Karnawał to czas imprez i bali do białego rana, gdy ludzie oddają się radości płynącej z muzyki, tańca i jedzenia. Organizowane są parady i maskarady, a w wielu miastach możemy spotkać także wyjątkowe zwyczaje. Sprawdź, jak wygląda zabawa karnawałowa w Polsce i na świecie.
Karnawał to świetna okazja do zabawy i spotkań w gronie przyjaciół. Bale maskowe i imprezy przebierane mają spore grono swoich miłośników. To jednak nie jedyne możliwości. W wielu miejscach na świecie odbywają się ogromne parady i tańce do białego rana. Wszyscy cieszą się i śmieją, a wyjątkowy nastrój wywołuje wręcz euforyczny stan uczestników. Jeśli muzyka to nasz żywioł, zabawa karnawałowa nie może nas ominąć.
Najciekawsze eventy w Polsce zawsze mają miejsce na sam jego koniec, czyli w ostatki. Możemy jednak skorzystać z oferty jednego z biur podróży, aby smaku szalonego karnawału zakosztować w innych miejscach na świecie.
Skąd pochodzi nazwa karnawał?
Zapożyczona została z języka włoskiego lub łaciny. “Carnevale” w luźnym tłumaczeniu to żegnanie lub usuwanie mięsa. Określa więc czas przed nadejściem Wielkiego Postu, który wykorzystać należy na huczne zabawy, biesiady i uczty. Zgodnie z dawnymi tradycjami chrześcijańskimi, post oznaczał odmawianie sobie potraw mięsnych, słodyczy i innych uciech.
Kiedy zaczyna się i kończy karnawał?
Zawsze zaczyna się 6 stycznia, który w kościele katolickim jest świętem Trzech Króli. Data jego zakończenia jest jednak ruchoma i przypada na wtorek przed Środą Popielcową. Ostatnie pięć dni nazywane są ostatkami, które dawniej były szczególnie świętowane. W 2022 roku karnawał trwać będzie aż 55 dni – od środy 6 stycznia do wtorku 1 marca. Na świecie jego długość jest różna, zazwyczaj przypada w lutym.
Historia zabaw karnawałowych
Zwyczaj świętowania karnawału został pierwszy raz wspomniany w weneckich dokumentach pochodzących z X wieku. To właśnie tam odbywają się do dnia dzisiejszego jedne z najbardziej rozpoznawanych na świecie balów maskowych i przebieranych. Inne źródła dowodzą, że obyczaj ten nawiązuje do kultów płodności i agrarnych. Bawiący się goście mieli poprzez tańce i ucztowanie zapewniać sobie pomyślność.
Jak wygląda karnawał w Polsce?
W zależności od miasta, zabawy karnawałowe przybierają w Polsce różną formę. Zazwyczaj są to większe lub mniejsze imprezy, których głównym elementem jest taniec i dobra muzyka. Także jedzenie serwowane w okresie karnawału ma swoje znaczenie. Na stołach lądują golonki, kiełbasy i żeberka, których zgodnie z dawnymi zasadami postu, katolicy powinni unikać po Środzie Popielcowej. Podobnie jak pączków i faworków. Aby w zadumie oczekiwać nadejścia Wielkanocy, wyrzekając się wielu uciech cielesnych.
Popularne są zwłaszcza imprezy przebierane czy bale maskowe, które mają miejsce w hotelach, salach bankietowych i restauracjach. W dyskotekach i barach ludzie bawią się do wczesnych godzin porannych. W górach możemy zakosztować tradycyjnych biesiad i kuligów. Na Kaszubach natomiast zobaczymy tradycyjne zapusty, o których już dawno zapomniano w innych częściach kraju.
Dawne polskie zwyczaje związane z karnawałem:
- przebieranie się w różne stroje, np. jajko, zwierzęta, postacie jak sołtys, żandarm czy muzykant
- tworzenie kukiełek sierotki, konia i kozy
- pochody przebierańców po ulicach
- chodzenie po domach i zbieranie datków, dzięki którym będzie powodzić się w gospodarstwie
- tańce, np. wokół ogniska
- śpiewanie piosenek, w tym o Zapuście, jadącym na koniu
- picie trunków w karmach i jedzenie do syta do białego rana
Zabawy karnawałowe na świecie
RIO DE JANEIRO
Słynny karnawał w Rio trwa pięć dni i zaczyna się w piątek przed Środą Popielcową. Całe miasto pełne jest tancerzy i muzyków, którzy zjeżdżają się, aby uczestniczyć w hucznej paradzie. Kolorowe platformy, zachwycające stroje, konkurs szkół samby, muzyka na żywo – to wszystko wpływa na niezwykła atmosferę, która udziela się wszystkim gościom z całego świata.
LONDYN
Notting Hill Carnival trwa dwa dni – zaczyna się w niedzielę przed Bank Holiday Monday i kończy właśnie w ten poniedziałek. Festiwal wywodzi się z tradycji imigrantów pochodzących z Karaibów i Trynidadu. Gorąca atmosfera i muzyka na żywo zwabia z tego powodu do Londynu ponad 1,5 miliona turystów.
WENECJA
Rozpoczynające się w lutym świętowanie trwa 2 tygodnie i inicjuje je korowód przebierańców ruszających z Placu Świętego Marka. Trzeciego dnia ma miejsce Bal Dożów, gdzie wszyscy goście zasłaniają swoje twarze maskami. Zabawę kończy tzw. Lot Anioła, gdzie wybrani do tego zadania kobieta lub mężczyzna, zjeżdza na linach dzwonnicy na Plac Świętego Marka.
BELGIA
Karnawał w Binche od 2008 roku znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Parady przebierańców, eventy, niezwykle dopracowane stroje, liczne orkiestry, odstraszanie złych duchów kijami i rzucanie w tłum pomarańczami na szczęście – to tylko kilka przykładów, jak mieszkańcy Belgii bawią się na całego podczas Parada Gilles.
Zabawy karnawałowe nie muszą być huczne lub odbywać się za granicą, abyśmy dobrze się bawili. Także w Polsce lub we własnym domu świetnie spędzimy czas. Bez względu na nasze upodoba, każda forma świętowania karnawału w gronie znajomych przyprawi nas o dobry humor. Tańce do białego rana, dobra muzyka i smaczne jedzenie to wszystko, co składa się na udaną imprezę karnawałową. Taka chwila oderwania się od rzeczywistości wspaniale wpływa na nasz nastrój, gdy dookoła trwa jeszcze zima. Warto więc dać się porwać i zaszaleć.