Wielu pracowników na etacie musi określać swoje plany urlopowe ze sporym wyprzedzeniem. Z jednej strony nie jest to dla nas zbyt wygodne, ale z drugiej pozwala na lepsze organizowanie wakacyjnych wyjazdów. Dzięki temu możemy skorzystać z najlepszych ofert. Sprawdź, kiedy zaplanować urlop w 2022 roku.
Plan urlopów to stała praktyka wielu firm, zwłaszcza tych dużych. Ma to swoje plusy i minusy. Zaletą deklarowania swojego wypoczynku z dużym wyprzedzeniem jest to, że mamy na organizację naszych idealnych wakacji mnóstwo czasu. Na rynku dostępnych jest wtedy także wiele ciekawych ofert zarówno w kraju, jak i za granicą. Wadą takie rozwiązania jest natomiast brak swobody, ponieważ nie będziemy mogli modyfikować naszych planów w późniejszym terminie. Warto więc wybierać pewne miejsca, gdzie brzydka pogoda nie popsuje nam wypoczynku i nie pozbawi nas radości z urlopu od pracy.
Plan urlopów
Niektórzy z nas mogą pozwolić sobie na to, aby przedyskutować termin swojego urlop z przełożonymi na krótko przed jego wybraniem. Dzięki temu możemy dopasować nasze plany wakacyjne do aktualnej pogody lub skorzystać z atrakcyjnej oferty last minute. Niestety jest to coraz mniej popularna praktyka. W wielu przedsiębiorstwach, na przykład produkcyjnych, stosuje się w zamian plany urlopów. Gwarantują one bowiem brak przestojów w związku z tymczasowymi brakami kadrowymi. Terminy urlopów ustala się wtedy zazwyczaj na początku danego roku w porozumieniu z pracownikami. Mamy więc sporo czasu, aby zorganizować swój wakacyjny wyjazd.
Rezerwacje z wyprzedzeniem
Dokonując rezerwacji noclegu z dużym wyprzedzeniem jesteśmy w stanie skorzystać z najlepszych miejsc i ofert. Popularne kurorty są bowiem rozchwytywane w wysokim sezonie, a znalezienie w nich latem wolnego pokoju graniczy wręcz z cudem. Innym powodem, dla którego warto zająć się planowaniem swoich wakacji jak najszybciej, są przeloty. Ich ceny są wtedy dużo korzystniejsze dla naszego portfela. Możemy oczywiście polować na okazje last minute, ale to trochę jak gra w totka. Jeśli nie chcemy ryzykować, że nasz wypoczynek nie wypali, przeznaczymy na jego organizację więcej czasu i to już na początku roku.
Atrakcyjne terminy
Najbardziej oblegany przez turystów w Polsce sezon wypoczynkowy to lato. W szkołach trwają dwumiesięczne wakacje, a słoneczna pogoda zachęca do opalania i kąpieli w wodzie. W zależności ośrodka czy hotelu, długość “high season” może się różnić, ale rozpoczyna się on zazwyczaj w połowie czerwca, a kończy na początku września. Ceny są wtedy najwyższe w całym roku, a bez rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, możemy zapomnieć o znalezieniu wolnego noclegu w najbardziej popularnych miejscowościach.
Wiele osób woli jednak wypoczywać w czasie mniejszego ruchu turystycznego, dlatego planuje swoje urlopy poza wysokim sezonem. Z jednej strony zyskują dzięki temu lepsze stawki za nocleg czy wyżywienie, a z drugiej mogą cieszyć się większym spokojem i mniejszym tłokiem. Biorąc się za organizowanie swoich wakacji z wyprzedzeniem, możemy skorzystać z najlepszych ofert. Bez względu na to, jaki kierunek i termin nas interesują.
Kiedy zaplanować wypad na długi weekend w 2022 roku?
- Majówka – w tym roku 1 i 3 maja przypadają odpowiednio w niedzielę i wtorek. Biorąc dwa dni urlopu, możemy zapewnić sobie dzięki temu aż pięć dni wolnego – od 30.04. (sobota) do 4.05. (środa).
- Boże Ciało – to święto jest dniem wolnym od pracy, a przypada w 2022 roku w czwartek 16 czerwca. Wystarczy więc wziąć jeden dzień urlopu w dniu 17 czerwca, aby skorzystać z cztery dni wypoczynku – od 16.06. (czwartek) do 19.06. (niedziela).
- Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – obchodzone jest 15 sierpnia, a w tym roku będzie to poniedziałek. Jest to także dzień wolny od pracy, więc przedłuża nam weekend o jeden dzień. Przez to od 13.08. (sobota) do 15.08. (poniedziałek) możemy zorganizować weekendowy wypad bez brania urlopu.
Kalendarz długich weekendów nie układa się wyjątkowo korzystnie w obecnym roku. Nie oznacza to jednak, że nie mamy żadnego pola manewru w tym zakresie. Wystarczy, że weźmiemy kilka dni wolnego, aby przedłużyć je do całkiem długiego wypoczynku. Takie cztery lub pięć dni przerwy od pracy z pewnością przydadzą się każdemu z nas. Stanowią także idealne uzupełnienie dla standardowych, długich wakacji, na które przeznaczamy zazwyczaj większość naszego urlopu.