Zagorzały miłośnik kina, czy może okazjonalny widz? Każda z tych osób powinna znać przynajmniej klasyki kinowe, które na dobre wpisały się do historii kinematografii tworząc swego rodzaju ponadczasowe wzorce i postawy. Uniwersalne produkcje poruszają, uczą i przedstawiają najróżniejsze problemy. Ich zasadniczym celem jest zapamiętanie produkcji i wywołanie publicznej dyskusji na temat prezentowanej tematyki.
Człowiek od zawsze starał się przedstawiać na obrazie mnogość ludzkich postaw i wzorców. Zawsze jednak znajdą się zwolennicy i przeciwnicy pewnych produkcji. Niemniej nim podejmiemy się oceny na podstawie cudzych komentarzy warto samemu obejrzeć pewne dzieła, zwłaszcza klasyki kinowe. Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które obowiązkowo należy znać.
Ojciec Chrzestny 1972
Film w reżyserii Francisa Forda Coppola, to bez wątpienia propozycja godna obejrzenia. Klasyk kinowy przedstawia realia życia w USA tuż po zakończeniu II wojny światowej. Akcja dzieje się dokładnie w Nowym Jorku, gdzie guru półświatka przestępczego jest Don Vito Corleone (Marlon Brando). Wraz z swoimi wspólnikami i synami realizuje mafijną działalność. Pewnego razu jeden z synów Michael (Al Pacino), uczęszczający na uczelnię wyższą, sprzeciwił się planom ojca. Tym sposobem cała rodzina Corleone narażona jest na działanie innych mafii, dla których staje się naturalnym przeciwnikiem. W wyniku przeprowadzenia nieudanego zamachu na życie Dona Corleone dochodzi do wielkiej wojny gangów. Ważną role w całości wydarzeń odegra Michael, czyli osoba potępiająca działanie tytułowego Ojca Chrzestnego. Kultowa realizacja, z pewnością umili niejeden wieczór w doborowym gronie.
Lśnienie 1980
Stanley Kubrick, decydując się na wybór Jacka Nicholsona do roli Jacka Torrance, stworzył swego rodzaju postać ikoniczną. Akcja rozgrywa się w pensjonacie, gdzie dozorcą jest wcześniej wspomniany Jack. Panująca na zewnątrz śnieżyca uniemożliwia opuszczenie ośrodka. Główny bohater mieszka tam wraz z żoną Wnedy (Shelley Duvall) i synkiem Dannym (Danny Lloyd). Pewnego razu syn Jacka odkrywa, że coś złego dzieje się z jego ojcem, zaś on sam widzi zjawy dwóch zamordowanych dziewczynek. Sam ulega pewnemu szaleństwu, stając się zagrożeniem dla swojej rodziny. Jest to klasyk kinowy dla osób lubiących mocniejsze kino.
Lista Schindlera 1993
Piekło wojny ukazane w filmie Stevena Spielberga, uświadamia to jak bardzo okrutny może stać się człowiek w stosunku do swojego bliźniego. Tytułowy przedsiębiorca Oskar Schindler (Liam Neeson) odwzorowuje prawdziwie istniejącą postać niemieckiego przemysłowca, który zdecydował się ratować innych przed zagładą. Akcja rozgrywa się w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Schindler widząc dramat przetransportowanych tam Żydów, decyduje się na pomoc uciemiężonemu narodowi. Tym sposobem ratuje przed eksterminacją niemal 1100 osób. Na podstawie tych wydarzeń, powstaje ekranizacja oparta na faktach. Propozycja ta skierowana jest zarówno dla osób interesujących się historią jak i tych, którzy nie są świadomi tego jakie konsekwencje niesie ze sobą wojna.
Życie jest piękne 1997
Niezwykle poruszająca produkcja w reżyserii Roberto Benigniego to nawiązanie do wcześniejszej propozycji, ale jednocześnie przykład aktywnego uczestnictwa twórcy w filmie. Dzieje się tak ponieważ Benigni wciela się w rolę Guido, czyli głównego bohatera, który pragnie zdobyć względy Dory, swojej przyszłej żony. Niespodziewanie ich sielankowe życie przerywa wojna. Z racji swojego pochodzenia, Guido wraz z rodziną zostaje przetransportowany do obozu koncentracyjnego. By nie załamywać syna na duchu, wymyśla pewną grę, której głównym uczestnikiem będzie mały Giosue. Jest to produkcja o miłości i szczęściu w szarej i okrutnej wojennej rzeczywistości. Barwna postać Benigniego sprawia, że dzieło to daje do zrozumienia fakt, że należy cieszyć się życiem niezależnie od warunków w jakich się znajdujemy.
Szeregowiec Ryan 1998
Kino wojenne i akcji, cieszy się popularnością wśród mężczyzn, którzy często poszukują filmów dynamicznych. Wcześniej już wspomniany Steven Spielberg ponownie podejmuje się realizacji temtyki związanej z II wojną światową. Tym razem obrazuje poczynania oddziału Kapitana Johna Millera (Tom Hanks) podczas inwazji na Normandię w 1944 roku. James Francis Ryan czyli tytułowy szeregowy to ostatni z 4 rodzeństwa. Zaś zgodnie z regułami panującymi w armii musi on zostać odesłany do domu. Mimo, iż misja wydaję się być niemalże niewykonalna, ośmioosobowy oddział przedziera się przez terytorium wroga narażając tym samym swoje zdrowe i życie. Przepełnione dynamicznymi zwrotami akcji, obrazuje poczynania amerykańskich żołnierzy na frontach II wojny światowej.
Forrest Gump 1994
Komedio-dramat Roberta Zemeckisa to barwna opowieść o bohaterze, w którego role wciela się Tom Hanks. Jest to postać, która niespodziewanie odnosi kolejne życiowe sukcesy. W dzieciństwie boryka się z niedowładem nóg, po to by w przyszłości stać się gwiazdą futbolu, bohaterem wojennym czy mistrzem ping-ponga. Wszystko to dzieje się w towarzystwie Jenny Curran (Robin Wright). O jej względy nieprzerwanie walczy, niezależnie od sytuacji w jakiej się znajduje. Jest to film, który przypadnie do gustu każdemu, kto szuka odpowiedniej propozycji na długi zimowy wieczór czy spotkanie ze znajomymi.
Kino w swojej historii rozwoju posiada wiele produkcji, klasyki kinowe te mniej lub bardziej udane. Znasz wszystkie wymienione wyżej pozycje?