Jako kochający rodzice chcemy oszczędzić naszym dzieciom wszelkim nieszczęść, a zwłaszcza bolesnych i niebezpiecznych wypadków. Stres związany z nieplanowaną wizytą w szpitalu jest tym, czego pragniemy im oszczędzić. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu.
Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka bezpieczeństwa, zarówno w domu, jak i poza nim.
Może mylnie wydawać się nam, że nie może spotkać go nic groźnego w naszych czterech ścianach. W rzeczywistości jest jednak kompletnie odwrotnie – większość wypadków zdarza się właśnie w domu, gdzie dziecko spędza najwięcej czasu. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, powinniśmy podjąć niezbędne kroki już podczas pierwszych miesięcy po narodzinach.
Okresy rozwoju dziecka a Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu
Nasze działania w zakresie bezpieczeństwa dziecka w domu musimy dostosować do jego okresów rozwojowych. Każdy z nich będzie od nas bowiem wymagać podjęcia innych działań. Dotyczy to nie tylko organizacji samej przestrzeni, ale także konieczności przykładania większej uwagi do zachowania dziecka i sytuacji, w jakiej się znajduje lub może znaleźć.
W okresie niemowlęcym dziecko intensywnie się rozwija. Musimy nadążyć za tym tempem. Określa się, że trwa on około 12 miesięcy i obejmuje przedział czasowy od narodzin (okres noworodkowy) do momentu zdolności naszej pociechy utrzymania spionizowanej postawy ciała. Przez czas jego trwania dziecko będzie uczyć się świadomie poruszać rączkami i nóżkami, chwytać przedmioty znajdujące się dookoła, obracać główkę i podnosić ją, pełzać, siadać, raczkować, wspinać się na nóżki i pewnie podejmie także próby stawiania pierwszych kroków.
Okres poniemowlęcy trwa od 1. do 3. roku życia. Dziecko doskonalić będzie swoje zdolności w wielu strefach, ale zwłaszcza motorykę dużą i małą, pamięć, logiczne myślenie, mowę oraz rozumienie jej.
Okres dziecięcy trwa od 3. roku życia aż do początku okresu dojrzewania. Zwłaszcza wśród młodszych dzieci z tej grupy, najważniejszy będzie ruch. Nieustanny ruch od rana do wieczora. Bieganie, skakanie i wspinanie się na wszystko będą na porządku dziennym.
Uwaga z przewijakiem
Początkowo nasz bobas nie będzie potrafił przewracać się na boki, dlatego przez pierwsze miesiące jego życia możemy umiejscowić przewijak na dowolnej, wygodnej dla nas wysokości. Przyjdzie jednak taki moment, w którym podejmie ono pierwsze próby obracania się na boki i pełzania. Wtedy właśnie najlepiej jest położyć przewijak na łóżku lub bezpośrednio na podłodze. Pozwoli to ograniczyć możliwości niespodziewanego upadku z wysokości i ułatwi nam zadanie. Zmiana pieluchy sprawnemu niemowlęciu, które chce od nas uciekać, bywa nie lada wyzwaniem.
Odpowiednie łóżko
Poza odpowiednim chwytem dziecka podczas noszenia, przewijania czy wykonywania innych czynności pielęgnacyjnych, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, czy łóżeczko naszego noworodka jest bezpieczne i zapewnia zdrowy sen. Syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) jest prawdziwym zagrożeniem i nie należy go lekceważyć. Aby zminimalizować ryzyko, warto zapoznać się z zaleceniami, które mogą uratować życie.
Z tego powodu niewskazane jest kładzenie dzieci na poduszkach i przykrywanie ich kołdrą lub kocem. Podobnie jest ze stosowaniem pluszaków, ochraniaczy na szczebelki i innych tego typu. Wszystko to może się przyczynić do mniejszego dostępu powietrza, nieść ryzyko zaplątania się lub braku możliwości obrócenia główki lub uwolnienia kończyn. Noworodki i niemowlęta powinny dla swojego bezpieczeństwa spać położone bezpośrednio na materacyku, ubrane w specjalny śpiworek na noc.
Samo łóżeczko z kolei powinno być odpowiednio wysokie, a materac raczej twardy niż miękki. Kiedy nasze dziecko uczyć się będzie stawać na nóżkach, musi uniemożliwić mu wypadnięcie z niego. Wybierając nowe łóżko dla dwulatka, najlepiej zdecydujmy się na takie z burtami lub barierką, aby zapobiec regularnemu spadaniu na podłogę. Zwróćmy też uwagę na jego wymiary, aby dziecko mogło swobodnie i samodzielnie z niego schodzić.
Kontrolujmy najbliższe otoczenie
Szczególnie w okresie niemowlęcym i na początku okresu poniemowlęcego, zawsze musimy mieć na uwadze to, że dziecko poznaje świat nie tylko oczami i rękoma, ale także buzią. W ułamku sekundy może się w niej więc znaleźć niebezpieczny przedmiot, który może spowodować uraz jamy ustnej lub zadławienie. Kiedy nasza pociecha uczy się raczkować i chodzić, powinniśmy mieć to cały czas z tyłu głowy. Nawet potencjalnie niewinny papierek lub zakrętka mogą mieć katastrofalne skutki.
Zawsze sprawdzajmy zabawki
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić też na to, czy zabawki, którymi bawią się nasze maluchy, są dla nich bezpieczne. Nie sugerujmy się wyłącznie odpowiednimi certyfikatami. Zawsze sprawdzajmy je pod kątem luźnych czy małych elementów oraz uszkodzeń mechanicznych na ich powierzchni. Nie bójmy się też czytać dołączonych do nich instrukcji oraz specyfikacji, na przykład w zakresie zastosowania bezpiecznego dla dzieci kleju, farby czy lakieru. To wszystko ma duże znaczenie dla zdrowia naszych dzieci.
Stabilne meble
Dzieci ucząc się chodzić opierając się o różne powierzchnie, ale przede wszystkim ściany i meble. W późniejszym okresie rozwoju mogą ochoczo wspinać się po nich jak po drabinie. Ważne, aby wszystkie te rzeczy w naszym domu były stabilne i przymocowane do ścian. Układając zabawki i książki na regałach, te większe i cięższe kładźmy niżej, aby w razie upadku na małą stopę dziecka, nie wyrządziły mu większej krzywdy.
Zadbajmy o przestrzeń
Nie musimy oklejać mebli gąbką czy pianką, by wiedzieć jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu. Wystarczy tak zaplanować ich układ w mieszkaniu, aby zapewnić rosnącemu niemowlakowi miejsce do swobodnego ruchu i rozwoju – biegania, skakania, wspinania, obrotów i innych wariactw. Zwłaszcza starsze dzieci nieustannie eksplorują przestrzeń i nie siedzą zbyt długo w jednym miejscu. Aby oszczędzić sobie kłopotu chodzenia za nimi krok w krok, lepiej wydzielić strefę na zabawę specjalnym płotkiem lub zrezygnować na ten czas z mebli, które mogą być dla niego niebezpieczne, np. szklane stoliki kawowe.
Specjalne wyposażenie
W sklepach z artykułami dla dzieci lub AGD zakupić możemy różnego rodzaju wyposażenie domu zwiększające bezpieczeństwo przebywających w nim maluchów. Poza wspomnianymi ochraniaczami na meble, będą to na przykład specjalne zabezpieczenia gniazdek elektrycznych czy blokady do szuflad. Te dwie ostatnie pozycje warto szczególnie rozważyć, bo dzieci niezależnie od wieku, kuszone są wyglądem leków i środków czystości oraz wkładaniem w kontakty różnych przedmiotów, co skończyć się może prawdziwą tragedią.
Inne porady w pigułce Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu.
- Nigdy nie zostawiajmy dzieci sam na sam z otwartymi na oścież oknami
- Ograniczmy dzieciom dostęp do urządzeń kuchennych i elektrycznych
- Chemię domową przechowujmy poza zasięgiem dzieci
- Zwróćmy szczególną uwagę na baterie guzikowe lub małe magnesy – w przypadku ich połknięcia są śmiertelnie groźne
- Uświadamiajmy nasze dzieci o zagrożeniach w domu i przestrzegajmy je przed nimi
- W przypadku starszych dzieciaków, zadbajmy także o ich bezpieczeństwo w internecie
- Zrezygnujmy ze spożywania alkoholu, gdy mamy pod opieką dzieci
- Myślmy, przewidujmy, zapobiegajmy
Bezpieczeństwo w domu to dla świeżo upieczonych rodziców nowy i nieznany dotąd temat. Każde dziecko jest bowiem inne i dopiero czas pokaże, czego możemy się po nim spodziewać. Przede wszystkim powinniśmy trzeźwo myśleć i przewidywać możliwe zagrożenia, aby móc im skutecznie zapobiegać. Nie bądźmy jednak dla siebie zbyt krytyczni, kiedy nasze dziecko nabawi się guza czy siniaka. Ważne, żeby nie doszło do tych najpoważniejszych wypadków, bo tych drobnych nie da się uniknąć. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu? Już znasz odpowiedź!