właśnie utrzymanie równowagi. Warto więc przemyśleć dobrze, czy w ogólnym rozrachunku ich używanie ma sens i jest dla nas odpowiednim rozwiązaniem.
Rower dla dziecka to przede wszystkim dobra zabawa. Aby ją zintensyfikować, warto wyposażyć go w ciekawe i zachęcające do używania nowego pojazdu akcesoria. Dla najmłodszych interesująca może być na przykład klasyczna trąbka typu klakson. Dla trochę starszych – kolorowe oświetlenie czy prędkościomierz. Nigdy nie zapominajmy jednak o podstawowym wyposażeniu każdego małego kolarza, czyli kasku. Przyzwyczajajmy nasze dzieci do ich noszenia od samego początku, a wtedy unikniemy problemów z buntem, gdy trochę podrosną.