Ten temat od lat wzbudza wiele kontrowersji wśród graczy. Po jednej stronie mamy użytkowników komputerów stacjonarnych, a po drugiej zwolenników laptopów gamingowych. Każda grupa ma swoje argumenty za tym, który sprzęt jest lepszy do grania w gry i zaciekle ich broni. Sprawdź i porównaj – jaki sprzęt dla gamera warto kupić?
Różnica cenowa
Sprzęt dla gamera – przeglądając i porównując różne oferty cenowe laptopów gamingowych oraz komputerów stacjonarnych możemy szybko zorientować się, że te pierwsze wypadają o wiele drożej. Pomimo tego, że często mają takie same podzespoły lub ich inne parametry są zbliżone.
Z początku może nas to trochę zdziwić. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że do peceta będziemy musieli dokupić jeszcze monitor i klawiaturę, to ta różnica w cenie nie będzie już taka zaskakująca. W dobrą myszkę, która ma szybki czas reakcji, trzeba zaopatrzyć się i w jednym i drugim przypadku, aby móc w pełni wykorzystać możliwości swojego nowego sprzętu.
Możliwość konfiguracji
W przypadku laptopów nie mamy zbyt dużego pola manewru w kwestii zastosowanych przez producenta podzespołów. Jesteśmy skazani na to, co oferuje nam kompletny zestaw. Podobnie jest w przypadku gotowych komputerów osobistych, które można kupić w największych sieciach handlowych. W ich przypadku mamy jednak możliwość wyboru parametrów monitora, czy modelu klawiatury, ponieważ kupuje się je osobno.
Lepszym rozwiązaniem jest samodzielne skompletowanie interesującego nas zestawu części, dzięki którym stworzymy komputer stacjonarny na miarę naszych potrzeb. Pomagają w tym również wyspecjalizowane firmy, które znajdą najlepsze rozwiązania i to w najkorzystniejszej cenie.
Sprzęt dla gamera – z czego powinien składać się zestaw komputerowy do gier?
- procesor
- płyta główna
- pamięć RAM (operacyjna)
- dysk twardy (pamięć masowa)
- karta graficzna
- chłodzenie
- karta dźwiękowa (jeśli systemowa nie będzie spełniać naszych oczekiwań)
- karta sieciowa wi-fi (bardzo rzadko zdarza się, że jest zintegrowana)
- zasilacz
- obudowa
Należy pamiętać również o zakupie urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatura, głośniki, słuchawki, myszka i monitor. Wybór sprzętów odpowiednich dla graczy pozwoli cieszyć się później rozgrywkami na najwyższym poziomie.
Łatwość wymiany i naprawy
W przypadku laptopów gamingowych wymiana poszczególnych podzespołów jest skomplikowana i kosztowna. Wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dlatego najczęściej konieczne jest w takiej sytuacji oddanie naszego sprzętu do serwisu. W przypadku pecetów sprawa jest o wiele prostsza. Dysponując podstawową wiedzą o komputerze i jego komponentach będziemy w stanie dokonać wymiany uszkodzonych podzespołów we własnym zakresie.
Możliwość szybkiej i bezproblemowej modernizacji komputera stacjonarnego o nowsze, lepsze i sprawniejsze elementy jest ogromną zaletą w dobie tak dynamicznego rozwoju technologii. Może okazać się, że kupiony dzisiaj rewelacyjny, gamingowy laptop, za dwa lub trzy lata nie będzie w stanie obsłużyć najnowszych gier, z uwagi na swoją ograniczoną wydajność.
Kwestia chłodzenia
Zwolennicy PC często podkreślają, że laptopy gamingowe mają niewydajne chłodzenie procesora. Jest to o tyle ważne, że wraz z rosnącą temperaturą jego możliwości są później ograniczane przez system w ramach ochrona przed przegrzaniem. Większa obudowa komputera stacjonarnego to lepsza cyrkulacja powietrza i wydajniejsze chłodzenie. Dochodzi do tego również wygodniejsze czyszczenie układu chłodzenia, bo dostęp do środka sprzętu jest dużo łatwiejszy.
Sprzęt dla gamera – mobilność i oszczędność miejsca
Są to najmocniejsze strony laptopów, z którymi komputer stacjonarny nie może się równać. Zajmuje on kilkakrotnie mniej miejsca niż PC – zarówno na biurku, jak i pod nim. Możliwość szybkiego spakowania sprzętu na rozgrywkę ze znajomymi to ogromny plus dla graczy, którzy mają taki zwyczaj. W przypadku PC musimy zabierać ze sobą w takiej sytuacji wszystko, z monitorem włącznie, co jest mało praktycznym rozwiązaniem.
Laptop ma jeszcze jedną przewagę nad pecetem – baterię. Nawet w przypadku odcięcia dopływu prądu przez dostawcę, zdążymy jeszcze trochę pograć. Komputer stacjonarny natomiast po prostu zgaśnie. Jeśli nie posiadamy urządzenia podtrzymującego napięcie chociaż na kilka minut, nie zdążymy na przykład zapisać gry. Będzie to bardzo bolesne, jeśli stanie się na moment przed autosave’m.
Biorąc pod uwagę różnice i podobieństwa pomiędzy laptopami gamingowymi i komputerami stacjonarnymi dla graczy można zauważyć, że przewagą tych pierwszych jest jedynie ich mobilność, mały rozmiar i posiadanie baterii. Jeśli jednak zależy nam na najlepszych parametrach sprzętu, które umożliwią rozgrywki na najwyższym możliwym poziomie, to pecety nie mają sobie równych i są w tej kwestii bezkonkurencyjne.