Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego dorosłego człowieka. Nic więc dziwnego, że stały się one okazją do męskiego świętowania. Sprawdź, jak zorganizować pępkowe i kiedy to zrobić.
Tradycja opijania różnych wydarzeń, które mają miejsce w naszym życiu, sięga daleko wstecz. Pijemy na chrztach, ślubach i stypach, a także z okazji urodzin, awansu, zdania egzaminów, kupna nowego auta czy budowy domu. W naszej kulturze powodów do picia mamy mnóstwo, a ich celem ma być uczczenie czegoś ważnego w gronie bliskich nam osób.
Pępkowe jest szczególne pod tym względem, że okazji do świętowania z okazji narodzin swojego dziecka nie mamy w życiu wiele. Według statystyk, ponad połowa rodzin w Polsce ma tylko jedno dziecko. Zmienia się również samo nastawienie młodych mężczyzn do picia alkoholu – wielu z nas świadomie wybiera abstynencję i przez to nie organizuje takich imprez w ogóle.
Czym jest pępkowe?
To nic innego, jak impreza w męskim gronie, której celem jest uczczenie doniosłej chwili przyjścia na świat naszego potomka i symbolicznego pożegnania beztroskiego życia. Zazwyczaj uczestniczą w niej nie tylko nasi znajomi i przyjaciele, ale także bracia, szwagrowie, kuzyni, wujkowie, a nawet ojciec i teść.
Pępkowe często zakrapiane jest suto alkoholem, gdyż to ostatnia szansa na takie szaleństwa. W późniejszym czasie wielu młodych tatusiów rezygnuje z picia napojów procentowych na dłuższy czas. Szczególnie przy małych dzieciach, nasza dyspozycyjność i trzeźwość jest przejawem dojrzałości, odpowiedzialności i dbania o rodzinę.
Organizacja pępkowego
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest zawiadomienie najbliższego nam męskiego grona o narodzinach dziecka. Taka wiadomość pozwoli im przygotować się na spodziewane zaproszenie na pępkowe. Zazwyczaj wyprawianie jest ono w tym samym czasie, w którym nasza partnerka wraz z noworodkiem przebywają jeszcze w szpitalu, a więc w przeciągu 2-3 dni od porodu.
Wybór gości na naszą imprezę zależy wyłącznie od nas. Mogą być to jedynie znajomi i przyjaciele, ale często zaprasza się także wszystkich mężczyzn w rodzinie, a więc braci, szwagrów, kuzynów, wujków, ojca czy teścia. Opijanie zdrowia dziecka ma długą historię w naszej kulturze i bywa, że wiele osób wręcz oczekuje od nas zaproszenia na pępkowe.
Ustalając termin spotkania, warto zorganizować je jak najszybciej od porodu, aby nasze alkoholowe wyskoki nie musiały martwić świeżo upieczonej mamy i pozbawiać jej naszej obecności w domu czy opieki. Nie ma co ukrywać – większość tatusiów po pępkowym potrzebuje chwili, aby wrócić do zdrowia i pełni sił.
Kwestia wyboru odpowiedniego miejsca niejednokrotnie spędza sen z powiek przyszłym tatusiom. Trudno jest bowiem dokonać jakichkolwiek rezerwacji, kiedy tak naprawdę nie wiadomo, w jakim dokładnie terminie dziecko zdecyduje się przyjść na świat. Udaną imprezę możemy zorganizować we własnym domu lub na mieście. Jedni spędzają pępkowe pijąc i tańcząc w klubach do białego rana, a drudzy wolą kameralne domówki. Wszystko zależy wyłącznie od naszych preferencji i możliwości.
W większości przypadków podczas pępkowego nie przewiduje się jakichś wielkich atrakcji. Generalnie chodzi o to, aby w męskim gronie uczcić narodziny dziecka. Wszystko w duchu znanego powiedzenia “dziecko nie opite – dziecko chorowite”. Czas umilać mają nam głównie rozmowy oraz opowieści i rady płynące z ust doświadczonych ojców.
Odpuśćmy sobie również wykwintne lub skomplikowane jedzenie, na którego przygotowanie potrzebowalibyśmy sporo czasu. Zmęczeni fizycznie i psychicznie po doświadczeniach minionego porodu, pójdźmy po najmniejszej linii oporu – zamówmy pizze lub inne fast foody z dostawą do domu lub zjedzmy coś na mieście.
Alkohol na pępkowym stawia zwyczajowo świeżo upieczony tata, ale również zaproszeni goście przynoszą go ze sobą. Jeśli podczas spotkania będziemy pić w pubie lub klubie, to postawmy naszym towarzyszom chociaż przysłowiową pierwszą kolejkę za zdrowie naszego dziecka.
Organizacja pępkowego wcale nie jest trudna, choć wielu mężczyzn odchodzi obecnie od hucznego świętowania narodzin dziecka. Współcześni młodzi tatusiowie są dużo bardziej świadomymi rodzicami oraz wspierającymi partnerami, dlatego czasami picie na umór w myśl tradycji nie zgadza się z ich podejściem do życia. Warto jednak rozważyć wyprawienie takiej imprezy, nawet jeśli nie będziemy na niej pić. W pępkowym nie chodzi przecież tylko o alkohol, ale o bycie częścią społeczności ojców, do której właśnie dołączyliśmy.