Rozmowa kwalifikacyjna może przysporzyć nam sporo stresu. Dobre przygotowanie się do niej pozwoli nam go uniknąć, lub przynajmniej znacznie zmniejszyć. Poniżej przedstawiamy podstawowe pytania i odpowiedzi, bez których trudno wyobrazić sobie rozmowę o pracę.
Dlaczego chce Pan dla nas pracować?
Praktycznie każda rozmowa kwalifikacyjna zaczyna się od tego pytania. W zależności od stanowiska, na które aplikujemy, odpowiedzi mogą się różnić, ale będą miały kilka wspólnych mianowników. Odpowiadając na to pytanie powinniśmy podkreślić to, że praca w nowej firmie pozwoli nam na kontynuowanie rozwoju zawodowego lub stanowi awans, który w poprzedniej pracy, pomimo dobrych warunków, nie byłby możliwy.
Jeśli firma, do której udajemy się na rozmowę kwalifikacyjną jest liderem branży lub posiada swoją renomę, to warto zwrócić uwagę na fakt, że praca dla niej ugruntuje naszą pozycję zawodową. Jeśli mamy do niej dodatkowo dobry dojazd, to nie wahajmy się tego zakomunikować. Możliwość szybkiego dotarcia na miejsce w sytuacjach awaryjnych bywa dużą zaletą przyszłego pracownika.
Gdzie widzi się Pan za kilka lat?
To dość szerokie pytanie. W odpowiedzi na nie warto skupić się raczej na rozwoju zawodowym, niż osobistym. Wymienić nowe umiejętności, które chcemy posiąść na tym stanowisku lub doświadczenie, które zdobędziemy podczas nowej pracy. Możemy delikatnie zasugerować wizję awansu na wyższe stanowisko, ale wszystko z należytym wyczuciem i taktem.
Pana mocne i słabe strony?
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną możemy być prawie pewni, że usłyszymy pytanie o naszym mocnych i słabych stronach. Udzielając na nie odpowiedzi warto kierować się przede wszystkim zakresem obowiązków, który dotyczy danego stanowiska pracy. Nie trzeba spowiadać się przyszłemu pracodawcy z wszelkich słabości, ale dokonując wyboru, o czym mówić, a co lepiej przemilczeć trzeba dobrze przeanalizować jego potrzeby i oczekiwania w związku z naszym możliwym zatrudnieniem.
Dlaczego powinniśmy zatrudnić akurat Pana?
W odpowiedzi na to pytanie musimy wypunktować korzyści, które płyną z zatrudnienia nas na dane stanowisko. Pokażmy, co zyska firma na nowym członku zespołu. Nie bójmy się pochwalić posiadaną przez nas wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Przekonajmy przyszłego pracodawcę argumentami i przykładami, które potwierdzą, że jesteśmy najlepszym kandydatem na to stanowisko i odpowiadamy na wszystkie potrzeby i oczekiwania firmy.
Proszę powiedzieć coś o naszej firmie/branży
Przed rozmową kwalifikacyjną warto poznać branżę i specyfikę pracy na stanowisku, o które się ubiegamy. Przyjrzyjmy się profilowi działalności firmy, jej historii oraz aktywności w ostatnim czasie. Obecnie wiele informacji można uzyskać szybko w Internecie – przeanalizuj ich media społecznościowe i stronę www. Znajomość konkurencji, kluczowych produktów i wiele innych ciekawostek może być również świetnym punktem wyjścia do sformułowania przez nas celnej uwagi, która zaskoczy pracodawcę naszą wiedzą w temacie.
Jaka jest praca Pana marzeń?
Warto zastanowić się wcześniej nad odpowiedzią i mieć na uwadze cechy pożądane przez pracodawcę w związku z obowiązkami, które będą wiązać się z nowym etatem. Jeśli staramy się o pracę w biurze rachunkowym, gdzie ceniona jest dokładność i staranność, to nie możemy powiedzieć, że marzymy o pracy muzyka estradowego lub podróżnika. Pytanie to pokazuje również pracodawcy, jakim typem osobowości jesteśmy – stąpamy twardo po ziemi, czy trzymamy głowę wysoko w chmurach.
Porozmawiajmy w języku obcym
Rozmowa w języku obcym pojawia się prawie zawsze, gdy jego znajomość jest niezbędna na stanowisku, na które aplikujemy. Pytania, które padają są zazwyczaj dość ogólne, mogą luźno dotyczyć tematów branżowych lub podstawowych informacji o firmie. Dzięki niej możemy pokazać, jak biegle posługujemy się językiem na co dzień i na jakim jest on poziomie. Warto przed rozmową odświeżyć sobie specyficzne słówka branżowe, których użycie będzie potwierdzało naszą wiedzę i kompetencje do objęcia nowego stanowiska.
Dlaczego tak często zmienia Pan pracę?
Jeśli często zmieniamy miejsce zatrudnienia, to każda rozmowa kwalifikacyjna rozpocznie się od tego pytania. Przyszły pracodawca zapyta nas o powody takiego postępowania. Odpowiadajmy szczerze, lecz z taktem. Jeśli odejście z poprzedniej pracy wiązało się z konfliktem, to musimy szczególnie uważać, jak ubierzemy to w słowa. Dlaczego? Aby nie zniechęcić do nas potencjalnego pracodawcy.
Możemy odpowiedzieć, że staramy się nieustannie rozwijać zawodowo i szukamy swojego miejsca, ale jesteśmy przekonani, że znajdziemy je właśnie w tej firmie. Warto podkreślić również zalety takiego doświadczenia – dzięki częstej zmianie pracy poznaliśmy na przykład różne sposoby na realizację założonych celów lub mamy szerszy pogląd na rynek i konkurencję w branży.
Pytania stricte specjalistyczne
Niektóre stanowiska wymagają bardzo specjalistycznej wiedzy, która może być zweryfikowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej nawet pisemnym testem. Przygotujmy się więc do niej rzetelnie i odpowiednio wcześnie. Bądźmy pewni siebie i zaufajmy swoim kwalifikacjom. Jesteśmy w końcu specjalistami w swoich dziedzinach.
Czy ma Pan jakieś pytania?
Zawsze pojawia się ono na końcu rozmowy kwalifikacyjnej i jest to idealny moment, aby przejąć inicjatywę. Zadaj pytania, które zaciekawią Twoją osobą potencjalnego pracodawcę lub pozytywnie go zaskoczą. Mogą dotyczyć na przykład działalności firmy, jej historii lub ostatniej kampanii reklamowej. Spróbuj zrobić wrażenie na rozmówcy, aby to właśnie Ciebie zapamiętał i ostatecznie chciał zatrudnił.
W trakcie rozmowy starajmy się być pogodni i entuzjastycznie nastawieni. Odpowiedzi formułujmy zwięźle i rzeczowo – mówmy na temat, bez owijania w bawełnę. Bądźmy pewni siebie i trzymajmy nerwy na wodzy. Nie taki diabeł straszny, jeśli do rozmowy o pracę należycie się przygotujemy.
Pamiętajmy jeszcze o jednej, bardzo ważnej rzeczy. W dokumenty aplikacyjne wpisujmy tylko prawdę. Zgodność naszego CV ze stanem faktycznym może zostać bardzo szybko zweryfikowana przez wprawnego rekrutera. Przecież właśnie na sprawdzeniu polega rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli rekruter przyłapie nas na takim oszustwie, to nasze szanse na zatrudnienie będą bardzo niskie.