Rosnące ceny żywności, opłaty za energię elektryczną, wodę i gaz powodują, że zaczynamy szukać sposobów na zmniejszenie naszych miesięcznych wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Sprawdź, na czym warto oszczędzać.
Szukając oszczędności w codziennym życiu nie warto zaczynać od jedzenia, a zwłaszcza od zmniejszenia jego ilości, różnorodności lub jakości. Nasza dieta wpływa bowiem znacznie na nasze funkcjonowanie, a także dobrą kondycję zdrowotną i fizyczną. Możemy jednak obniżyć koszty związane z kupowaniem dobrych produktów spożywczych, poprzez korzystanie z różnych promocji, zniżek lub rabatów. Przydatna w tym celu może okazać się instalacja darmowej aplikacji, która na naszym smartfonie będzie przechowywać informacje o interesujących ofertach w najpopularniejszych sklepach.
Aby na koniec miesiąca zostawało w naszym portfelu więcej pieniędzy, nie musimy od razu wywracać całego życia do góry nogami. Najlepiej sprawdza się metoda małych kroków, która stopniowo przyzwyczai nas do minimalizowania wydatków na co dzień. Warto zacząć od rezygnacji z rzeczy, które nie są nam niezbędne lub ich znacznego ograniczenia. Tym sposobem, bez znacznych wyrzeczeń, jesteśmy w stanie zaoszczędzić całkiem przyzwoite kwoty.
UŻYWKI
To substancje, które nie są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania i często nie mają także zbyt wiele wartości odżywczych. Spożywamy je jednak chętnie, ponieważ zaliczamy do nich ulubieńców wielu z nas. Są to kawa, herbata, kakao, napoje energetyczne, alkohol i tytoń. Swoje oszczędzanie warto więc zacząć zwłaszcza od tej kategorii zakupowej. Możemy się bez niej obejść całkowicie, ale wystarczy jeśli zmniejszymy ilość spożywanych przez nas używek, aby na swoich koncie bankowym zobaczyć sporą różnicę. Dotyczy to zwłaszcza kosztów związanych z paleniem papierosów i piciem napojów alkoholowych, które mogą być także szkodliwym dla naszego zdrowia uzależnieniem.
JEDZENIE NA WYNOS
Szybki styl życia i praca przez większość dni tygodnia powoduje, że wielu z nas szuka ratunku w zamawianiu jedzenia na wynos lub korzystaniu z diet pudełkowych. Faktycznie jest to sposób na zachowanie regularności w spożywaniu posiłków, jednak koszty związane z ich kupowaniem są wysokie. Dużo wyższe niż ceny produktów, z których zostały przygotowane. Rezygnacja z fast foodów, dań mrożonych lub gotowych do podgrzania w mikrofalówce także przyniesie nam widzialne oszczędności. Korzystając z licznych przepisów na proste posiłki, możemy samodzielnie zaopatrzyć swoja lodówke w pojemniki z obiadem na wynos. Ich koszt będzie niższy, a gotowanie wcale nie musi być trudne i pracochłonne.
ŚRODKI CZYSTOŚCI
Zaopatrując nasze gospodarstwo domowe w różne środki czystości, często dajemy się omamić reklamom. Większość z nas nie potrzebuje bowiem ostrej chemii do codziennego sprzątania, a wiele płynów czy past czyszczących jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie z podstawowych i łatwo dostępnych składników. Wystarczy zmiana sposobu myślenia, aby zaufać, że ocet, soda i płatki mydlane są w stanie zapewnić nam czystość. To nie tylko tańsze, ale także zdrowsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie. Doceniają je zwłaszcza rodzice małych dzieci oraz osoby z wrażliwą skórą, na których różne substancje mogą działać silnie drażniąco.
TRANSPORT
Dojazdy do pracy i szkoły są wydatkiem, którego nie możemy uniknąć. Warto jednak spróbować znaleźć sposób na to, aby nie stanowiły one tak dużej części naszego budżetu domowego. Czasami wystarczy rezygnacja z wygody i komfortu jaki zapewnia przejazd własnym samochodem i skorzystanie z podwózki kolegi z pracy. Takie wspólne trasy pozwolą nam zaoszczędzić na paliwie. Podobnie jak zmiana stylu prowadzenia samochodu na mniej paliwożerny czy nawet wymiana pojazdu na elektryczny lub hybrydowy. Korzystanie z transportu miejskiego i jazda rowerem to kolejne opcje, które warto wziąć pod uwagę. Zwłaszcza gdy ładna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
IMPULSYWNE ZAKUPY
Kupowanie rzeczy spontanicznie i bez głębszego przemyślenia jest jednym z najgorszych nawyków, które wpływają na niekontrolowane pozbywanie się pieniędzy z naszych portfeli. Reklamy bombardują nas z wszystkich stron, ale to my musimy umieć im się oprzeć. Zmiana przyzwyczajeń konsumenckich wyjdzie nam na dobre, dlatego opłaca się zająć tym tematem jak najszybciej. Unikajmy robienia zakupów w dużych emocjach, które często są złym doradcą. Wybierajmy rzeczy praktyczne, dobrej jakości, wykonane z trwałych materiałów, o ponadczasowym stylu i wzorze, który nie wychodzi z mody. Wtedy możemy cieszyć się ubraniami, meblami czy sprzętami przez całe lata, nie martwiąc się obowiązującymi trendami.
Nauka oszczędzania nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Wymaga czasem wiele poświęceń z naszej strony, między innymi rezygnacji z takich przyjemności jak rozrywka czy używki. Lepiej jest jednak porzucić rzeczy, bez których możemy się obejść niż martwić się pod koniec miesiąca pustą lodówką. W dorosłym życiu musimy podejmować różne decyzje, ale nawet podczas szukania oszczędności w naszym budżecie domowym, kierujmy się zdrowym rozsądkiem, własnym dobrostanem fizycznym i psychicznym oraz bezpieczeństwem. Zacznijmy od rzeczy małych, stopniowo ograniczając kolejne kategorie, dzięki czemu wszystkie te zmiany będą dla nas mniej bolesne i stresujące.