Nowy rok przywitał nas ogromnymi podwyżkami cen w sklepach. Podrożała mąka i chleb oraz wiele innych produktów. Podobnie zmieniły się ceny energii elektrycznej, gazu i wody. Koszty życia zaczęły przekraczać możliwości wielu z nas. Sprawdź, gdzie szukać oszczędności na co dzień.
Nieustannie rosnące koszty życia są przerażające. Podrożały opłaty za gaz, wodę i prąd, a także za wiele podstawowych produktów spożywczych. Cena chleba jest już tak wysoka, że wielu Polaków piecze je w domu samodzielnie. Istnieje na szczęście wiele innych pomysłów, jak zmniejszyć miesięczne wydatki. Oto nasze sposoby na to, jak oszczędzać na rachunkach i zakupach.
ZAKUPY
Zmiana nawyków związanych z zakupami może znacząco wpłynąć na obniżenie naszych miesięcznych wydatków. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o zakupy spożywcze, ale także inne. Nabywanie odzieży używanej lub powstrzymywanie się od wydawania pieniędzy na nowe kolekcje w każdym sezonie jest nie tylko dobre dla planety, ale również dla naszego portfela. Podobnie w przypadku nabywania sprzętów elektronicznych czy innych gadżetów, zastanówmy się za każdym razem, czy na pewno są nam potrzebne.
W przypadku zakupów spożywczych warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą nam oszczędzać na co dzień. Podstawową jest jednak niemarnowanie żywności. Jeśli już coś kupujemy, to wykorzystujmy to maksymalnie. Oto inne rady, które warto wprowadzić w życie:
- do sklepu wychodź z listą i trzymaj się jej, aby uniknąć kompulsywnego podejmowania decyzji
- nie kupuj rzeczy niepotrzebnych i w nadmiarze, które później wylądują w koszu
- korzystaj z aplikacji, które pomagają w znajdowaniu promocji, zniżek i rabatów
- zrezygnuj z kupowania żywności wysokoprzetworzonej, przekąsek i gotowych posiłków, które zawsze są droższe niż podstawowe produkty spożywcze
- wykorzystuj w kuchni wszystkie resztki, np. gotuj bulion z resztek włoszczyzny, rób sos pomidorowy ze zbyt dojrzałych pomidorów, piecz chlebek bananowy, gdy owoce robią się miękkie i brązowe
- uprawiaj na parapecie własną sałatę, kiełki i zioła, które mają małe wymagania
UŻYWKI I IMPREZY
Pozbycie się nałogów, jak palenie papierosów, pozwoli nam znaleźć w naszym portfelu więcej pieniędzy na koniec każdego miesiąca. Również alkohol sporo kosztuje, dlatego dobrym krokiem w kierunku oszczędzania będzie ograniczenie wyjść na miasto. Balanga do białego rana może nas bowiem słono kosztować. Lepiej zainwestować te pieniądze w coś innego jak jedzenie czy rachunki.
JEDZENIE NA WYNOS
Kupowanie gotowych dań na wynos i jedzenie w restauracjach jest dużo droższe niż samodzielnie przygotowywane posiłki. Ich cena jest przynajmniej dwa lub trzy razy wyższa niż koszt ich składników. Nie muszą być wcale trudne do zrobienia, aby były smaczne i pożywne. W sieci znajdziemy mnóstwo przepisów, z którymi poradzi sobie w kuchni każdy facet. Warto przełamać swoje przyzwyczajenia i podjąć to wyzwanie, ponieważ rezygnacja z takich wydatków pozwoli zaoszczędzić nam sporo pieniędzy.
TRANSPORT
Kosztów związanych z przemieszczaniem się nie możemy uniknąć. Dojazdy do pracy czy szkoły są bowiem na stałe wpisane w nasz domowy budżet. Możemy jednak próbować zmniejszyć wydatki związane z transportem. Jeśli posiadamy własny samochód, dbajmy o jego dobry stan techniczny oraz prowadźmy ekologicznie. Przesiadajmy się na rower lub wybierajmy spacer, gdy pogoda i odległość miejsca docelowego sprzyjają takiemu rozwiązaniu. Zacznijmy także korzystać z komunikacji miejskiej, wspólnych przejazdów ze znajomymi lub carpoolingu. Wybierając się w dalszą podróż, rezerwujmy bilety z wyprzedzeniem, aby skorzystać z najkorzystniejszej finansowo opcji. Nie zawsze bowiem przelot samolotem jest najlepszym wyborem, a pociągi bywają równie komfortowe dla pasażerów.
WODA
Mniejsze zużycie wody, to mniejszy rachunek do zapłacenia. Największą różnicę odczujemy, gdy pożegnamy się ze starymi nawykami. Metodą małych kroków możemy zostać prawdziwymi specjalistami w tym temacie. Zacznijmy oszczędzanie od:
- zakręcania kranu podczas mycia zębów i golenia
- wybierania krótkiego prysznica, zamiast kąpieli w wannie
- wymiany baterii w kuchni i łazience na takie, które posiadają perlatory (napowietrzniki)
- mycia naczyń w zmywarce lub w misce z wodą, jeśli to konieczne
- regularnego serwisowania spłuczek i kranów, aby nie przeciekały
- wymiany pralki, zmywarki i innych sprzętów AGD w domu na bardziej ekologiczne
GAZ
Sezon jesienno-zimowy to okres największego zużycia gazu w naszych domach. Rachunki za ogrzewanie potrafią być ogromne i stanowić spore obciążenie dla naszego budżetu. Aby chociaż trochę je zmniejszyć, warto wprowadzić w życie następujące zmiany:
- regularnie serwisuj piec i instalację gazową, aby uniknąć przecieków
- odpowietrzaj kaloryfery przed sezonem grzewczym
- zmniejszaj ogrzewanie, gdy domownicy przebywają poza mieszkaniem oraz w nocy
- przestawiaj tryb w oknach z letniego na zimowy
- gotuj posiłki pod przykryciem, w garnkach ze stali szlachetnej
- wymień piec na bardziej oszczędny i ekologiczny
PRĄD
Oszczędzanie na prądzie nie jest najłatwiejszym zadaniem, ponieważ dużo zależy od sprzętów, które mamy w domu. Jeśli są to starsze modele i mniej energooszczędne, to poza odłączeniem ich z kontaktu niewiele możemy zrobić. Ważne jest więc zmniejszenie ilości urządzeń elektrycznych, z których korzystamy na co dzień lub zakup tych nowszych technologicznie. Rachunki za prąd możemy jednak trochę obniżyć dzięki:
- zmianie taryfy na nocną u dostawcy prądu
- korzystaniu z dziennego światła jak najczęściej
- wymianie żarówek na energooszczędne, z czujnikami ruchu
- odłączaniu pustych ładowarek z prądu
- ściemnieniu ekranów w telewizorach, monitorach i laptopach
- rezygnacji z pozostawiania sprzętów domowych na stand-by
Rosnące koszty życia powodują, że wielu z nas musi szukać oszczędności. Na całe szczęście, istnieje wiele możliwości, z którym możemy skorzystać, aby w naszym portfelu zostawało więcej pieniędzy. Zmiana dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń jest krokiem w kierunku bardziej ekologicznego, a zarazem tańszego życia. Gdy nie wydajemy impulsywnie środków na kolejne niepotrzebne rzeczy i sprzęty, możemy przeznaczyć je później na coś innego. Wszystko w naszych rękach, dlatego nie warto zwlekać. Trzeba zacząć oszczędzać już dziś, aby nie martwić się o jutro.