W dzisiejszym świecie znajomość języków obcych jest dość powszechna. Zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, które po angielsku mówi co najmniej w stopniu komunikacyjnym. Nie każdy z nas był jednak w szkole pilnym uczniem. Sprawdź, jak zacząć naukę języka obcego na własną rękę.
Przeglądając oferty pracy na różnych portalach z ogłoszeniami możemy zauważyć, że prawie na każdym stanowisku wymagana jest dziś znajomość języka obcego. Zazwyczaj pracodawcy skupiają się na języku angielskim, ale nie brakuje propozycji dotyczących także tych mniej popularnych jak duński, mandaryński czy wietnamski. Uczenie się kolejnych z nich może więc znacząco zwiększyć nasze szanse na zmianę pracy na lepiej płatną lub awans na wyższe stanowisko, np. kierownicze.
CELE I PLAN DZIAŁANIA
Zaczynając naukę języka obcego warto zacząć od ustalenia listy celów, które będą później naszym drogowskazem do stworzenia planu działania. Umożliwia to nam skupienie się na tych aspektach języka, które interesują nas najbardziej. Dotyczy to również jego poziomu oraz zakresu słownictwa. Nie musimy bowiem rzucać się na głęboką wodę i uczyć wszystkiego naraz. Dobrze stworzony plan będzie pasować do naszego tempa pracy i możliwości. Możemy także ustalić dla siebie kolejne kamienie milowe do pokonywania, które dodatkowo będą nas motywować do dalszej pracy. Sprawdza się w takiej sytuacji ustalenie na przykład minimalnej liczby słów do zapamiętania w danym tygodniu lub stron z zadaniami do rozwiązania. Da nam to kontrolę nad własnymi postępami, a także poczucie sukcesu, że udało nam się zrealizować kolejny punkt z naszej listy.
MOTYWACJA I SYSTEMATYCZNOŚĆ
Bez chęci i zaangażowania nie uda nam się osiągnąć sukcesu. Nauka języków nie zawsze jest prosta, ponieważ możemy stanąć twarzą w twarz z różnymi wyzwaniami na tej drodze. Należą do nich na przykład zrozumienie zasad gramatycznych, które czasami są kompletnie inne niż w języku polskim, czy trudna wymowa niektórych dźwięków. Dobra znajomość języka obcego nie jest też nam dana raz na zawsze. Wymaga to nieustannej pracy, szlifowania swoich umiejętności, powiększania zasobu słów. Systematyczne poświęcanie czasu jest więc tu kolejnym kluczowym elementem. Dzięki temu nie stracimy płynności w mowie czy piśmie, a zaawansowane słówka czy struktury gramatyczne nie uciekną nam z głowy.
STYLE UCZENIA SIĘ
Aby uczyć się efektywnie i skutecznie, musimy znać swój preferowany styl uczenia się. Nie jest to żadna nowość, że każdy z nas przejawia inne skłonności dotyczące tego, kiedy zapamiętuje nam się najlepiej. Jedni lubią tworzyć notatki i mapy myśli, inni słuchać wykładów czy nagrań, a kolejni najlepiej uczą się przez własne doświadczenia i eksperymenty. Warto więc rozwiązać test online, który znajdziemy bez problemu w Internecie i odkryć, jak zaplanować własną naukę w zgodzie z posiadanym przez nas stylem. Wykorzystujmy swoje mocne strony i naturalne predyspozycje, a nauka stanie się o wiele prostsza.
Jakie są style uczenia się?
- wzrokowy
- słuchowy
- dotykowy (czuciowy)
- kinestetyczny
- mieszany
NAUKA SKUTECZNEGO ZAPAMIĘTYWANIA
Uczenie się osób dorosłych przebiega trochę inaczej niż w przypadku dzieci czy młodzieży. Nasze ukształtowane już mniej więcej mózgi potrzebują często dodatkowej stymulacji. Czasy edukacji szkolnej minęły już kilka lub kilkanaście lat temu, więc wejście na nowo w rolę ucznia może być większym wyzwaniem, niż nam się początkowo wydaje. Wyuczyliśmy się także przez lata pewnych określonych mechanizmów i zachowań, które nie zawsze działają na naszą korzyść. Nigdy nie jest jednak za późno na nauczenie się technik zapamiętywania czy skutecznego uczenia się. Istnieje wiele ciekawych metod, dzięki którym opanowanie języka obcego może być dla nas dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.
Przykładowe mnemotechniki, czyli techniki ułatwiające zapamiętywanie:
- mapa myśli
- skojarzenia
- wierszyki
- metoda łańcuchowa
- pałac pamięci
- słowa-wieszaki
- grupowanie
- akronimy
JAK ZACZĄĆ NAUKĘ JĘZYKA OBCEGO?
Możemy skutecznie nauczyć się języka obcego nie wychodząc z domu. Do tego przydadzą nam się odpowiednie programy komputerowe, kursy online lub aplikacje na smartfona. Również klasyczne podręczniki i książki z zadaniami urozmaicą codzienną naukę. Zyskamy jednak wiele decydując się na kurs stacjonarny z lektorem, zwłaszcza z tzw. native speakerem. Tacy nauczyciele, którzy uczą nas swojego pierwszego języka, mogą pomóc nam opanować prawidłową wymowę, np. akcent.
4 PODSTAWOWE UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE
Na znajomość języka obcego składają się cztery podstawowe sprawności, które musimy ćwiczyć i rozwijać. Każda z nich jest połączona ze sobą, a rozwój jednej wpływa na poprawę kolejnej. Są to: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Nie możemy więc skupiać się wyłącznie na wybranej. Musimy podejść do tematu całościowo, aby nabyć umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym we wszystkich jego aspektach.
JAK DODATKOWO WSPIERAĆ NAUKĘ JĘZYKA OBCEGO NA CO DZIEŃ?
- FILMY – oglądaj ulubione seriale lub filmy bez lektora, a zamiast tego włącz napisy. Osłuchanie się z językiem obcym, zwłaszcza w naturalnej i codziennej mowie jest bardzo ważne dla rozwoju naszych kompetencji językowych. W ten sposób zapamiętujemy wiele nowych słówek i to od razu w odpowiednim kontekście.
- MUZYKA – słuchanie piosenek oraz sprawdzanie ich słów może być kolejnym, świetnym sposobem na zwiększenie posiadanego przez nas zasobu słownictwa. Jest to także o wiele przyjemniejsze zadanie, niż słuchanie nudnych nagrań do podręcznika. Warto jednak ćwiczyć swoją uważność językową, wykorzystując ulubione utwory jako pomoc dydaktyczną do np. wstawiania słów w brakujące linijki tekstu.
- KSIĄŻKI – rozumienie słowa pisanego to jedna z podstawowych kompetencji w przypadku każdego języka. Czytanie rozwija i nie ma tu żadnych wątpliwości. Zwiększamy liczbę znanych nam słów, ale także struktur gramatycznych. W sklepach znajdziemy specjalne wydania dla osób uczących się języków obcych, które mają na marginesach bardzo przydatne mini słowniczki i są oznaczone według poziomu trudności.
Na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno, a wiele dorosłych osób jest zdania, że dopiero po latach docenia się ich znaczenie. Posługiwanie się językami przydaje się bowiem nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym. W dzisiejszych czasach wiele instrukcji czy komunikatów dostępnych jest w języku angielskim, a również na wakacjach za granicą możemy przekonać się na własne oczy i uszy, o ile ułatwia to komunikację czy załatwienie różnych spraw. Wystarczą chęci, systematyczna praca oraz skupienie się na celu, aby opanowanie przez nas podstaw nowego języka stało się rzeczywistością w przeciągu kilku lub kilkunastu miesięcy.