Czasem ilość zadań do wykonania bywa przytłaczająca. Szczególnie wtedy, kiedy ograniczeni jesteśmy terminami. Dzięki dobrej organizacji czasu uporządkujemy nasze działania i odzyskamy spokój. W planowaniu pomóc nam może zarówno kalendarz, jak i planer osobisty. Sprawdź, czy u Ciebie lepiej sprawdzi się planer osobisty czy kalendarz.
Zdarza się, że mamy na co dzień tyle rzeczy do zrobienia, że wręcz o nich zapominamy. Z natłoku zadań nasz mózg wybiera sprawy priorytetowe, a te mniej ważne nam umykają. Przekonujemy się o tym najczęściej po fakcie, gdy termin minął lub zbliża się ku końcowi. Sprawdź, czy u Ciebie lepiej sprawdzi się planer osobisty czy kalendarz.
Dotyczy to zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. Warto pomóc sobie w planowaniu i skorzystać z dostępnych do tego narzędzi. Prowadzenie kalendarza czy planera nie jest żadnym wstydem, a wręcz odwrotnie – przejawem profesjonalizmu i umiejętności zarządzania sobą w czasie.
Tradycyjny kalendarz
Tradycyjne kalendarze mogą przybierać różne formy. Dostępne są takie z podziałem na dni, a nawet godziny. Ilość dostępnych w sklepach rozmiarów i wzorów jest ogromna i każdy jest w stanie znaleźć taki, który będzie mu odpowiadać. Możemy wyróżnić kalendarze:
- książkowe
- wiszące (ścienne)
- stojące (zrywki, zdzieraki)
- listkowe (kieszonkowe)
- biuwary (kalendarze leżące, biurkowe)
Planowanie w kalendarzu odbywa się za pomocą zapisków czy notatek, dokonywanych przez nas przy konkretnej dacie lub godzinie. Tradycyjne kalendarze narzucają nam określony rozkład treści, ponieważ wszelkie pola i tabelki są już w nich wydrukowane. Świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które nie mają pod tym względem specyficznych wymagań i wystarcza im to, co zaprojektował producent.
Cieszą się także sporą popularnością jako gadżet firmowy lub reklamowy. Charakteryzuje je zazwyczaj niska cena, bo kalendarze książkowe na cały rok możemy kupić już nawet za kilkanaście złotych. Najczęściej poza kartkami z datami, znajdziemy w nich także mapę czy listę kontaktów.
Problem może pojawić się wtedy, kiedy musimy planować o wiele bardziej szczegółowo. Ich minusem jest to, że często mają ograniczoną ilość miejsca na notatki, więc nie sprawdzają się w przypadku ludzi o bardzo rozbudowanym planie dnia i długiej liście zadań do wykonania. Paradoksalnie dzięki temu są preferowane przez sporą grupę mężczyzn, którzy cenią klasykę, prostotę i czytelność.
Planer osobisty i Bullet Journal
Jeśli dostępne w sklepach klasyczne kalendarze nie odpowiadają na nasze potrzeby, to warto zainteresować się tematem planerów osobistych i BuJo, czyli Bullet Journal. Jest to metoda organizacji własnego notatnika, dzięki najróżniejszym ramkom, tabelom, listom, harmonogramom i wielu innym, które rysujemy lub wklejamy do niego sami. Tworzymy w ten sposób spersonalizowany planer/kalendarz idealny, który zawiera w sobie dokładnie to, czego potrzebujemy.
Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że planery osobiste i kalendarze są do siebie bardzo podobne, to nic bardziej mylnego. Jedną z pierwszych różnic jest to, że nie posiadają wydrukowanych dat, a najczęściej jedynie dni tygodnia. Dzięki temu możemy rozpocząć naszą organizację pracy w dowolnym dniu i wykorzystywać jeden egzemplarz tak długo, aż nie dotrzemy w nim do ostatniej strony.
Świetnie sprawdzają się w przypadku osób kreatywnych, realizujących kilka projektów w jednym czasie, które czerpią przyjemność z pisania i planowania swoich działań. Zamawiając planer osobisty możemy najczęściej wybrać interesujące nas dodatkowe kartki, jedną z wielu dostępnych okładek, a nawet zlecić personalizowany nadruk z naszym imieniem lub ulubionym cytatem.
Planer motywuje do śledzenia własnych nawyków (np. picie wody, fitness), zdrowej diety (lista posiłków) czy oszczędzania (budżet domowy). Pozwala na zapisywanie naszych notatek w różnych formach i miejscach oraz w zależności od wybranego przez nas modelu – na planowanie dzienne, tygodniowe lub miesięczne.
Ich mocną stroną jest przyciągająca wzrok grafika, stosowane naklejki i zakładki, czytelność i możliwość sporej personalizacji. Konsekwentnie zdobywają one kolejnych zwolenników wśród płci męskiej. Przesiadając się z tradycyjnego kalendarza na planer osobisty będziemy musieli przyzwyczaić się do nowej formy zapisywania własnych myśli i rozpisywania zadań do wykonania, ale z czasem nabierzemy w tym dużej wprawy.
Aplikacje do planowania
Aplikacji, które pozwolą nam zaplanować dzień lub projekt jest całe mnóstwo. Znajdziemy zarówno takie darmowe, jak i płatne. Dzięki smartfonom możemy je mieć zawsze pod ręką. Oferują powiadomienia i przypomnienia, czego papierowe kalendarze i planery nie mają szans nam zapewnić. Świetnie sprawdzają się w drodze lub podczas wakacji.
Do najpopularniejszych darmowych aplikacji do planowania należą:
- Google Calendar
- Asana
- Planner Pro
- Time Planner
- My Daily Planner
- Weekly Planner
- Sectograph
- Trello
- do
- Todoist
Planowanie w życiu zawodowym i prywatnym to ważna sprawa, która pomaga nam zachować work-life balance i organizować życie bez zbędnego stresu. Nie każdy bowiem dobrze pracuje pod presją wyboru lub czasu. Mężczyźni chętnie sięgają zarówno po pomocne w tym kalendarze, jak i planery osobiste. Aby sprawnie działać każdego dnia, warto kupić taki, który będzie odpowiadać naszemu stylowi, potrzebom, oczekiwaniom oraz metodom planowania, na które się zdecydowaliśmy.