Wydawać by się mogło, że zrobienie prania jest tak trywialnie proste i oczywiste, że nie ma sensu rozwodzić się nad tą czynnością. Okazuje się jednak, że wielu z nas jest z pralką na bakier lub popełnia podstawowe błędy. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo się do tego zabrać. Przeczytaj nasz poradnik prania dla faceta!
Ubrań nie pierzemy wyłącznie po to, żeby wywabić z nich plamy, ale także dlatego, aby nadać im świeży zapach i pozbyć się różnych drobnoustrojów. Istnieją pewne zasady, których warto się trzymać, aby nasze pranie nie wiązało się z pilną wizytą hydraulika lub koniecznością wymiany garderoby. Dlatego stworzyliśmy poradnik prania dla faceta.
Poznaj swoją pralkę
Każdy sprzęt ma inne możliwości techniczne i w inny sposób ustawia się na nim różne programy, dlatego warto zacząć od instrukcji. Powinniśmy znaleźć ją bez problemu w internecie na stronie producenta. Zapoznajmy się z każdym guzikiem, suwakiem i pokrętłem. Niektóre pralki można obsłużyć również przez dedykowaną aplikację. Warto mieć ją blisko pod ręką, bo przez kilka pierwszych uruchomień będzie nam potrzebna. Dopiero z czasem nauczymy się obsługi najczęściej wybieranych programów na pamięć.
Symbole prania
Zanim włożymy nasze brudne ubrania do pralki, to musimy zapoznać się z ich przepisem prania, który znajdziemy na metce. Będzie oznaczony symbolami, których znaczenie bez problemu znajdziemy w internecie. Jest to o tyle ważne, że nieprzestrzeganie zaleceń producenta grozi zniszczeniem naszej odzieży. Niektóre rzeczy można prać w temperaturze do 30 stopni Celsjusza, a inne wytrzymają bez szwanku nawet 90. Są też takie ubrania, których w ogóle nie można włożyć do pralki, gdyż należy prać je ręcznie. Najczęściej spotykaną i używaną temperaturą prania jest 40 stopni.
Przygotowanie wsadu
Na pewno słyszeliśmy o podstawowym podziale prania na białe i kolorowe. Warto się tego trzymać, gdyż niektóre ubrania mogą farbować i trwale zniszczyć jasne bluzki lub koszule. Jeśli chcemy, aby nasze pranie zawsze było pachnące i świeże, to nie mieszajmy ręczników oraz bielizny, w szczególności przepoconych skarpetek, z innymi elementami garderoby.
Aby dłużej cieszyć się dobrą kondycją naszych ciuchów, to przed włożeniem ich do pralki należy przewinąć je na lewą stronę. Ograniczymy w ten sposób spieranie się ich widocznej strony. Dodatkowo uchroni nas to przed problemem niedopłukanego proszku do prania, który jest szczególnie uciążliwy w przypadku ciemnych ubrań. Do bębna pralki ładujemy więc tylko tyle wsadu, ile zaleca producent.
Odpowiednie środki do prania
Istnieją różne rodzaje środków do stosowania w pralce. Na sklepowych półkach znajdziemy proszki do prania, żele i płyny, a także kapsułki. W wersji ekologicznej będą to płatki mydlane lub piorące orzechy. Zadaniem płynów lub perełek do płukania jest zmiękczanie tkanin oraz nadawanie im zapachu.
Wybrany przez nas zestaw środków do prania umieszcza się w odpowiedniej szufladzie lub w bębnie – należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli woda w naszym domu jest bardzo twarda, to do każdego prania możemy dodawać także stosownego zmiękczacza.
Poradnik prania dla faceta – higiena pralki
Należy regularnie dbać o czystość pralki, aby uniknąć przykrego zapachu prania. Dzieje się tak często wtedy, gdy brudny jest filtr, bęben lub wąż odpływowy. To normalne, że po pewnym czasie użytkowania, osadzają się na nich włosy, włókna ubrań, resztki środków piorących i kamień. Powstaje wtedy szara i śliska maź o nieprzyjemnym zapachu, której musimy się pozbyć.
Warto przestrzegać poniższych zasad, aby nasza pralka była czysta, a pranie pachnące:
- raz w miesiącu ustaw długi cykl prania na najwyższej możliwej temperaturze
- myj wnętrze pralki – bęben, uszczelki i szufladki
- regularnie wyjmuj, czyść i przepłukuj filtr
- używaj dedykowanych żeli i kapsułek do czyszczenia pralek
- stosuj zmiękczacze wody do każdego prania, jeśli są potrzebne
Pranie ręczne i odplamianie
Czasem może się zdarzyć, że staniemy przed wyzwaniem prania ręcznego. Nie załamujmy się i podwińmy rękawy. W zależności od tego, co chcemy wyprać, będzie nam potrzebna mniejsza lub większa miska. Jeśli prania mamy mało, uda się to zrobić w zwykłej umywalce. Oczywiście zarówno miska, jak i umywalka muszę być czyste.
Na etykiecie środków do prania i płukania znajdziemy wskazówki dotyczące odmierzenia ich ilości potrzebnej do prania ręcznego. Wystarczy naprawdę mała ilość, aby przeprać i odświeżyć ubrania, które są na tyle delikatne, że nie można prać ich w pralce.
Jeśli jednak spieramy plamę, to warto wcześniej namoczyć daną rzecz w wodzie z odplamiającym mydłem, żelem lub proszkiem. Dużo łatwiej będzie wtedy pozbyć się zabrudzenia.
Pranie wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Potrafimy ogarnąć wymagające programy komputerowe, naprawić samochód czy wymienić żarówkę, to dlaczego mielibyśmy nie poradzić sobie ze zwykłą pralką. Może jedyne co musimy zrobić, to zmienić myślenie i przestać traktować pranie jako czynność przypisaną wyłącznie kobietom?